Beslenmesinde meyveye yer veren çocuk daha sağlıklı!

Uluslararası kurumların araştırmaları meyve yemenin özellikle gençler ve çocuklar üzerindeki pozitif etkilerini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Beslenmesinde meyveye yer veren çocuk daha sağlıklı!

 

 

Beş ana temel besin grubunun bir parçası olan meyveler yeterli ve dengeli beslenmenin bir parçası olarak özellikle çocukların ve gençlerin beslenmesinde önemli rol oynuyor.

 

Meyve günlük enerji gereksinmesine katkıda bulunarak, mineraller ve vitaminler bakımından son derece zengin.

 Meyve gün içerisindeki aktiviteler ile terle kaybedilen sıvı ve mineral gereksinimlerini karşılarlar. Folik asit,  A vitamini ön ögesi olan beta-karoten, E, C, vitaminleri ve güçlü antioksidan etkinlik gösteren bileşenleri içerirler. İçerdikleri bu besin ögeleri ile meyve tüketimi, büyüme ve gelişme, hücre yenilenmesi, doku onarımı, deri ve göz sağlığı, diş ve diş eti sağlığı, kan yapımı ve hastalıklara karşı direncin oluşumunda etkilidir. Özellikle içerdikleri antioksidan vitaminler (C, A vitaminleri) ve flavanoidler ile immün sistem korunmakta ve bağışıklık artmaktadır. Bu sayede özellikle okul ortamında birçok mikroorganizmayla tanışan çocuklar meyve tüketimi ile hastalıklara karşı daha dirençli hale gelebilmektedir.

 

Meyve suyu tüketimi ile kilo alımı ilişkisi

Yapılan bazı çalışmalarda meyve suyu tüketiminin içerdiği şeker oranıyla çocuk ve gençlerde kilo alımına ve obeziteye yol açtığı gösterildi. 

 

7 – 18 yaş grubu çocuklar günde 200 – 300 ml (1 – 1,5 bardak) taze sıkılmuış meyve suyu tüketebilir

Meyve suyu tüketimi konusunda otorite olan kurumlardan Amerikan Pediatri Akademisi Beslenme Komitesi’nin Pediatrics dergisinde 2001 yılında yayınlanan makalesine meyve suyu tüketimi fazla olan çocukların daha az tüketenlerden uzun ve daha az vücut kütlesine sahip olduğunun belirlendiği bilgisini verdi. İnanç beslenme komitesinin, yeterli ve dengeli beslenme içerisinde tüketilecek miktarların belirlediğini ve 1 – 6 yaş grubu çocuklar tarafından günlük 100-150 ml., 7 – 18 yaş grubu çocuklar tarafından ise günlük 200 - 300ml.  taze meyve suyu tüketimlinin uygun olduğu, meyve sularına 6. aydan itibaren başlanabileceğini etiğini ifade etti.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 223

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2851

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2353

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1528

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4898

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön