Bebek bakıcısı seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

Özelikle çalışan anne ve babalar için doğum sonrası en önemli kaygılardan biri bebeğe kimin bakacağı konusu...

Bebek bakıcısı seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

Özelikle çalışan anne ve babalar için doğum sonrası en önemli kaygılardan biri bebeğe kimin bakacağı konusudur. Aile içi dayanışma ile anneanne, babaanne, teyze ve hala gibi aileden biri destek olduğunda durum daha rahatlatıcıdır. Ancak şartlar değiştiğinde tekrar bebek bakıcısı ile bebeğin bakımına devam etmek gerekebilir.

 

Ücretli Doğum İzni Yetersiz

Anne için en zor olanı hem bebeğinden çalışmak zorunda olduğu için erken dönemde ayrılmak hem de tanımadığı birine bebeğini emanet etmektir. Doğum sonrası ülkemizde ücretli çalışan anneler için doğum izni dört ay olup bazen bu süre şartlar gereği daha da kısa olabilir. Bu nedenle en baştan bebeğe kimin ve nasıl bakacağına karar vermek gerekir. Eğer aileden bir destek olmayacaksa bebek bakıcısı aramak gerekir. Arama süreci ne kadar erken başlarsa, zaman varken iyi bir seçim yapma şansı artar. Aynı şekilde anne, 2–3 ay gibi kısa bir sürede çalışmaya başlayacak ise bebek bakıcısı da en az bir ay önce bebeğin bakım sürecine katılmalıdır. Anne ve bakıcı arasındaki iletişimin gelişmesi, birbirini tanıma, bebek-bakıcı iletişiminin artması ve bunun anne baba tarafından gözlenmesi açısından önemlidir.

 

 

Minik Bebeğin İhtiyacı

 

İlk aylarda hatta yaşlarda bebeğin en önemli ihtiyacı kendisi ile sürekli, düzenli ve iyi iletişim kurabilecek bir kişinin bakımını üstlenmesidir. Düzen ve süreklilik çok önemlidir, aynı şekilde sevgi dolu ve samimi bir iletişim de bakımı tamamlar. Bakıcı ile geçireceği vakit anne evde iken sık olmayabilir. Öncelikle anne bakımı üstlenip bakıcı anneye destek olabilir. Bebek alışmaya başladıktan sonra ve annenin çalışmaya başlayacağı tarih yaklaştıkça bebek ve bakıcı daha yoğun bir iletişime girebilir, bakımını üstlenebilir, kısa sürelerle yalnız bırakılabilir. Anne de ayrı kalma sürecine adapte olmuş olur.

 

 

Bebek Bakıcısı Nasıl Biri Olmalı?

 

Bebek bakıcısında olmasını beklediğimiz özellikler; şefkatli, samimi, sakin, çocukları seven, dürüst ve uzun süre kalıcı olmasıdır. Kendi çocukları olabilir veya daha önce başka çocuk bakmış olması da önemlidir. Çok yaşlı olması fiziksel yetersizliğe, çok genç olması da tecrübesizliğe neden olur. Eğitimli olabilir ancak eğitimsiz ancak tecrübeli ve az önce saydığımız kişilik özelliklerini barındırıyorsa ilk aylar gelişimi destekleyecek öğrenme ortamını sağlar. Bu dönemde bebeklerin hangi gelişimi basamaklarını gösterdiğini bilen, buna uygun davranan, takip eden, gözleyen, öğrenmeye açık, verilen oyun materyallerini sık kullanan bakıcı uygun öğrenme ortamını sağlayacaktır. Sevgi dolu olması ve bebeği göstermesi de bunu tamamlayacaktır.

 

Bebek bakıcısının güvenilir biri olup olmadığını anlamanın bir diğer yolu da referansları ile görüşmek olabilir. Ailesi ile ilişkileri, eşi, çocukları ile iletişimi değerlendirilebilir. Beklenmedik olaylar karşısındaki tutumu dikkate alınabilir. Dürüstlük önemlidir.

 

Çocuğunuzun bakıcı ile olan ilişkisini, akşamları sizinle olan iletişimini takip etmelisiniz. Evden giderken veya eve geldiğinizde anne ve baba varlığından dolayı bakıcıya tepkili davranabilir. Ancak bakıcı ile yalnız olduklarında mutlu sakin ise sorun yoktur. Akşam siz geldiğinizde veya gün içinde siz yokken huzursuzluğu devam ediyorsa mutlaka anlamaya çalışılmalıdır. Bunun için bakıcı ile zaman ayırıp konuşmak daha uygundur. Evi kameralarla izlemek pek önerilmese de birçok anne baba bunu yapmaktadır. Eğer bakıcı ile iletişimde anne ve baba eleştirel ve sert bir tutum içindeyse bu çocuğu davranışlarını da olumsuz etkiler.

 

Sık bakıcı değiştirmek, her zaman çocuğu olumsuz etkileyeceği için temel olarak beklentilerinizi ortaya koyup, önemsiz şeyleri de sorun etmeden sürekliliği sağlamak gerekir.Anadolu Sağlık Merkezi
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Dr. Ebru Gözer

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  17 Şubat 2017 Cuma 14:49

  kuzey insan kaynakları işkur özel istihdam bürosu bir bakıcı şirketidir çocuklarınızı ve hastalarınızı gözünüz arkada kalmadan emanet edeilirisniz

  Cevapla

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 516

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 793

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2388

 • Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?
  Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?

  Süresi : 00:55 İzlenme : 1667

 • Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?
  Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?

  Süresi : 01:37 İzlenme : 3327

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön