Evde oynanan oyunlar

Evde oynanabilecek oyunlar nelerdir? Evde oynanabilecek oyunlar nasıl oynanır? Bu ev oyunlarını çok seveceksiniz!

Eğlence garantili ev oyunları…

İsim, Şehir, Hayvan, Bitki

Defter sayfası boyutlarında bir kâğıt enlemesine kullanılır. Her oyuncu kendine ait sayfanın üzerine İsim, Şehir, Hayvan, Bitki, Eşya, Ülke, Sanatçı, Not yazılır. Oyuna katılanlardan biri içinden harfleri sayarken durdurulur. Hangi harfte kadıysa o harfi söyler. O harf ile başlayan kelimeler 1 dakika içinde bulunmaya çalışılır. Süre uzarsa ilk bitiren “Bitti” dedikten sonra ona kadar sayar. Her cevap için 10 puan verilir. Boş bırakılan yerlere 0 yazılır. O harfle ilgili puan Not kısmına yazılır. Birden fazla kişi aynı cevabı verdiyse o cevap için her birine 5 puan yazılır. Onuncu turda puanlar hesaplanır.

 

Bom

7 yaş ve üzeri çocukların oynayabileceği bu oyun en az iki kişi ile oynanır. Oyuncular halka şeklinde dizilir. Bir kişi “1” diye saymaya başlar, yanındaki oyuncu “2”, onun yanındaki “3” şeklinde saymaya devam eder. 5’e gelen oyuncu “Bom” diye bağırır. Oyun kuralı gereği 5 ve 10’un katlarında BOM denir. Örneğin,“1-2-3-4-Bom-6-7-8-9-BOM-11-12-13-14-Bom. “Bom” yerine sayısının kendisini söyleyen oyuncu yanar. Bu oyun dikkat geliştiren bir oyundur.

 

Sıcak – Soğuk

4 yaş üstü çocukların oynayabileceği bu oyunda gerekli olan tek malzeme saklanabilecek bir nesnedir. Oyunculardan biri nesneyi saklar diğer oyuncu ise bu nesneyi bulmaya çalışırı. Nesneye yakınlığına göre sıcak-soğuk diye oyuncu yönlendirilir.

 

 

Dondurma çubuğundan yapboz!

 

Kim, Kiminle, Nerede, Ne yapıyor?

Bir kâğıda enlemesine şunlar yazılır: Kim, Kiminle, Nerede, Ne yapıyor? Kelimeler arasında geniş boşluklar olmalıdır. Sonra kâğıt boylamasına akordiyon gibi katlanır. Her katman açıldığında her bir kelimenin sütunu okunabilir durumda olmalıdır. İlk oyuncu ilk soruyu cevaplar. Verdiği cevap görülmesin diye kâğıdı katlar. Sırayla bütün oyuncular aynı şeyi yapar. Son sorudan sonra sayfa düz hale getirilir ve baştan itibaren verilen cevaplar yüksek sesle okunur. Oyuncular bitirmek isteyene kadar oyun sürer.

 

Deve – Cüce

4 yaş üstü çocukların oynayabileceği bu oyun için en az 2 kişi gerekmektedir. Bir kişi oyunu yönetir. Yöneten kişi “deve” dediğinde oyuncular ayağa kalkar; “cüce” dediğinde yere çömelir. Söylenenin tersini yapan oyuncu, oyunu kaybeder.

 

Kelime avı

4 yaşın üzerindeki çocukların oynayabileceği bu oyunda herhangi bir nesne gerekmemektedir. Oyun, oyunculardan birisinin bir hece söylemesi ile başlar. Örneğin “Da”. Bu hecenin ardından oyuncuya 2 dakika verilir ve oyuncundan “Da” hecesi ile başlayan 5 kelime bulması beklenir. Bulamayan oyuncu, oyunu kaybeder.

  

Evet-Hayır

Oyuncuya cevabı “evet” ya da “hayır” olabilecek sorular sorulur. Oyuncu bu iki cevaptan birini kullanmamalıdır. 5 dakikanın sonunda hiç “evet” ya da “hayır” demeyen oyuncu 10 puan alır. Bu iki kelimeden birini kullanan puan alamaz. Skor bir kâğıda not edilir. Oyunun kaç turda son bulacağını oyuncular belirler.  

 

 

Çocuklarla evde yapılabilecekler
+10
Ona yazı yazmanın, kitap okumanın güzelliğini anlatıp geçmiş yıllarda bunun, bilgisayar ile değil de daktilo ile olduğunu anlatabilir ve ona bir daktilo resmi göstererek bunun aynısını kartondan yapmasını isteyebilirsiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
14
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  13 Mayıs 2018 Pazar 17:37

  Bende hepsını bılıyorum bok gıbı seyler guzel seyler koysaydılarya

  Cevapla
 •  
  23 Nisan 2018 Pazartesi 08:56

  Hepsini biliyordum zaten

  Cevapla
 •  
  28 Mart 2018 Çarşamba 20:25

  güzel ama hepsini biliyorum

  Cevapla
 •  
  11 Mart 2018 Pazar 18:25

  bende hepsini biliyorm

  Cevapla
 •  
  10 Mart 2018 Cumartesi 14:51

  hepsini biliyodum ama bişey olmaz bu arada beni facebookta bulabilirsiniz facebookta adım tuğçenaz

  Cevapla
 •  
  25 Şubat 2018 Pazar 12:22

  hepsini biliyorum yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa offffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff

  Cevapla
 •  
  29 Ocak 2018 Pazartesi 18:05

  hepsini biliyorum ama çok güzel eğleniyorum

  Cevapla
 •  
  24 Ocak 2018 Çarşamba 15:56

  hepsini biliyorum yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

  Cevapla
 •  
  26 Ocak 2018 Cuma 13:19

  hepsini biliyorum yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa of canım sıkılıyooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

 •  
  20 Ocak 2018 Cumartesi 13:59

  Güzelmiş ama hepsini biliyordum

  Cevapla
 •  
  01 Şubat 2018 Perşembe 12:20

  bende

 •  
  01 Şubat 2018 Perşembe 12:20

  bende

 •  
  15 Ocak 2018 Pazartesi 10:41

  gerçektende hepsi çok güzel

  Cevapla
 •  
  19 Haziran 2018 Salı 22:47

  bence çok güzel not :zaten biliyorum ama bilmeyen kişiler bence oyunları çok kolayca-habertürk sayesinde- anlamışlardır :)


 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 394

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 1808

 • Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?
  Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?

  Süresi : 00:55 İzlenme : 1582

 • Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?
  Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?

  Süresi : 01:37 İzlenme : 3188

 • Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç kez denenmelidir?
  Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç...

  Süresi : 05:14 İzlenme : 1307

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön