Sömestr tatili

Çocuklar bu yarıyıl tatilinde atölye çalışmasına doyacak. Pek çok sanat merkezi, kültür-sanat etkinlikleriyle yaratıcılıklarını desteklerken atölye çalışmalarıyla da sanatı eğlenceli kılıyor.

Sömestr tatilinde her güne bir atölye...

Sömestr tatilinde çocukların eğlenceli ama aynı zamanda yaratıcı etkinliklere katılmasını sağlamak mümkün. Çeşitli sanat kurumlarının çocuklar için düzenlediği Atölye çalışmaları, yaratıcılıklarını ortaya koymaları için biçilmiş kaftan. Çocukların kendi elleriyle sanat eserleri yaratmalarına olanak sunacak atölye programlarına birlikte göz atalım. Tabii bu programların büyük çoğunluğuna ev sahipliği yapan müzelerde yer alan güncel sergileri de gezmeyi unutmadan!

 

 

Hayaller boyanıyor

Sömestr tatilinde çocuklara yönelik her türlü atölye çalışmasını yapmak mümkün. Faber- Castell Yaratıcılık Atölyeleri de sanatla iç içe bir tatile çağırıyor. Çocuklar Rahmi M. Koç Müzesi, İstanbul Oyuncak Müzesi, Pera Müzesi, SÜ Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul Oyuncak Müzesi, kidzmondo ve Ankara Çengelhan Müzesi’ndeki atölyelere katılarak Faber- Castell ürünleriyle çok farklı tasarımları hayata geçiriyorlar.

 

 

Seçenek çok

Akbank Sanat, yarıyıl tatilinde de birbirinden eğlenceli ve yaratıcı atölye çalışmasına ev sahipliği yapıyor. ‘Sarkis Su İçinde Suluboya Atölyesi’nde ünlü sanatçı Sarkis’in öğrenmesi ve uygulaması kolay suluboya tekniğiyle tüm çocuklar, uzman bir eğitmen gözetiminde su içinde suluboya yapıyor. ‘Yaratıcı Drama’ atölyesi özgüven, yaratıcılık, hayal etme ve insani yönleri kuvvetlendirici programıyla çocuklara hayata çok daha hazır bireyler olma yolunda destek veriyor. Çocukların oyuncaklarını kendilerinin yapacağı ‘Oyuncak Heykel Atölyesi’ eğlenceli bir çalışma ortamı ve sonsuz bir hayal gücü sunuyor. Ayrıca ‘Linol Baskı Atölyesi’, ‘Sanatın Yapı Taşı: Oyun’, ‘Ailece Mozaik Atölyesi’, ‘Mobil Heykel Atölyesi’ gibi daha birçok etkinlik çocukları bekliyor.

 

Kendi oyuncağını kendin yap

İstanbul Oyuncak Müzesi’nde de atölye çalışması çok. Çocuklar, kendi kahramanlarını yaratacağı Bez Oyuncağım Atölyesi, bir kağıt parçasından harikalar yaratmayı öğrenecekleri Origami Sanat Atölyesi, düşlerini şekillendirmelerine olanak verecek Seramik Atölyesi, fikirlerini 3. Boyuta taşıyarak mekân boyut ilişkisini geliştirecekleri Çocuklar Kendi Mekânlarını Tasarlıyor, keçe, dal ve oyun hamuru gibi malzemelerle, hayallerindeki kuşu ve yuvalarını tasarlayacakları ‘Kuş Yuvası Atölyesi’ gibi çalışmalara katılabiliyor. Ayrıca ‘Oyuncağımla Öğreniyorum’ çalışmasında İstanbul Oyuncak Müzesi’nin kurucusu Sunay Akın’ın çocukken elinde tutarken çekilmiş fotoğrafının hikâyesini dinleyen çocuklar kendi oyuncak vapurlarını yapacak; Yasemin Sungur’la ‘Kitap ile Sohbet’ ve Akgün Akova ile ‘Yaratıcılık Seminerleri’ni takip edebilecekler.

 

 

Hayallerdeki müze

İstanbul Modern de çocuklar için doku ve form kavramlarına odaklanan Büyülü Gezegenler; resim, heykel ve yerleştirme sanatının ortak kavramları ve temel farklılıklarını inceleyen Örgü Mekânlar, çocukların müzecilik konusunda bilgi edineceği Hayalimdeki Müze, çocukların kent kavramını geliştirmeyi amaçlayan Köpük Kent gibi birçok atölye programı tasarlamış. İlham sergiden tasarımlar miniklerden. Pera Eğitim, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Koleksiyonu sergileri kapsamında yaratıcı eğitim atölyeleri düzenliyor. Kahve Molası sergi turunun ardından atık kâğıtlar ve öğütülmüş kahveyle yaratacakları ‘Kahveli Kâğıdım’ atölyesi dikkat çekiyor. “Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar” sergisinden yola çıkarak sünger, rulo, spatula, fırça gibi farklı malzemeler ve yöntemlerle resim yapmayı keşfedecekleri Saray Resmim ve yine aynı sergiden ilhamla, stop motion tekniğiyle fotoğraf çekip 3 boyutlu objeler yaratacakları Elçilerle Animasyon gibi atölye programlarına da çocukların yoğun ilgisi bekleniyor.

 

 

Tarihi binada atölye çalışması

Eminönü’nde yer alan tarihi binada, alanında uzman eğitmenler tarafından gerçekleştirilen İş Bankası Müzesi atölye çalışmalarında ise Sandviç Resim Atölyesi, Müze Hatıram Atölyesi, Gizli Saklı Atölyesi, Yaratıcı Yazma Atölyesi gibi çalışma programları takip edilebilir. Muze.isbank. Com.tr

 

 

 

 

Minyatür evler sergisi

Rahmi M. Koç Müzesi, tarihte oyuncak, koleksiyon objesi, hobi malzemesi, vitrin süsü Olarak kabul edilmiş minyatür evlerden oluşan ‘Hayallerle Dolu Küçük Evler Sergisi’ ve çocuk edebiyatının usta kalemi Yalvaç Ural’ın 1901- 2014 yılları arası üretilmiş, teneke otomat oyuncaklardan oluşan ‘Yalvaç Ural Teneke Oyuncaklar Sergisi’ ile çocukları yarıyıl tatilinde müzeye bekliyor.

 

Haber: Selin Özavcı

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Yeşim'le Hayat Bilgisi
  Yeşim'le Hayat Bilgisi

  Süresi : 31:47 İzlenme : 0

 • Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar
  Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar

  Süresi : 37:35 İzlenme : 0

 • Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?
  Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?

  Süresi : 01:55 İzlenme : 1442

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön