Mucize Annelik Okulu

Bilinçli anneler ve sağlıklı nesiller için; Mucize Annelik Okulu

Mucize Annelik Okulu

Çevrenizdekilere "Mucize Annelik Okulu"nu anlatırken siz de, "Anneliğin okulu mu olurmuş?" sorusunu duyuyorsanız, bu konuda az bilgi sahibi olan bir toplumda yaşadığımıza şahitlik ediyorsunuzdur diye düşünüyorum.Her türlü iş kolunun bir sertifika programının bulunmaya başladığı ülkemizde, yeni annelerimize sadece kendi anneleri yardım ediyor. Annelik konusunda daha önce bilgilendirilmeyen yeni anneye, bebeği teslim ederken toplum olarak çekince yaşamıyoruz. Ancak, bunun sonucu olarak Sağlık Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi Türkiye Nüfus Sağlığı Araştırmalarına baktığımızda, kapsam içindeki sorulara verilen cevaplarda sorunlar olduğunu görüyoruz. Sadece beslenmeye dair cevaplara bakarsak, bebeklere daha 2.ayında ek besin verildiğini, 6 aydan sonra ise ek besinin adeta temel gıda maddesi haline geldiğini, anne sütüne tadımlık olarak devam edildiğini görüyoruz. Annelerimizdeki bu yanlış eğilim giderek artıyor. (Bkz TNSA 2008-2013) "Anne sütünün bir damlası değerlidir"i, annelerimiz "yeterlidir" olarak anlıyor. Hamileliğin başlangıcından 2. yaşın sonuna kadar olan "ilk1000gün"de yapılan hataların düzeltilmesi çok zor.


Bebeğiniz için iyi beslenin


Bu bakış açısı paralelinde Danone Ekosistem Türkiye’nin önde gelen kurumlarından Boğaziçi Üniversitesi Vakfı'na ilk yatırım için maddi kaynak sağladı. Vakıf tarafından Mucize Annelik Okulu açıldı. Projenin amacı, sağlıklı nesiller yetiştirmenin yanında, sürdürülebilir büyüme, istihdamın artması ve kadınlara yetkinlik kazandırılmasıdır. Danone Ekosistem, okulu 2017 sonuna kadar fonlayacak. Amaç, okulun 2017 sonrasında kendi kaynakları ile hayatta kalabilmesi. Bu yüzden verilen hizmetler sembolik olarak ücretlendiriliyor.

 

Mucize Annelik Okulunda güvenilir bilgiler, eğitmen hemşireler aracılığı ile anne ve anne adaylarına ulaşıyor. Okulun eğitmen hemşireleri, Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri ve Anne Bebek Vakfı desteğiyle uzman hekimlerden aldıkları eğitimle, bebek bakımı ve beslenmesi hakkında anneleri ve diğer bebek bakımı çalışanlarını bilgilendiriyor. 10 eğitmen hemşire, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki bireysel sınıf eğitimleri, kamu kurumları ile organize edilen eğitimler ve özel şirket çalışanları için işyerlerinde düzenlenen seminerler, ev eğitimleri ve dijital platformlarla anneleri bilgilendiriyor. Okul, bebek beslenmesi ve bakımı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkese, bebek bakıcılığı yapanlara da kapılarını açıyor.Annelik sevgisini bilgiyle güçlendirmek isteyenler, www.mucizeannelikokulu.com’a ya da Mucize Annelik Okulu ios/android uygulamasına kayıt yaptırarak, özel derslerden ya da sınıf derslerinden faydalanmanın yanı sıra, bebek beslenmesi ve bakımı hakkında makaleleri de okuyarak, deneyimlerini diğer anneler ile paylaşabiliyor.Okulun, anne ve bebeklerimize faydalı olmasını diyorum.

 

 

Yazı: Dr. Yalim Üner
Danone Şirketleri Genel Sekreteri

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön