Ortaokul çağındaki çocuğunuzun bilmenizi dileyeceği 15 şey

Ortaokul çağındaki çocuğunuzun bilmenizi dileyeceği en önemli 15 nokta.

Ortaokuldaki çocuğunuz bunları bilin istiyor!

1. Bana saygı göster. Ben bir insanım, sadece senin çocuğun değilim. Bazen seninkinden farklı fikirlerim olabilir. Bazen de sadece senin bebeğin olmak isteyebilirim. Her halükarda bana saygı göster.


2. Seninle hala eğlenmek istiyorum ve evin güvenli ve mutlu olduğunu hissetmek. Bana gülümse.


3. Bazen kendi kararlarımı vermeye ihtiyacım var, hatta bazen hatalar yapmaya. Benim yerime işleri yoluna koymaktan vazgeçmelisin. Her şeyde benden iyi olmak zorunda değilsin. Lütfen yardım etmek için yardım istememi bekle.


4. Bazen huysuz, rahatsız ve sinirli olabilirim. Buna izin vermelisin ve ben de seninle konuşmak isteyene kadar sabretmelisin.

 


5. İşimi yapacağıma inan. Eğer yapmaz isem zamanı doğru kullanmamda bana yardımcı olabilirsin ama o zamana kadar sorumluluklarımın üstesinden gelip gelemediğimi bekleyip görmelisin. Yaşım yüzünden sorumluluk alamayacağıma inanmaktan vazgeç ve bana inan.


6. Öğrendiğim ya da bildiğim bir şeyi sana öğretmemi istediğin zaman kendimi iyi hissediyorum. Bazı konularda zayıf olduğunu bana göstermekten çekinmemelisin.


7. Ben de drama sevmiyorum. Benim evde dolaşan bir akıl hastası olduğumu düşünmekten vazgeç.


8. Arkadaşlarımı sevmediğinde, benim kararlarıma güvenmediğini ya da benim arkadaş seçemediğimi düşündüğünü anlıyorum. Ya da ikisi birden. Bana onları neden sevdiğimi sorabilirsin ya da paylaşımlarımızı. Açık fikirli ol. Üstelik arkadaşlarımın benim için kötü olduklarını düşünüyorsan, senin yanımda daha çok olmana ihtiyacım var demektir.


9. Bazen tamamen boğulmuş hissedebilirim. Elbette hayatımın geri kalanını kendimi odama kilitleyip bilgisayar ekranına bakarak geçirmeyeceğim. Ama bunu arada yapabilirim, yapabilmeliyim.

 


10. Yapmak istemediğim şeyler konusunda ısrarcı olursan seninle sonuna kadar savaşırım, buna ev ödevi yapmak, egzersiz yapmak, piyano çalmayı öğrenmek, kız kardeşimden özür dilemek, duş almak, yatağa gitmek vs dahil. Gerçi muhtemelen vereceğim savaşa rağmen bunları bana yaptıracaksın. Ama lütfen beni mahvetme. Beni uyar, dürt ama emir etme, mecbur bırakma.


11. Neden eleştirildiğimi ya da cezalandırıldığımı bana açıkla. Bana sinirlendiğinde bunun sebebini bilmezsem işler daha çok karışıyor. Ve bazen bana sarılmana, azarlamandan daha çok ihtiyaç duyduğum oluyor.


12. Arkadaşlarımla aramda özel şakalaşmalar olabilir ve bunları sana açıklamak zorunda değilim. Bu bizim bağ kurma şeklimiz. Hayatımın her yerinde ve sürekli içinde olmak zorunda değilsin. Bu seni sevmediğim ya da sana ihtiyaç duymadığım anlamına gelmiyor.

 


13. İnternetin bana sadece zarar verdiğini düşündüğünde ya da benim sanal ortamda hatalar yaptığımla ilgili kuşkuların olduğu zaman bağlantımı kesmen ve girişimi engellenmen mantıksızca. Sakin ol ve endişelendiğin konularla ilgili bana soru sormaktan çekinme.


14. Stresli olduğumu hissettiğinde belki de sadece benimle takılmalısın. Birlikte parka yürüyebilir ya da dondurma yiyebiliriz. Bir şey tartışmadan, çözmeye çalışmadan ya da öğretmenlik taslamadan seninle konuşmak çok zevkli.


15. Komik olduğumu düşünmen hoşuma gidiyor. Ya da ilginç. Benimle ilgili ne düşündüğünü önemsiyorum. Lütfen bana dair hoşuna giden spesifik şeyler bul ve bunları dillendir çünkü bazen ben kendime dair hiçbir şey bulamıyorum.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön