Bebeğiniz çok mu mızmız? Büyüme atağı yaşıyor olabilir

Büyüme atağı hangi aylarda başlar?

Bebeğiniz çok mu mızmız? Büyüme atağı yaşıyor olabilir

Bebekler, rahim dışında, hayatları boyunca en çok ilk yıllarında büyürler. Bu yoğun gelişim periyodunda, bazı bebekler boy ve kilo artışında kısa süreli sıçramalar, büyüme atakları yaşarlar. Her çocuk farklıdır, dolayısıyla bu büyüme ataklarını kesin bir frekansa oturtmak mümkün değildir. İlk sıçrama genellikle, yeni doğan bebeklerin 7 ile 10. gününde gerçekleşiyor. Bu dönemde bebek emmeyi, anne de emzirmeyi öğreniyor, işler daha rahat bir şekilde ilerlemeye başlıyor. Birinci ayda bir diğer çıkış görülebiliyor.

 

Diğer ölçütler ise şöyle: Bebek 4 ayda kilosunu ikiye katlıyor mu? Bir yılda üç katına çıkıyor mu? Kendi büyüme eğrisi çerçevesinde genel açıdan ilerleme kaydediyor mu?

 

Büyüme ataklarıyla ilgili Diğer bir yaklaşım da bu atakların, fiziksel gelişimin ötesinde yeni gelişen becerilerle senkronize olması. Mesela, bebeğinizin dönmeyi, tutmayı, oturmayı öğreneceği zamanlar gibi. Bunları da büyüme atağı olarak değerlendirmek mümkün. Büyüme atakları genelde 3. ve 6. haftalarda ve 3. ve 6. aylarda görülüyor. Ancak en iyi ölçü, bizzat bebeğinizin kendisi. İşte dikkat etmeniz gereken belirtiler:

 

1- Bebeğinizin karnı sürekli açsa...

Bebeğiniz, beslenme rutinini çözdüğünüzü düşündüğünüz bir anda, aniden gece gündüz yemek istemeye başlıyor. Emen bir bebek söz konusu olduğunda, bu durum 2 ile 4 günlük bir maraton anlamına gelebilir. Mama ile beslenen bebeğe ise bir biberon yetmeyebiliyor. Pediatrist Dr. Joshua May, “Hayatın ilk yılında her şey hızlı bir şekilde ilerliyor. Metabolizma hızlı, beslenme ihtiyacının sıklığı yoğun” diyor ve ekliyor: “Bütün bu kaloriler gelişim için kullanılıyor. Ya yağ hücrelerinin, kasların oluşumuna gidiyor ya da hormonların da yardımıyla kemiklerin fiziksel yapısının değişimine.”

 

2- Bebeğinizin uyku düzeni değiştiyse...

Kimi ebeveynler büyüme atakları sırasında bebeklerinin daha fazla uyuduğunu söylerken, kimileri tam tersinin yaşandığını ifade ediyor. Kesin olan bir şey var ki o da uykunun, gelişim hormonunun üretiminde hayati bir rolü olduğu. O yüzden bırakın, sürekli kucağınızda durmak isteyen bebeğiniz doğanın karşı konulmaz akışı ile uyusun. Nasıl olsa büyüyecek ve o kucaktan inecek.

 

3- Bebeğiniz, olduğundan daha mızmızsa...

Bu durum, ilk iki işaretin bir yan ürünü olabilir: Ekstra aç ya da yorgun bir bebek elbette ki daha mızmız olur. Peki, bebekler büyürken acı çekerler mi? “Eğer ciddi bir gelişim yaşanıyorsa, esneyen tendonlar ve kaslar biraz ağrı ile ilişkilendirilebilir. Bunu, ileriki yaş aralıklarında kesinlikle görüyoruz” diyor Dr. May. 

 

4- Bebeğiniz yeni numaralar öğrendi

Bebeğin beyni vücudunun geri kalanı ile birlikte fiziksel olarak genişlediğinden, kafatası büyür ve kaynaşmaya başlar. Bu yüzden bebeğin bıngıldağı, bir yaşına dek neredeyse tamamen kapanmış olur. Beyin gelişimi de vücut gelişimi gibi, özellikle ilk yıllarda çok hızlı ilerler. Bu durum, her an yeni şeyler öğrenen ve bundan başı dönen bir bebeğe yol açabilir.

 

Gebeliğin hangi haftasında neler olur?
+40
1. Hafta İlk üç haftada belirgin bir değişiklik olmaz gibi gözükür ancak bebeğin ve plasentanın oluşmaya başlaması, önemli bir aşamadır. Döllenen yumurta, rahmin içine yerleşmeye başlıyor…

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 273

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2871

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2377

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1529

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4903

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön