Yeni doğan bebeğinize bu testleri yaptırdınız mı?

Uzun bekleyiş nihayet bitti, bebeğinizi kucağınıza aldınız. Hastaneden çıkmadan önce bebeğinize yaptıracağınız üç test, onun varsa bir rahatsızlığının erken tanısını ve sağlıkla büyümesini sağlayacaktır.

Yeni doğan bebeğinize bu testleri yaptırdınız mı?

Tarama testleri

Bebeğinizin topuğundan alınacak birkaç damla kan, onun bazı rahatsızlıklarının erken teşhisinde çok önemli bir rol üstleniyor.

 

Sağlık bakanlığı yeni doğan her bebeğe şu üç testin mutlaka yapılmasını istiyor; Fenilketönüri, biotinidaz ve TSH.

 

Fenilketönüri metabolik bir hastalıktır. Merkezi sinir sistemini etkileyerek zeka geriliğine sebep olur. Ancak erken teşhis ile tedavi edilerek bebeğinizi sağlıklı büyümesi sağlanıyor.

 

Biotinidaz Sağlık Bakanlığı’nın yaklaşık 2,5 sene önce zorunlu hale getirdiği bir test. Erken teşhis sonucu ilaç ile tedavi edilen biotinidaz eksikliği görme ve işitme kaybından zeka geriliğine kadar birçok rahatsızlığa sebep oluyor.

 

TSH ise bebeğin tiroid bezinin sağlıklı çalışıp çalışmadığını ölçüyor. Tiroid hormonu yetersizliği de yine zeka geriliğinden nöromotor gelişimine kadar birçok rahatsızlığa sebep olabiliyor.

 

İşitme Testi

İşitme testi sağırlığın erken teşhis ve tedavisinde büyük rol oynuyor. Testin yapılması için en uygun zaman doğum sonrası 2.gün sonunda. Doğan her 2000 bebeğin birinde işitme kaybı görülüyor. Ailesinde doğuştan işitme kaybı olanlar ya da prematüre dünyaya gelen bebeklere bu testi mutlaka yapılması gerekiyor.

 

Kalça Çıkığı Testi

Kalça çıkığı ultrason ile tespit edilebiliyor. Ama ultrasonu yapan kişinin mutlaka bu konunun ehli olması çok önemli. Özellikle doğum sırasında ters gelen bebeklerde bu testin mutlaka yapılması gerekiyor. Test eğer riskli bir durum var ise ilk hafta aksi halde doğumdan sonraki ilk ayın içinde mutlaka yapılması gerekiyor.

 

Haber: Cesur Doruk

Facebook Yorumları
Yorumlar
5
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  28 Kasım 2017 Salı 11:32

  kalça usg ilk 1 ayda yapılmaz. en uygun zaman 1-3 ay arası. yukarıda yanlış yazılmış olan bilgiyi düzeltin lütfen.... - bir çocuk hekimi

  Cevapla
 •  
  08 Ağustos 2016 Pazartesi 14:47

  Önce çocuk doktoru na gösterin o yonlendiriyor

  Cevapla
 •  
  18 Nisan 2015 Cumartesi 12:08

  bu testleri yaptırmak için çocuk doktoruna mi başvurmamiz lazim benim bebeğim 2 aylik oldu benden şimdi yaptirmami istediler.

  Cevapla
 •  
  10 Şubat 2015 Salı 09:14

  kizim 20 gunluk burnu tikaniyor ne yapmamiz lazim geceleri cok uyaniyor

  Cevapla
 •  
  14 Temmuz 2017 Cuma 08:24

  eczaneden serum fizyolojik al damla şeklinde onu burnuna sık sonra burun içi mukozu çıkaracak plastik alet satılıyo eczanede ondan al hallolur allahın izniyle


 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön