Mükemmel bebek odası için alınması gereken 11 önlem

Bebeğiniz için mükemmel bir oda yapmak istiyorsanız, bebeğin güvenliği ve konforu, tasarımınız sırasında öncelikli olmalıdır. Mükemmel ve güvenli bir bebek odası yapmak için aşağıdaki ipuçlarını kullanın.

Mükemmel bebek odası için alınması gereken 11 önlem

1- Beşiğini kontrol edin
Mevcut güvenlik standartlarına göre yeni bir beşik satın alın. Bebeğinizin beşiğinin yakınında giyim dolabı bulunuyorsa süs eşya koymaktan kaçının.Yatağın boyutunu kontrol edin. Mükemmel beşik uygun olmalı ve her türlü plastik ambalaj içermemelidir. Donanım periyodik olarak kontrol edin. Vida ve cıvatalarda  gevşeklik veya kırık olmadığından emin olun. Boyayı dikkatlice inceleyin. Soyulan boyalar boğazına kaçabilir  

 

2- Pencerelerin güvenli olduğundan emin olun
Tüm mobilyaların pencerelerden uzak olduğuna emin olun. Daha fazla güvenlik için pencerelere korukuluk takın. Herhangi bir şans eseri bebek pencereye ulaşırsa, bunu unutmaz ve siz olmadığınızda da yaklaşmayı deneyebilir. 

 

3- Oyuncaklar hakkında gerçekler
Kapaklı, boş ve hafif kutuları oyuncak sandığı yapın ve oyuncakları saklayın. Kutunun hava aldığından emin olun. Oyuncak sandığının herhangi bir mandalı olmamalıdır.Oyuncak kutusunun düzenli olarak temizliğini yapın ve inceleyin. Bebeğiniz için oyuncak alırkende kesinlikle yaşına uygun olup olmadığına dikkat edin. 

 

4- Fiş koruyucuları kullanın
Özel kullanımda olan elektrik prizlerine, fiş koruyucular takın. Bütün çıkış kapakları için koruyucusu seçin. Bebeğinizin ulaşamayacağı yerlerde elektrik kablolarınında güvenli olduğundan emin olun. 

 

5- Ayarlanabilir kapı seçin
Bebeğinizin odası için doğru ayarlanabilir kapı seçin. Bebek odaları için özel yapılmış kapıları inceleyin ve bebeğinizin zarar görmeyeceği ve açamayacağı kapılar seçin. 

 

6- Bebek yatağını gereksiz şeylerden arındırın
Bebeğinizin beşik, yatak ve bir intihal levha içinde sadece iki temel şeyleri tutmak için emin olun. Sevimli olması için çok sayıda battaniye, oyuncaklar, yastıklar ile doldurmayın çünkü yeni yürümeye başlayan bebeğiniz bu öğeler yüzünden zarar görebilir. 

 

7- Kozmetik ürünleri doğru yerlerde saklayın
Bebeğinizin kozmetik ürünlerini onun ulaşamayacağı yerlerde saklayın.(bebek pudrası) Kapalı bir çekmeceye koyun ve çocuğunuzun ulaşamayacağından emin olun. 

 

8- Güvenli dekorasyon çalışmaları seçin
Bebeğinizin odasını hazırlarken hafif eşyalar.Ağır eşyalar kullanmaktan kaçının. Eşyaların su bazlı boya ile yapılmış olması daha sağlıklıdır. Doğumunuzdan en az bir hafta önce bebeğinizin odasının hazır olması, kullanılan boyaların etkisinin geçmesi bakımından önemlidir. 

 

9- Ağır mobilyaların güvenli olduğundan emin olun
Ağır mobilyaların duvara sabitlenmiş olması gerekir, bu eşyaları sık sık kontrol edin ve kesinlikle üzerine başka ağır bir eşya koymayın. 

 

10- Bir duman ve karbon monoksit detektörü yükleyin
Duman dedektörü, her uyku alanı ve evinizin her köşesinde yüklediğinizden emin olun. Kokusuz ve renksiz karbon monoksit gazı, yetişkinlerden daha çocuk daha zehirli. Herhangi bir sızıntı ve aksilik önlemek için karbon monoksit detektörü yüklemeniz gerekir. 

 

11- Bebeğinizin odasının havasına dikkat edin
Bebeğinizin odasına karar verirken mutlaka odanın havasına dikkat edin, güneş gören bir oda olması doğru bir seçim olacaktır. Bebeğinizin odasını havalandırmayı ihmal etmeyin. Oda sıcaklığını kontrol etmek için mutlaka duvar termometresi kullanın.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön