2 yaş sendromu

Bu sendrom herkesin dediği gibi çok tehlikeli mi? Bu sizin nasıl davrandığınıza bağlı!

2 yaş sendromu: Gerçek ve hikayeler

Bu sendrom herkesin dediği gibi çok tehlikeli mi? Bu sizin nasıl davrandığınıza bağlı...

 

Etraftaki yabancılardan duyulan en çok 5 cümleyi sıralarsak; “Bebeğin bu şapkayı takmaması gerekmiyor mu?” ve sonrasında gelen “Daha dur 2 yaşına gelince göreceksin”. Hele ki bu cümleleri daha 2 yaşına gelmemiş bebeğiniz markette facialara yol açarken duyuyorsanız, bu en rahat anneyi bile korkutur.

 

Kendi kendinize daha daha kötü olamaz diyorsunuz. Tüm klişelerle birlikte aslında söylenenlerin bir kısmı doğru. 2 yaşındakiler ele avuca sığmaz. Ama tüm yaştaki çocuklar aslında böyledir. Peki 2 yaşındakiler neden memnuniyetsizliğin sihirli yaşı olarak anılırlar? Aşağıda 2 yaş hakkında nedenleriyle birlikte aslında o kadarda çok kötü olmadıklarına dair bazı genellemeler yer alıyor:

 

Sabit Fikirlidirler

 

Neden zorlar: Sabit fikirlidirler. Ama 16 yaşında da olsa, 5'te, 9'da olsa aynıdır. Genellikle kötü ünlerinin nedeni fikirlerinin kendilerinin farkında olmadan olmasıdır. Topluluk içinde olması kendi fikirlerini çığlık çığlığa savunmasını engellemez.

 

Neden çok kötü değil: Eğer düşünürseniz, en azından 2 yaşındakiler sizin nerede durduğunuzu biliyorlar. İstedikleri şeyi bilmenizden utanmazlar bu da sizin ketum bir gençten alacağınızdan daha fazlasıdır.

 

Hatalı muhakeme yaparlar

 

Neden zordur: 2 yaşındakiler konuşuyor olsalar bile muhakeme yetenekleri anlamak için şifre çözücüye ihtiyaç duyabilirsiniz. Aynı konular hakkında bazen tartışabilir, hatta aynı fikirde olmayabilirsiniz. Ama hıçkıra hıçkıra ağlayan bir 2 yaşındaki bebeği neyin onu üzdüğünü bilmeden herkesin önünde rahatlatmak özellikle çok zordur.

 

Neden çok kötü değil: Emin olun bu dönemde geçecek. Onu neyin bu kadar endişeye sürüklediği hakkında bir fikriniz olmasa bile, onun dikkatini dağıtmak için elinizde pek çok olanak var. Ve aynı zamanda sabit fikirli bir 2 yaş bebeğiyle uğraşırken unutmayın ipler sizin elinizde. Her zaman bulunduğunuz okul öğrencisine yapamayacağınız hareketi yapabilir yani bulunduğunuz ortamda onu kucağınıza alıp oradan çıkarabilirsiniz.

 

Ruh hallerinin kölesidirler

 

 Neden zor: Aç veya yorgunlar. Bütün bunların arasında, bazen de huysuzlar. Biz de öyleyiz ama iki yaşındakiler bunun üstesinden büyük insanlar gibi gelemezler. Bazen ruh ve fiziksel gaz depoları boşalır ve üzerlerinden duman çıkıyormuşçasına oradan oraya koştururlar.

 

Neden çok kötü değil: Eğer iki yaşındakiler hakkındaki tüm bu değişiklikleri biliyorsanız, bütün krizlere yanınızda atıştırmalık ve birkaç oyuncakla hazır bekliyor olacaksınız. Birkaç küçük planla tüm bu çirkin sahneleri engelleyebilirsiniz.Yapacak daha iyi bir şey yok

 

Neden zordur: Aksilik tüm sabah boyunca sürer ve herkesin bir yerlere geç kalması 2 yaşındaki bebeğinizin problemi değildir. Eğer günün geri kalanı için kendi planı yoksa.

 

Neden çok kötü değildir: Eğer 2 yaşındaki bebeğinizin sinir kriziyle baş etmenizi bir bahane olarak kullanıyorsanız, çoğunlukla insanların sempatisiyle karşılaşırsınız. Bu geç kalma bahanesi çoğu zaman çok kullanışlı olabilir, hatta bebeğinizin problem çıkartmadığı günlerde bile.

 

Bu ruh hali

 

Neden zor: 2 yaş sendromu 18. ay'da veya 34.ay'da bebeğinizi etkisi altına alabilir. Bununla en az beklediğiniz zamanda karşılaşmanız başa çıkmanızı biraz zorlaştırabilir.


Neden o kadar kötü değil: Bebeğiniz 2 yaşına gelene kadar siz korkunç kelimesini hiç anlamadan büyür. Özellikle onunla geçirdiğiniz harika dakikalara odaklandığınız, 2 yaş krizini geçirdiği dönemin üstünü çizerek.

 

Uzman görüşü videosu burada. 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 265

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2870

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2373

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1529

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4902

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön