Tacize uğramış erkek çocuk agresif, kız çocuk depresif olur!

Çocuğa yönelik taciz, kanayan toplumsal bir tabu! Mağdurun suçluyu ele verdiği nadir görülüyor. Anne-babalar çocuklarının davranışlarını doğru okursa, sessizlik sona eriyor!

Tacize uğramış erkek çocuk agresif, kız çocuk depresif olur!

Tacize uğramış kız ve erkek çocuklardaki davranış sinyalleri farklı değerlendirilmelidir. Pedagog Adem Güneş’in, ‘Anababaların Korkulu Rüyası Çocuklara Yönelik Taciz’ isimli kitabında bu sinyaller şu başlıklar altında toplanıyor:

 

Tacize uğrayan erkek çocuklardaki davranış sinyalleri nelerdir?

 

1- ‘Maço’ kimlik benimser

Cinsel taciz yaşamış erkek çocuklarda görülen en belirgin özelliktir. Etrafındaki ahlak kurallarını, olayları, duyguları hafife alma eğilimi içine girer. Kuralsızlığı benimsemeye çalışır. Onun için ahlak kuralları ne kadar hafife alınırsa, kendisinin de o kadar az yargılanacağını ve vicdan azabı duyacağını düşünür. Yürüyüşü farklılaşır, zevkleri farklılaşır, konuşma ve konuşurken kullandığı kelimelerin aksanı farklılaşır. İletişimde süreklilik değil, kesiklik vardır. Karşısındaki kişiyi terslemek, azarlamak, hafife almak ve dalga geçmek taciz yaşamış erkek çocuklarda en belirgin özelliklerdir.

 

2- Agresif olur

İçinde yaşadığı sıkıntıyı hiçbir süzgeçten geçirmeden dışına yansıtmaya çalışır. Hırçınlaşmaya, çevresine zarar vermeye başlar. Çocuk akıl olarak tacize uğradığını bilir, duygu olarak bunu kabullenemez. Bu uyumsuzluğu da dışa vurur.

 

3- Oyun arkadaşı olarak erkek çocukları tercih eder

Tacizin erkek çocuklarda bıraktığı en derin iz, kimlik bunalımıdır. Kendisinin hala erkek olduğunun vurgusunu yapmaya gayret eder. En belirgin davranışı, kız çocuklarla olan irtibatını kesme isteğidir. Sanki kız çocuklarla oynadığında veya onların arasında görüldüğünde kendisinin yaşadığı olaylar ortaya çıkacakmış gibi endişe taşır. Ayrıca kendisinin kız gibi olmadığını, onların farklı kendisinin çok farklı olduğunu kendisine ispata çalışır.

 

4- Güç kazanmak ister

Başına gelen olayın kendi güçsüzlüğünden kaynaklandığını düşünür. Eğer güçlü olabilseydi, eğer karşı koyabilseydi, eğer ‘hayır’ diyebilseydi düşünceleri ile boğuşur. Yaşadığı tacizin kendi güçsüzlüğünden kaynaklandığını düşünür. Silahlara, kesici ve dürtücü aletlere ilgi duyar.

 

Tacize uğrayan kız çocuklardaki davranış sinyalleri nelerdir?

 

1- İçine kapanır

Yaşadığı tacizi içinde sorgulamaya başlar. Kendini sorgular. Kendinin de bu olayda pay sahibi olduğunu, suçlu olduğunu düşünür. Bir türlü kendi masumiyetini ve suçsuzluğunu kabullenemez. Tüm bu yargılamalar sırasında sessizlik ve sakin bir ortam arar. Bu düşüncelerden yorulduğu için çok defa uyumak ister.

 

2- Depresif olur

İçindeki sıkıntıyı yine içine yansıtır. Yıkıcılığı kendine karşıdır. Saldırganlığı kendinedir. Kendisine karşı acımasızdır. Dışarıdan kendisine yöneltilecek eleştirileri kaldıramayabilir. Çocuk, içine kapanmıştır ama içinde yaşadığı depremden kimsenin haberi olmayabilir. Bu nedenle çocuğun dış görünüşüne aldanıp onu sakin ve huzurlu zannetmek hata olur. Kendisine karşı hissettiği öfkeyi, dışarıdan gelen eleştirilerle birleştirdiğinde ortaya çok çabuk intihar düşüncesi çıkabilir.

 

3- Oyun arkadaşı olarak erkek çocukları tercih eder

Cinsel tacize uğramış kız çocukları oyun arkadaşı olarak erkek çocukları tercih eder. Erkeklerin hala güvenilir olabileceğini kendine ispat etmeye çalışır. Sorunun bütün erkeklerde değil, bazılarında olabildiğine kendini inandırmaya çalışır. Diğer erkeklerin güvenilir olduğu ile ilgili güven arayışı kendini rahata çıkartacak en önemli kendi kendine tedavidir. Böylece hayatında çok önemli roller üstlenmiş erkekleri temize çıkarabilecektir. Erkek çocuklarla beraberliği sırasında taciz anında yaşadığı anormallikleri görmemek kız çocuğunu rahatlatır.

 

4- Güçlüye sığınmak ister

Korkuları, ona kendi gücünü kazanmaya değil, güçlü ve kendisini koruyacak birinin şemsiyesi altında durmaya iter. Grup arkadaşlıklarında grup içindeki en güçlü kişi sığınma aradığı kişi olabilir.

 

5- Kimliğini değiştirme eğilimindedir

Yaşadığı o ana ait dönemi hafızasından silme gayreti içindedir. Tacizi yaşadığı zamanki kıyafetlerinden saç şekline kadar, oturup kalkmasına kadar birçok davranışını değiştirir. Yaşa bağlı olmakla beraber, annesinin arkadaşlarıyla oturmak ister. Olgun yaştaki kadın kıyafetlerini tercih eder.

 

 

 

 

 

Hazırlayan: Fatma Belgin

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Propolis nedir? Propolisin faydaları nelerdir?
  Propolis nedir? Propolisin faydaları...

  Süresi : 01:12 İzlenme : 354

 • Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk dizileri ve kitaplar hakkında konuşuyoruz
  Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk...

  Süresi : 30:30 İzlenme : 243

 • Evde kot eskitme nasıl yapılır?
  Evde kot eskitme nasıl yapılır?

  Süresi : 00:56 İzlenme : 4933

 • Devlet Opera Balesi Çocuk Korosu ile 23 Nisan kutlaması
  Devlet Opera Balesi Çocuk Korosu ile 23...

  Süresi : 01:20 İzlenme : 315

 • "Rüya tabircilerine karşı temkinli yaklaşmak gerekli"
  "Rüya tabircilerine karşı temkinli yaklaşmak...

  Süresi : 28:09 İzlenme : 849

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön