İki yaşındaki çocuklar neden meydan okur

İki yaşında ki çocuğunuzun ailenin kurallarını anlamaya ve kendi yapabileceklerini algılamaya çalışmaktadır.

İki yaşındaki çocuklar neden meydan okur ve sizi dinlemesini nasıl sağlayabilirsiniz?

Çocuğunuz küçük bir bebekken, sizin ve kendisinin ayrı birer varlık olduğundan habersizdi. O zamandan bu zamana fiziksel, mental, duygusal olarak çok gelişti. Artık kendisini bir birey olarak görüyor. Kendi kişiliği, vücudu ve duyguları var. Yaptığı işleri kendi yöntemleriyle yapmak istiyor.

 

İki yaşında ki çocuğunuzun sizin sinirlerinizi test ettiğinden hiçbir şüphe yok, ama düşündüğünüz gibi değil. Bu yaştaki çocuk artık kendisinin bir birey olduğunun farkına varmaya başlamıştır ve içinde olduğu mücadele de bu yüzdendir. 2 yaş sendromu olarak ifade edilen duygu durumu çocuğun içindeki bağımsız kişiliğin ortaya çıkma çalışmaları yüzündendir. Tam olarak bu sebepten çocuklar bu yaş dönümünde her şeyi kendileri yapmak isterler. Ebeveynlerin yapabileceği en iyi şey çocuğun gelişmekte olan bağımsızlık arzusuna ve becerilerine destek olmaktır. Bu destek bazen bir çorabın giyilmesi 15 dakika sürse bile sabırla beklemek şeklinde ya da çorba içilirken her yere dökülse bile bunun çocuğun gelişimi için önemini kavrayıp sinirlerinize hakim olma şeklindedir. 

 

Bu yaşta ki bir çocuk istediği şey istediği anda olsun ister. Sizin istediğiniz şeyi yaptığında ise kendinden ödün vermiş gibi hisseder. Ayrıca kuralların nasıl tanımlandığını bilmek isterler. “Acaba buraya otursam bana geri çekil derler mi? Uzak durma ne demek? Ne kadarlık bir uzaklıktan bahsediliyor?” Ve ne olursa olsun size gerçekten çok ihtiyacı vardır.Kendinize şunu hatırlatın: Çocuğunuzdan ne bekliyorsunuz? Büyük ihtimalle çok bir şey değil.Onun itaatsizliği karşısında dehşete düşmek yerine farklı bir düşünce tarzı benimseyin. Evinizi “hayır” sözünün çok olmamasını sağlayın. Her istediğini yapmasına izin vermeyin: Kristallerinizle oynamasını istemiyorsanız onların çocuğunuzun ulaşamayacağı bir yerde kilitli olduğundan emin olun. Böyle küçük noktalar uzun sürecek olan ebeveynlik yolculuğunuzu kolaylaştıracaktır. Ne olursa olsun 2 yaşında ki çocukların oldukça komik olduğunu unutmayın ve eğlenmeye çalışın.

 

uzman görüşü videosu burada. 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 632

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2971

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2508

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1546

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4929

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön