Bebeklerde tuvalet eğitimi

Bebek bezlerine güle güle demenin zamanı geldi. İş yine size düşüyor. Daha pratik bir tuvalet eğitimi için bilmeniz gereken 7 püf nokta burada

Anne çişim geldiiii!

Anne-babaların bu büyük günü heyecanla beklediğini biliyoruz. Çünkü böylece miniğiniz büyüme yolundaki en büyük adımlarından birini daha atmış oluyor. Peki bu eğitime siz hazır mısınız? Size düşün görevler nedir? Onun artık tuvalet eğitimine hazır olduğunu nasıl anlarsınız? Bütün cevapları yazımızda bulmanız mümkün.

 

Tuvalet eğitimine 2 yaşına doğru başlayabilirsiniz. Öncelikle çocuğunuzun bu eğitime hazır olup olmadığına karar verin. Çocuğunuz mutlaka bununla ilgili sinyaller verir. Banyonuza bir lazımlık koyun, çocuğunuz oraya girip çıkarken lazımlığı görsün. Ama lazımlığı kullanması için onu asla zorlamayın! İlk kez lazımlığı kullanmaya çalıştığında ona sarılın ve gururlanmasını sağlayın. Böylece bunun onun için gerekli bir şey olduğunu ve anne-babası tarafından daha fazla takdir göreceğini anlar. Çocuklar bu yönteme kolayca uyum sağlayabilir. Çünkü birçok çocuk zamanla sadece bebeklerin bez kullandığını fark eder. Bu yüzden altındaki bezden rahatsız olmaya başlar.

 

Daha önce de söylediğimiz gibi tuvalet eğitimi çocuktan çok anne-babanın sabırlı olmasını gerektiren bir durum. Ama bu sandığınız kadar da zor değil! Bu yazımızda sizlere tuvalet eğitimiyle ilgili 7 tane püf noktası verdik. Umarız bu püf noktaları, miniğinizi tuvalet eğitimine hazırlamanızda size yardımcı olur.

 

1- Onu eğitime hazırlayın

 
Eğer çocuğunuz çiş, kaka, tuvalet gibi kelimeleri biliyorsa, tuvalet eğitimine de başlayabilirsiniz demektir. Kendini ıslak ya da pis hissetmekten dolayı rahatsız olmaya başlaması, tuvalete gidip klozet kapağını kaldırması ya da işaret etmesi de zamanın geldiğini gösterir. Hele bir de altındaki bezi çekiştiriyorsa elinizi çabuk tutun deriz. Yoksa çişini ya da kakasını etrafa yapmaya başlar. Bu da artık bezden iyice sıkıldığını gösterir.

 

Bazen çocuğunuz sizi kandırabilir de. Eğer henüz hazır olmadığını düşünüyorsanız, birkaç hafta sonra tekrar deneyebilirsiniz. Miniğiniz bu eğitimde aktif bir şekilde yer almadıkça eğitimin hiçbir anlamı kalmıyor öyle değil mi? Bu yüzden önce çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olmasını bekleyin.

 

2- Sabırlı olun

 
Tuvalet eğitimi enerji ve sabır gerektiren bir şey. Her şeyden önce belki de çocuğunuzla sayısız kez tuvalete gitmenizi gerektirir. Tabii tuvaletin, yerlerin, çocuğunuzun kıyafetlerinin hatta sizinkilerin sürekli kirlenmesini saymıyoruz bile. Bir de bunları gülümseyerek yapmanız gerektiğini unutmamanızda fayda var!

 

Çocuğunuz sizi asık suratlı görürse her an her şeyden vazgeçebilir. Siz ya da eşiniz iş değiştirme, ikinci bir çocuk, evlilik stresi gibi her hangi bir sebepten dolayı hazır değilseniz, tuvalet eğitimini bir süre daha erteleyebilirsiniz de.
Unutmayın, doğru zamanı yakalayana kadar bu eğitimi vermek her zaman daha zor olur. Bu arada bakıcınız varsa, onu da bu konuda bilgilendirmeyi ihmal etmeyin! Hatta acil bir durum için çocuğunuzu aile büyüklerinize ya da komşunuza da bırakabilirsiniz. Onlarla konuşmanız da hem çocuğunuz hem yakınlarınız için yararlı olur.

 

3- Lazımlık şart!

 
Yapmanız gereken ilk şey önce bir lazımlık almak. Sonra onu çocuğunuza tanıtmanız gerekiyor. Onu giyinik bir şekilde lazımlığa oturduktan sonra zamanla giysisini de çıkarmaya başlayın. Ona renkli ve eğlenceli iç çamaşırları alın. Bunları yaparken sabırlı ve neşeli olmaya çalışın. Tabii tuvalet eğitimi sadece bebeğinizin altındaki bezi çıkarmanız anlamına gelmiyor. Çocuğunuza ara sıra daha büyük iç çamaşırları giydirin. Bu şekilde kakasını ya da çişini etrafa yapar. Böyle söylediğimizde çok garip geldiğini biliyoruz. Ama birçok çocuk büyüdüğünü hissetmekten hoşlanır. Ufak tefek kazalar yapması zamanla kendini rahatsız hissetmesine neden olur. Böylece zamanla bir daha yapmaması gerektiğini anlar. Tabii bu durum sizin için oldukça zor çünkü sürekli çocuğunuzun peşinden evi temizlemeniz gerekir. Eğer sabırlı bir insansanız çocuğunuzun evi kirletmesine aldırmayın. Sonuçta ev dediğiniz temizlenir. Sıkıntı yapmayın!

 

4- Alıştırma külotu kullanın

 
Tuvalet eğitimine karar verdiğinizde normal bebek bezi yerine alıştırma külotlarını kullanmaya başlayabilirsiniz. Çocuğunuz alıştırma külotunu aşağı yukarı çekiştirmeye başladığında bu ona büyük bir cesaret verir. Bu durumda onu tuvalete götürün ve ona biraz zaman verin. Ara sıra gitmek isteyip istemediğini sorun. Tuvaletini yaptığında onu ödüllendirebilirsiniz. Alıştırma külotu normal bebek bezlerine göre biraz daha pahalı.

 

Birçok bebek, alıştırma külotunu uzun süre rahatsız olmadan taşıyabilir. Çünkü bu külotla bebekler bacaklarından aşağıya doğru bir ıslaklık sızıyormuş hissine kapılmaz. Ama bazen alıştırma külotları da evin kirlenmesine neden olabilir. Eğer bu durum canınızı sıkarsa ya da çocuğunuzun tuvaletini öğrenmesi uzun sürüyorsa bu yöntemi uzun süre tercih etmeyebilirsiniz.

 

5- Programlı olun

 
Kendinize ve çocuğunuza bunun için bir zaman belirleyin. Örneğin kreşe başlamadan bir ay önce ya da izinli olduğunuz günlerde başlamak gibi. Böylece çocuğunuza lazımlığı kullanmayı öğretmek için daha rahat odaklanabilirsiniz. Tuvalet eğitimi için ayırdığınız bu zaman dilimi hem size hem de çocuğunuza size çok büyük bir kolaylık sağlar. O lazımlığını kullanırken siz de yakınında olun. Böylece sizinki, bu eğitimin bir ihtiyaçtan dolayı verildiğini daha iyi algılar. Dediğimiz gibi tuvalet eğitimi vermek istiyorsanız çocuğunuzla evde daha fazla zaman geçirin. Evin dışında bir ortamda bulunmanız, hem sizin hem de çocuğunuzun dikkatini dağıtır.

 

Ama tuvaletini yapmayı öğrendiğinde başarısını arkadaşlarınızla ve akrabalarınızla paylaşın. Böylece çocuğunuzu gördüklerinde onu tebrik ederler. Sizinki de tabii bunları görünce havalara uçar.

 

6- Onunla iletişim kurun!

 


Eğer sizinle işbirliği yapmayı seven, ılımlı bir çocuğa sahipseniz işiniz tabii daha kolay olur. Ama mızmız ve kolay uyum sağlayamayan bir çocuğunuz varsa işiniz biraz zor. Bu durumda onu fazla zorlamanın anlamı da yok. Çünkü o kendini gerçekten hazır hissettiğinde tuvalet eğitimini almayı isteyecektir. Tabii çocuğunuz bu yönteme karşı direnirse başka bir yöntemi denemeniz yararlı olur. Ama başarısı karşısında onu sözlü ya da fiziksel olarak takdir etmeniz miniğinizin gururunu okşar. Onu yaşıtlarıyla karşılaştırmamanızda fayda var. Çevrenizde ‘Benim çocuğum tuvalet eğitimini aldı. Artık tuvaletini kendi başına yapabiliyor.’ diyen anneler olabilir. Ama siz bu yorumlar karşısında sakın moralinizi bozmayın! Çünkü unutmayın, her çocuğun gelişimi farklı.  

 

7- Küçük hediyelerle ödüllendirin


Çocuğunuz tuvalet eğitiminin her bir aşamasını tamamladığında onu ödüllendirin. Örneğin bu ödül ufak, renkli çıkartmalar olabilir. Hatta çocuğunuza ‘On tane çıkartman olduğunda beraber alışverişe çıkacağız ve sana güzel, renkli bir iç çamaşırı alacağız.’ da diyebilirsiniz. Annesiyle alışverişe çıkmak onu motive edici bir yöntem olabilir. Çünkü çocuklar renkli mağazalarda dolaşmaya bayılır. Bu yöntemin tek riski çocuğunuzu ödüle alıştırmak olur. Ona bu yöntemle yaklaşmak, anne-babalar için avantaj ve kolaylık olabilir. Ama dediğimiz gibi çocuğunuzu buna alıştırmamakta fayda var.

 

Cinsiyete göre tuvalet eğitimi

 
Kız çocukları lazımlığa oturduğunda ayak tabanlarını tamamen yere basmaları gerekir. Bu pelvik kaslarını rahatlatır. Tuvaletini yaptıktan sonra kızınıza nasıl temizleneceğini de göstermeniz gerekir. Kız çocuklarının popolarını önden arkaya doğru temizlenmesi gerekir. Böylece mikropların vajinasına bulaşmasını önlemiş olursunuz. Oğlunuz lazımlığa oturduğunda penisini düz ve aşağıya doğru gelecek şekilde olmasına dikkat edin.

 

Oğlunuzun tuvalette babasını izlemesine izin verin. Böylece penisini klozete doğru nasıl tutması gerektiğini daha kolay öğrenir. Onlara tuvaletlerini yaparken resimli bir kitap verin. Bu alışmalarını kolaylaştırır.  

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 430

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 752

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2303

 • Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?
  Bebek bakımında en sevmediğiniz konu nedir?

  Süresi : 00:55 İzlenme : 1661

 • Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?
  Vajinismus nedir, nasıl tedavi edilir?

  Süresi : 01:37 İzlenme : 3300

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön