Gelişim basamaklarını değerlendirme

Çocuklarımızı geleceğe en iyi şartlarda hazırlayabilmemiz, onlara okul öncesi dönemden başlayarak iyi bir eğitim vermemizle mümkün olabilir.

Gelişim basamaklarını değerlendirme

Değerli yetişkinler


En kıymetli varlığımız olan çocuklarımızı geleceğe en iyi şartlarda hazırlayabilmemiz, onlara okul öncesi dönemden başlayarak iyi bir eğitim vermemizle mümkün olabilir. İnsan zekasının %75’ inin okul öncesi dönemde kazanıldığı bilinci de bu önemi desteklemektedir.

Okul öncesi dönemde, en iyi şekilde eğitim verilebilmesi için, çocukların gelişim durumlarının, ilgilerinin, ihtiyaçlarının, yeteneklerinin ve içinde bulunduğu çevre şartlarının çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Ancak o zaman etkin bir eğitimden söz edilebilir.

Her çocuğun doğal ve farklı bir gelişim süreci vardır. Bir çocuk, gelişim bakımından hazır olmadan bir beceriyi öğrenemez. Bu nedenle çocukla herhangi bir eğitim çalışmasına başlamadan önce, çocuğun gelişim düzeyinin saptanması önemlidir. Okul öncesi eğitimi amaçlı, sistemli ve düzenli bir eğitim ve planlama gerektirir. Bu planlama yapılırken, çocuğun gelişiminde gösterdiği şu özellikler göz önünde tutulmalıdır:

 • Çocuk, bedensel, bilişsel, sosyal ve duygusal olarak çok yönlü bir gelişim gösterir.

 

 • Çocuk, her gelişme alanı içerisinde belli becerileri kazanır.

 

 • Çocukların gelişim hızları ve gereksinimleri birbirinden farklıdır. Bu yüzden ayrı bir dikkat ister.

 

 • Çocuk eğitilirken, bireysel özellikleri çok iyi bilinmeli ve o ölçüde eğitime alınmalıdır.

 


Bu ilkeler doğrultusunda, çocuğunuzun gelişim basamaklarını tespit edebilir, 6’ şar aylık periyotlarla durumunu kontrol edebilir, tamamlanmamış bir basamak varsa, uzmana başvurarak, o alanda çocuğu destekleyebilir, çocuğu daha iyi tanıyabilir ve eğitimlerine etkin bir şekilde katkıda bulunabiliriz.Gelişim değerlendirme kriterleri şu basamaklardan oluşur:


1)    PSİKOMOTOR GELİŞİM (Duyu-motor gelişim süreçlerini içerir.)

 

a)    Küçük kasların motor gelişimi (Çocuğun el-parmak kaslarının gelişimini anlatır.) 

b)    Büyük kasların motor gelişimi (Çocuğun kol ve bacak kaslarının gelişimini anlatır.)
c)    Beden gelişimi (Çocuğun içinde bulunduğu yaşa göre boy ve kilo ağırlığını belirtir.2)    BİLİŞSEL GELİŞİM (Zihinsel gelişim süreçlerini içerir.)


a)    Algılama,
b)    Kavram gelişimi,
c)    Dil gelişimi.3)    SOSYAL VE DUYGUSAL GELİŞİM4)    ÖZBAKIM BECERİLERİ
Gelişim basamaklarını değerlendirmeye başlamadan önce çocuktan kendisine sorulacak her şeyi yapmasının beklenmediği asla unutulmamalıdır.Bu değerlendirmeler yapılırken, her çocuğun farklı bireysel özellikleri ve gelişim süreci olduğu asla unutulmamalı ve çocuklar kesinlikle yapamadıkları beceriler için yargılanmamalıdır. Sonuç değerlendirmesi çocuğun neleri yapıp neleri yapamadığı şeklinde değerlendirilmemeli, çocuğun hangi alanlarda desteklenmesi gerektiği şeklinde yorumlanmalıdır. Ancak böyle davrandığımız zaman çocuklarımızın gelişimlerine ket vurmamış ve onlara gelişmeleri için fırsat vermiş oluruz. Ölçme yapılırken çocuğun fiziksel ve ruhsal durumu dikkate alınmalıdır. Çocuğun ilgi süresi önemlidir. Sıkılıyorsa ölçmeye devam etmemelidir. Bunun profesyonel bir iş olduğu unutulmamalı ebeveynler gelişim konusunda kendileri karar vermemeli, eğer şüphelenecekleri bir durum varsa uzmandan yardım almalılardır. Gelişim basamaklarını değerlendirmek, zeka ölçmek değildir. Ve her çocuk kendi sürecinde değerlendirilir. Bir çocuğun yaptığı davranışı diğeri 5 ay sonra ya da 3 ay önce yapabilir. Bu onun problemli olduğunu göstermez.

 

Psikolojik Danışman
Dilek Kırcaoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 187

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2832

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2338

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1527

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4897

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön