İlk 4’te çevreye duyarlılık ve yaşam kuralları öğretilecek

Okula başlama yaşının düşürülmesi nedeniyle birinci sınıf programları yeni yaş durumuna göre düzenlenecek.

4+4+4'te merak edilenler: İlk 4’te çevreye duyarlılık ve yaşam kuralları öğretilecek!

Okula başlama yaşının düşürülmesi nedeniyle birinci sınıf programları yeni yaş durumuna göre düzenlenecek. İlk 4’te öğrencilerin çevreye duyarlılıkları artırılacak ve temel yaşam kuralları öğretilecek. Mesleki eğitim lisede başlayacak.

 

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in 4+4+4’le ilgili "12 Yıllık Zorunlu Eğitim: Sorular ve Cevaplar" adıyla yayımladığı kitapçığa göre hem birinci sınıflarda hem de okul öncesinde ders programları değişecek. Müfredat 5 yaşını tamamlayan çocuklar için uygun hale getirilecek. İlkokulda yani ilk 4'te öğrencilerin çevreye duyarlılıkları artırılacak, sosyalleşmeleri sağlanacak, okuma yazma becerileri geliştirilecek ve temel yaşam kuralları öğretilecek. Mesleki ve teknik eğitimle ilgili "kara propaganda" yapıldığını söyleyen Dinçer, mesleki eğitimin 9 yaşında değil, lisede başlayacağını tekrarladı.

 

İşte 4+4+4  programından başlıklar

Yaşa uygun ders 1. sınıf programlarında yeni yaş durumu dikkate alınarak gerekli düzenlemeler yapılacak. İlkokullar, öğrencilerin çevreye duyarlılıklarını artıracak, okuma yazma becerilerini geliştirecek, sosyalleşmelerini sağlayacak ve temel yaşam kurallarını öğrenecekleri bir eğitim kademesi olacak.

 

Seçmeli dersle liseye hazırlık

Ortaokul ve imam hatip ortaokullarında Kuran-ı Kerim ve Hz. Muhammed'in Hayatı dersleri dışında öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre Talim Terbiye Kurulu tarafından seçmeli dersler oluşturulacak. Bu derslerle lise eğitimi için altyapı oluşturulacak. Ortaokullardaki seçimlik dersler, öğrencinin veya ebeveyninin tercihine bırakılacak. İlkokulda seçmeli ders olmayacak.

 

Yeni ders kitabı yazılmıyor

Birinci sınıfların dışında yeni ders kitapları yazılmasını gerektirecek boyutta bir program değişikliği olmayacak. Ancak izleyen öğretim yıllarında kademeli olarak öğretim programlarında uyarlamalar ve buna bağlı olarak da ders kitaplarında bazı değişiklikler yapılacak.

 

Ortaokula kayıt

Bu yıl 5. sınıfa geçenlerin ortaokula (5. sınıf) kaydı e-okul sistemi üzerinden merkezi olarak yapılacak. Ancak imam hatip ortaokullarına gitmek isteyenin velisi öğrencinin kaydını bu okula yaptıracak.

 

Ortaokula geçişte sınav yok

Öğrencilerin kaydı sınava tabi olmadan e-okul sisteminden otomatik yapılacak.

 

Liseye geçiş

Bu yılın 8. sınıf öğrencilerinden SBS ve özel yetenek sınavlarıyla yerleşemeyenlerin tümünün kayıtları tercih ve kapasitelerine göre genel, imam hatip ya da mesleki ve teknik eğitim liselerine yapılacak. Kayıtlar e-okul sisteminden takip edilecek.

 

5., 6. ve 7. sınıflar

Şu anda ilköğretim 5., 6. ve 7. sınıflarda okuyanlar yine aynı ilköğretim okullarında okuyacak.

  

Diploma

Diploma 12 yılın sonunda. 

 

Kesintisiz sakıncalı

8 yıllık kesintisiz eğitimde 1. sınıf ile 8. sınıf öğrencisi aynı bahçede oyun oynuyor, aynı tuvaleti kullanıyordu. Bedensel üstünlükleri karşısında alt sınıf öğrencileri ezilebiliyordu.

 

İlkokul ve lise aynı binada

İmkân ve şartlar elverişli olmazsa ortaokulların ilkokullarla ya da liselerle birlikte oluşturulmasına izin verilecek.

 

Mesleki yönlendirme

Yapılan değişikliklerin hiçbir yerinde ortaokullarda mesleki eğitimden ve 9 yaşında mesleki eğitime başlamaktan söz edilmemektedir. Eğer bundan amaç imam hatip ortaokulları ise evet bu değişikliklerle sadece imam hatip ortaokulları kurulmuştur. Ama burada da zorunlu dersler diğer okullarla aynıdır. Genel ortaokullarda da seçmeli dersler arasında din eğitimine dair dersler yer alacaktır. Mesleki ve teknik eğitim 9., mesleğe yönelik programlar 10. sınıftan itibaren başlıyor.

 

‘Kuran dersini almayan öğrenciye akran ve öğretmen baskısı gelir’

Eğitim Reformu Girişimi (ERG), açıkladığı Eğitim İzleme Raporu'nda seçimlik dersler olarak ortaokul ve liselere konan "Hz. Peygamberimizin Hayatı" ve "Kuran-ı Kerim" dersinin getireceği riskleri şöyle sıraladı: "Çocuklarımıza zaten temel becerileri kazandırmakta yetersiz kaldığımız düşünüldüğünde, din eğitimiyle ilgili dersleri seçecek çocuklarımız, temel eğitimin önceliği olan becerilerini geliştirecek ve zenginleştirecek derslerden ve çeşitli sosyal etkinliklerden yoksun kalabilir. Seçmeyen çocuk aile, öğretmen, akran baskısı ile karşılaşıp, inançlarını ya da inançsızlıklarını açıklamak ya da gizlemek zorunda kalabilir.”

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön