Karşıdan karşıya geçmek için 11 yaş yeterli mi?

Çocuğunuzun okulu semtin merkezinde ve yol boyunca trafik işaret ve levhalarıyla yolun düzeni kontrol altında.

Karşıdan karşıya geçmek için 11 yaş yeterli mi?

Çocuğunuzun okulu semtin merkezinde ve yol boyunca trafik işaret ve levhalarıyla yolun düzeni kontrol altında. 6. sınıfa geldiklerinde artık iyice zorlaşır. 6. sınıf çocuklarınızın ödevlerine yardım etmekte zorlandığınız dönemlerin başlangıcıdır. Peki, çocuklarımız tüm bunlarla başa çıkarken biz onların karşıdan karşıya geçmekte zorlanacağına mı inanıyoruz?

 

Birkaç blok ötedeki okula çocuğunu tek başına göndermeyen ebeveynlerle konuşmaya başladığınızda aslında çocuklarının ehliyet alacakları dönemi iple çektiklerini ve yasal olarak yaşlarını doldurur doldurmaz onları teşvik edeceklerini öğreniyoruz. Karşıdan karşıya geçişinden ürktüğümüz çocuklarımızın araç trafiğine girmesinde hiçbir sakınca görmüyoruz.

 

Herkes yaya yollarının gözetildiği yerlerde yaşamıyor, o nedenle konuyu genellemek mümkün değil. Ama çocuklarımız için böyle ‘keskin’ geçişler kodlamamız, onların bu süreçleri sıkıntılarla atlatmasına neden olabilir. Yaya olarak tek başına trafikte yer almasının tehlikeli olduğu sürekli vurgulanan bir çocuk, araç trafiğinde nasıl güvenle yer alabilir? Eğer yaşadığınız çevre buna uygunsa bırakın çocuğunuz tek başına yaşamın içinde yer alsın.

 

Çocuğunuza toplu taşıma araçlarını nasıl kullanacağını öğretin, bu oldukça önemli. Bununla birlikte sizin de asıl korku kaynağınız olan ‘araç sürücüsü’ pozisyonunu, sizin ideallerinize uygun şekilde ona tanıtın. Bir yaya olarak geçirdiği zamanlarda, sürücülerin nelerinden tedirgin olduğunu onunla tartışın ve uygulama konusunda öğretici olun. Farklı çevreleri gezerek hangisinde tek başına hareket edip hangisinde edemeyeceğini güvenlik açısından beraber tecrübe edin.

 

Ve tüm bunlarla birlikte unutmayın, yürümek sağlığa oldukça yararlıdır. Hem size hem de çocuğunuza oldukça iyi gelecek!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 459

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 772

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2331

 • Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?
  Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?

  Süresi : 00:55 İzlenme : 1663

 • Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?
  Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?

  Süresi : 01:37 İzlenme : 3309

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön