Çocukların yeni kahramanı "Ben 10"

Tüm dünyada çocukları peşinden sürükleyen, son zamanlarda İstanbul'da geçen oyun ile adından sıkça söz ettiren, Ben 10 nedir?

Çocukların yeni kahramanı "Ben 10"

Ülkemizde 27 Aralık 2005’ten bu yana yayınlanan tamamı 4 sezondan oluşan bir çizgi film olan Ben 10 ; hem yayınlandığı dönemde hem de sonrasında ABD’den başlayarak tüm dünyada modern bir klasik olma yolunda ilerliyor. Cartoon Network Stüdyoları yapımcılığını üstlendiği ve Cartoon Network kanalında yayınlanan Ben 10 hemen hemen bütün erkek çocuklarının kahramanı oluyor.

 

Ben 10'in konusu nedir?

Filmin kahramanı Benjamin Tennyson kuzeni Gwen’le kavga ettikten sonra ormanda dolaşmaya çıkıyor ve gezintisi sırasında yerde garip bir cisim buluyor. Bulduğu cisim birden hareketlenerek çıkmayacak şekilde bileğine dolanıyor ve böylelikle hikaye başlıyor.

 

Ben’in bileğine dolanan ve saat olduğu düşünülen cismin içerisinde Omnitrix gücü saklı. Yani içinde birbirlerinden farklı yetenek ve güce sahip 10 uzaylı bulunuyor. Ben, ihtiyaç duyduğu durumlarda şifre girerek kullanmak istediği uzaylının güç ve yeteneklerine sahip oluyor ve bu güçlerin yardımıyla dünyada düzen ve barış için mücadele ediyor. 

 

Ben 10 ismi nereden geliyor?

Ben 10 ismi aslında basit bir kelime oyunundan türüyor. İngilizce'de Benjamin ismine kısaca "Ben" deniyor. Tennyson için kısaltmayı ise yapımcılar "Ten" olarak düşünüp "Ben Ten" ismini ortaya çıkarıyorlar. Ten kelimesi yine İngilizce'de 10 anlamına geldiğinden ve Omnitrix içindeki uzaylı sayısı 10 olduğundan rakamla yazmanın tercih edilmesi üzerine, kahraman "Ben 10" adıyla çocuklarla buluşuyor.

 

Omnitrix nedir?

Omnitrix, Ben 10 çizgi dizisinde içinde olağanüstü güçlere sahip uzaylıların bulunduğu kabul edilen cisim. Ne olduğu hakkında farklı görüşler bulunmasına karşın bilekte bulunması nedeniyle saat olarak kabul ediliyor. Hikayeye göre Omnitrix'in dünyaya gönderilme nedeni tüm evrende barışı sağlamak ve diğer varlıkların nasıl yaşadığını anlatmak oluyor. Kahraman Ben Tennyson gerek duyduğunda şifre girerek bu uzaylılardan birini kullanıyor.

 

Omnitrix'in özellikleri

Ben, ihtiyaç halinde Omnitrix'in altında bulunan düğmeye basıyorr ve açılan kapaktan ihtiyaç duyduğu uzaylıyı seçiyor. Ben'in kolundan zorla çıkarılmaya çalışıldığındaysa Omnitrix enerji patlaması yapıyor. Çeşitli bölümlerde karşımıza çıktığı üzere güvenlik önlemi için oluşturulan şifreler bazen sorun çıkarabiliyor; kapağı beklenmedik bir zamanda kapanabiliyor veya hiç açılmayabiliyor. Omnitrix ile ilgili yaşanabilecek bir diğer sorun da Ben'i istediğinden farklı bir uzaylıya çevirebilmesi oluyor.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Propolis nedir? Propolisin faydaları nelerdir?
  Propolis nedir? Propolisin faydaları...

  Süresi : 01:12 İzlenme : 306

 • Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk dizileri ve kitaplar hakkında konuşuyoruz
  Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk...

  Süresi : 30:30 İzlenme : 232

 • Evde kot eskitme nasıl yapılır?
  Evde kot eskitme nasıl yapılır?

  Süresi : 00:56 İzlenme : 4887

 • Devlet Opera Balesi Çocuk Korosu ile 23 Nisan kutlaması
  Devlet Opera Balesi Çocuk Korosu ile 23...

  Süresi : 01:20 İzlenme : 307

 • "Rüya tabircilerine karşı temkinli yaklaşmak gerekli"
  "Rüya tabircilerine karşı temkinli yaklaşmak...

  Süresi : 28:09 İzlenme : 844

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön