İsteyen 5. sınıfta Kuran dersinde başını örtecek

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 4+4+4’le ilgili soruları yanıtladı. İmam hatip ortaokullarında olduğu gibi 5. sınıfta isteyen kız öğrenciler Kuran-ı Kerim dersinde başını örtecek.

İsteyen kız öğrenciler 5. sınıfta Kuran-ı Kerim dersinde başını örtecek!

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 4+4+4’le ilgili soruları yanıtladı. İmam hatip ortaokullarında olduğu gibi 5. sınıfta isteyen kız öğrenciler Kuran-ı Kerim dersinde başını örtecek. SBS ve üniversite sınavları bir süre daha yapılacak. 1. sınıflar için ahlak, değer veya karakter eğitimi gibi uygulama temelli derslere yer verilebilecek.

 

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, zorunlu eğitimi kesintili 12 yıla çıkaran kanunda merak edilen soruları yanıtladı. “12 Yıllık Zorunlu Eğitim: Sorular ve cevaplar” adlı “4+4+4 kitapçığı” çıkaran ve 58 soruda merak edilenleri yanıtlayan Dinçer, 66 ayını dolduran tüm çocukların ilköğretim birinci sınıfa başlamalarında taviz verilmeyeceğini söylerken, 5. sınıftan itibaren seçmeli olarak okutulacak Kuran-ı Kerim dersinde kız öğrencilerin isterlerse başörtüsü kullanabileceklerini açıkladı. Azınlık okulları dışında yabancı ve özel Türk okullarında da bu dersler isteyen öğrenciye okutulacak. 4. sınıfta başlayan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin toplumun ilgi ve ihtiyaçlarına göre ilköğretim 1. sınıfta başlayıp başlamayacağı sorusuna Dinçer, “Gelişim özellikleri dikkate alındığında 1. sınıftan itibaren ahlak eğitimi, değer eğitimi veya karakter eğitimi gibi uygulama temelli derslere yer verilebilir” yanıtını verdi.

İşte merak edilen sorular ve Dinçer’in yanıtlarından özetler:

 

Birinci sınıfa ahlak, değer ve karakter eğitimi
İlköğretim okullarında seçmeli dersler belirlenirken öğrencilerin gelişim özelliklerinin yanı sıra ilgi ve ihtiyaçlarının da dikkate alınması gerektiği Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 2010 yılında aldığı 75 sayılı kurul kararında açıkça belirtilmiştir. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ilkokul 4. sınıftan itibaren okutulmaktadır. Farklı din ve mezheplere göre seçmeli derslerin okutulması ya da Türkiye’de konuşulan farklı dillerin öğretimi konusunda öğretim programlarının yanı sıra öğretmen faktörünün de göz önüne alınması gerekir. Gelişim özellikleri dikkate alındığında 1. sınıftan itibaren ahlak eğitimi, değer eğitimi veya karakter eğitimi gibi uygulama temelli derslere yer verilebilir.

Kayıt erteleme hakkı yok

30 Eylül 2012 tarihi itibarıyla 66. ayını dolduranların kayıt işlemi e-okul üzerinden yapılacak. Kayıt erteleme hakkı yok. 

 

Yabancı okula ortaokul yasağı
Yabancı özel okullar ortaokul açamayacak. Özel Türk okulları açacak.

Galatasay, Kabataş, İstanbul liseleri
Ortaokul açamayacaklar. Mevcut durumdaki gibi öğrenci alacaklar.

SBS'ye devam
Yakın zamanda sınav sisteminde önemli değişiklikler olmayacak, uzun dönemde lise eğitiminde okul çeşitliliği yerine program çeşitliliği esas olacağından bu sınavların eleme, sıralama ve yerleştirme yerine, programlardaki kazanımların ölçülmesi ve değerlendirilmesi amaçlı yapılması öngörülmektedir. Sınav sistemlerinde kısa sürede herhangi bir değişiklik beklenmemelidir. Zaten ilkokulu bitiren öğrencilerin ortaokullara devam etmesinde herhangi bir değişiklik söz konusu olmayacaktır. Ortaokulu bitiren öğrencilerin liselere devamı konusunda ise birkaç yıl daha Seviye Belirleme Sınavı’na (SBS) göre seçme süreci devam edecektir.

Üniversite Sınavları
Liselerden üniversiteye geçişte makul süre sonunda yerleşme sisteminde değişiklikler gerçekleştirilecek. Bu süre içinde öğrencilerin taleplerini karşılayacak kontenjan oluşturulacak. Liseler arasında kalite farklılıkları kalktığında birkaç yıl içerisinde üniversitelere geçiş sisteminde de değişiklikler yapılmasını sağlayacak ortam oluşturulacak. Şimdiki gibi öğrenci seçme, sıralama ve elemeye dayalı merkezi sınav sistemi ortadan kaldırılacak. Öğrenci seçmeye dayalı sınavlar yerine eğitim sisteminin kalitesini ölçen değerlendirmelere yönelmek ve meslek liselerini güçlendirmek bu tarz sınavların ve dershanelerin önemini de azaltacak.

Kuran-ı Kerim dersi
Ortaokul ve liselerde, Kuran-ı Kerim ve Hz. Peygamber’imizin Hayatı, isteğe bağlı seçmeli ders olarak okutulacak. Yabancı okullar da Türk mevzuatına tabidir. Dengi resmi okullarımız için konulmuş programlar bunlar için de geçerli olacaktır. Azınlık okullarında bu ders olmayacak.

 

Kuran dersinde başörtüsü
Sadece ders sırasında olmak üzere imam hatip okullarında kız öğrenciler isterlerse başörtüsüyle bu dersi okuyabilir. İmam hatip okulları dışındaki okullarda da yine aynı şekilde o derse mahsus olmak üzere başörtülü ders yapılabilir.

İsteyene açık lise
Lise eğitimine devam mecburi olup devam etmeyenlere mevcut idari tedbirler uygulanacaktır. Ancak yeni düzenleme ile ortaokulu tamamlayanlar veya liseye devam edenler isterlerse zorunlu eğitimlerini yaygın lise öğretiminde (açık lise) tamamlayabilecekler.

Karma eğitim
Uygulama şimdi olduğu gibi sürecek, imkân ve zorunluluklara göre bazı okullar yalnızca kız veya yalnızca erkek öğrencilere ayrılmaya devam edecek.

İmam hatip ortaokuluna geçiş
6, 7. ve 8. sınıftan imam hatip ortaokullarına geçiş yok, sadece 5. sınıfa öğrenci alınacak.

Genel liseler Anadolu lisesi
Bütün genel liselerin Anadolu lisesine dönüştürülmesi 1 yıl içinde tamamlanacak.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön