Çünkü ben öyle istiyorum

Mutlu bir aile yaşamı için ebeveynler ve çocuklar arasında çift taraflı iletişim olmalıdır. Bunu sağlamak için neler yapmanız gerektiğini öğrenin.

'Çünkü ben öyle istiyorum’ neden yanlış cevap?

Bir ebeveyn olarak, çocuklarınızın otoritenizi sorgulaması can sıkıcı olabilir. Belirlediğiniz kurallara uyulmasını istersiniz ama ‘neden’ sorusunu cevaplayabilmeniz gerekir. Hatta sadece bu karşılığı alıyorsanız, mutlu olmalısınız. Daha kötü senaryolar sinir krizleri, bağırmalar ve ağlamalar hatta bazen tehditler içerir.


Çocuğunuz neden kurallar koyduğunuzu anlamayabilir. Ama daha da kötüsü anlamak için ‘neden’ diye sorduklarında, sizin ‘çünkü ben öyle diyorum’ diye cevap vermeniz olacaktır.

 


Bu ateşe körükle gitmektir

En son bu cevabı verdiğiniz zamanı hatırlıyor musunuz? Neler olmuştu? Çocuğunuz aniden dikkat kesilip, sizi rahatsız ettiği için özür mü diledi? Hiç sanmıyoruz.

Bu kadar güçlü bir nokta koymak, çocukta kızgınlığa sebep olur. Neden? Çünkü bu sizin her zaman doğru, onun ise her zaman yanlış olduğunuzu ifade eder. Kimse her zaman hatalı taraf olduğunu kabul etmez ve bunu duymak istemez.

Çocukların nedenlere ihtiyacı vardır
Çocuğunuz her zaman mantıklı bir cevap hak eder. Saf otoritenin kabulü eski günlerde kalmıştır. Teknoloji, genel olarak insanları ve özellikle çocukları oldukça meraklı kılıyor. Buna herkesin kendini hiçbir filtre olmadan ifade edebildiği sosyal medyayı da ekleyin. Karşınızda tartışmadan pes etmeyecek bir birey var. Gerçek cevap ilk başta çocuğunuzu tümüyle tatmin edemese de en azından sizin sorgusuz sualsiz kurallarının kabul edilmesini isteyen bir diktatör olduğunuzu düşünmesini engelleyecektir.

 


İletişim yollarını tıkamayın
İş yerinde idare etmekle yükümlü olduğunuz çalışanlara hiç ‘çünkü ben öyle diyorum’ diye cevap verdiniz mi? Elbette hayır! Bu iş arkadaşlarınızla ilişkilerinizi bozar ve onlara istediğiniz hiçbir şeyi yaptıramamanıza sebep olur. Peki, öyleyse çocuklarınıza bu cevabı verme hakkını neden kendinizde buluyorsunuz?

Mutlu bir aile yaşamı için ebeveynler ve çocuklar arasında çift taraflı iletişim olmalıdır. Sizinle iletişim kuramamaları, konuşmaya, akıl ve destek almaya ihtiyaçları olduğu zaman size gelmemelerine sebep olur. Bu tür zamanlarda gerekli olan derin ilişkinin ortada olmadığı aşikardır. Çocuğunuzun merakına her zaman saygı duymalısınız.

Sonuç
Sonuç olarak çocuklara koyduğunu kuralların neden var olduğu hakkında dürüst olmalı ve ihtiyaçları olan açıklamaları yapmaya özen göstermelisiniz. Bazen bunu yapsanız bile yeterli olmayabilir. Bazı çocuklar her zaman kendi istediklerini yapmaya meyillidir. Ama eğer iletişimi koparmaz ve onların meraklarına saygı duyduğunuzu gösterirseniz, zamanla otoritenizi kabullenmeye daha açık olurlar. Konuşmadan hiçbir şeyi yoluna koyamazsınız.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön