Sömestr tatili

Sömestr tatilini unutulmaz kılmak için ailece fotoğraf çekmek iyi bir fikir olabilir.

Sömestr tatilinde fotoğraf çekimi etkinliği...

Sömestr tatilini unutulmaz kılmak için ailece fotoğraf çekmek iyi bir fikir olabilir. Bunun için biraz yaratıcılık yeterli. Süper kahramanlardan masal karakterlerine fotoğraflarında başrolleri çocuklara veren ustaların işlerinden ilham almak mümkün Çocuklarla birlikte yapılabilecek yaratıcı ve eğlenceli etkinliklerin ilk sıralarında fotoğraf geliyor...

 

Ancak sıradan selfie’lerden değil, dönem boyu yorulup tatilde eğlenmeyi hak eden çocukların yaratıcılıklarını da kullanacakları kurgulanmış fotoğraflardan bahsediyoruz. Önce ilham alınabilecek işin uzmanlarının örneklerine bir göz atalım.

Alman fotoğraf sanatçısı Jan Von Holleben’in çocuklarla yaptığı fotoğraf çekimleri daha ilk bakışta çok eğlenceli. Fotoğraf sanatının aile-çocuk ilişkilerini geliştirdiğine inanan fotoğrafçının çocukluğu da fotoğraf oyunlarıyla geçmiş. Setlerinin temel içeriğini çocukların hayalleri, düşünceleri ve soruları oluşturuyor. Fotoğraf serilerinden ilki 2002 yılında yayınlanan ‘Dreams of Flying’ yani ‘Uçma Hayalleri’ çocukların büyük hayalini naif pozlarla özetliyor. Ardından gelen Children’s Song (Çocukların Şarkıları) ve diğer serilerde de arka planda kullandığı basit nesneler aracılığıyla çocukların hayal dünyasını özetliyor.

 

Sanatçının web sitesinde (janvonholleben. com), bu çekimlerden ilhamla kendi çocuklarıyla benzer arka planları kuran ailelerden gelen eğlenceli fotoğraflar da yer alıyor. Ailece eğlenceli ve yaratıcı vakit geçirmek için, fotoğraf sanatını aracı yapmanın keyfini bir kere daha görmüş oluyoruz.

Gelelim, fotoğraf sanatçılarının çocuklarıyla birlikte ortaya koyduğu işlere... Bir diğer fotoğraf sanatçısı Anna Eftimie’nin ‘Blackboard Adventures’ yani ‘Karatahta Maceraları’ isimli fotoğrafları tüm dünyaya yayılmış durumda. Bir çocuğa, ileride büyüyüp de gördüğünde mutlulukla gülümsemesini sağlayacak bir  fotoğraf serisi yapmanın en basit ama şirin yöntemlerinden biri, onun uyguladığı...

 

Bu fotoğraflar için kullanılan tek şey bir karatahta ve tebeşir. Tabii kendisi de anne olan fotoğrafçı, bebekleri karatahta üzerine koymak yerine, onlar için yumuşak bir yastık kullanarak sonrasında, karatahta fonu bebeklerin fotoğraflarıyla dijital ortamda birleştiriyor! (cutemomentsphotography.com)

Kadrajdaki harikalar diyarı

Fotoğrafçı John Wilhelm’in dijital çalışmaları da fantastik öğeleriyle pek sevimli... Üç kızını model olarak kullanan fotoğrafçı, kızlarının oynaması için evlerinin tavan arasında fotoğraf da çekebileceği sahneler kurmuş. (500px.com/horazio) Bir başka hikâye ise Kelly Lewis isimli fotoğrafçı ve kızı Alice’e ait. 7 yaşında evlat edinilen Alice, yeni ismini ünlü hikâye Alis Harikalar Diyarında’dan almış.

Fotoğrafçı annesinin onun için açtığı web sitesinde (maliceofalice.com) yayınlanan tüm fotoğrafların da kahramanı yine o. Jeanne d’Arc’tan Alis Harikalar Diyarında’ya, Wonder Woman’dan Wes Anderson’ın ünlü filmi The Royal Tenenbaums’un Margot’una,80’lerin ünlü korku film karakteri Carrie’den Marie Antoinette ve Tim Burton karakteri Edward Scissorhands’e kadar birçok kahraman ve karaktere doğal modellik yeteneğiyle hayat vermiş. Son fotoğraf hikâyemiz ise Zoey ve Jasper’ın; Grace Chon isimli fotoğrafçının 7 yaşındaki kurtarma köpeği Zoey ve oğlu Jasper’ın ikiz fotoğraflarını çekmesinin hikâyesi... Çok iyi anlaşan ikili Zoey ve Jasper’ın fotoğraflardaki bir örnek kostümleri ve duruşlarındaki rahatlık, onların da bu işten pek eğlendiklerini gösteriyor. (gracechon. com)

Süper kahraman fotoğrafları çekebilirsiniz

Siz de çocuklarınızla süper kahraman konseptli fotoğraf çekimleri yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olacak detayları onemushroom.com adresindeki örnekten aktarıyoruz...

 

Çocukların süper kahraman olarak gökyüzünde uçtuğu hissini yaratmak için çift katlı mavi bir çarşaf, birkaç yastık, üzerine kapı ve pencereleriyle birer ev görünümü vermek üzere çizim yapılmış karton kutular ve çocuklar için süper kahraman kostümleri, pelerin olarak kullanılabilecek giysiler ve maskeler. Sonrası çocukların eğlencesi ve sizin fotoğraf konusundaki yeteneğinize kalmış.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2762

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2261

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1510

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4884

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13337

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön