Hangi türünde olursa olsun sanatla uğraşmak duyuları geliştirir. Çocuğunuzu sanatla eğitin!

"Sanatçılar başka türlü insanlar değildirler, her insan başka türlü bir sanatçıdır."

Hangi türünde olursa olsun sanatla uğraşmak duyuları geliştirir. Çocuğunuzu sanatla eğitin!

Bir şeyi öğrenmek ne demektir? Öğrenmek, bir şeyin anlamını keşfetmek, onu özümsemektir. Gerçekten öğrenmek kişinin inandıklarını ve davranışlarını değiştirir. Bir şeyi öğrendiğimizde o konuda daha fazla deneyim ve bilgi kazanmak isteriz. Yaşamadan, denemeden, sorgulamadan ezberlenen bilginin öğrenmekle hiç ilgisi yoktur. Öğrenmek derin kişisel bir olgudur.

Sanatla ilgilenmek, sanatla uğraşmak dendiğinde algılama ile anlatımı birlikte düşünmek gerekir. Bu iki yeti beraber gelişir. İnsan kendi içindekini açıklayabildiği zaman kendisine açıklananı da almaya hazırdır.

Sanatların anlatım gücü sözcüklerin çok ötesindedir. Kelime dağarcığı henüz çok kısıtlı olan çocuklara kendilerini sanat yoluyla anlatma olanağı tanımak bu nedenle eğitimde ayrı bir önem taşır.

Sanat dendiğinde, yalnız müzelere, konserlere, tiyatrolara, sergilere gitmek anlaşılmamalı. Tabii ki özendirici olması bakımından sanatla pasif olarak ilgilenmekte büyük yarar var. Ama asıl önemli olan, her insanda var olan yaratıcılığı ortaya çıkartıp geliştirmektir. Eğitimde yardımcı olacak sanat aktif olmalıdır.

Sanatla diğer ardaşık öğretiler arasında çok belirgin bağlantılar vardır. Resimde, dokumada, müzikte, tekrarlanan motifler dil ve matematik öğrenimine girişi kolaylaştırır. Çocukların ellerinde, bağlantılar kurabilmek için, yeteneklerine ve güçlerine bağlı olarak çok çeşitli seçenekler vardır. Sanat yapma sürecinin doğasında sürekli sorgulama, varsayımlar yürütme (hipotezler), deneme ve yanılma olgusu bulunur. Bunlar fen ve sosyal bilimlerde aktif olarak uygulanmak üzere daha da geliştirilebilir, yoğunlaştırılabilir.

Unutulmaması gereken çok değerli bir öğe ise güdülenmedir. Kendi simgelerini yaratma sürecinde, kendi tasarımlarında başarılı oldukça, öğrencilerin kendilerine olan güven duyguları artacak ve ilerde karşılaşacakları konuların üzerinde de daha büyük bir istekle eğitileceklerdir. Hangi türünde olursa olsun sanatla uğraşmak duyuları geliştirir. Öğrenci derste bir bilgiyi oturup pasif olarak algılamak yerine, duyular ile öğrenme sürecine katılırsa konu belleğine daha çabuk ve daha kalıcı bir biçimde yerleşir. Bunun çok türlü yolları vardır. Yaratıcılık yoluyla öğrenilen konuyla ilgili simgesel hareketler yapmak, ezberlenecek sözcükler veya sayılar varsa bunları değişik ritimlerle tekrarlamak, ya da onları hareketlerle canlandırmak, sesimizin tonunu değiştirerek konuşmak, hatta şarkı gibi tekrarlamak verilen bilgilerin bir daha unutulmamasını sağlayacaktır.


Ancak, algılamaya başlamadan önce öğrencilerin buna hazır olmaları gerekir. Korku, heyecan ve gerilim içinde olan bir kimse yeterince algılayamaz. Eğer böyle bir durum gözlemlenirse, ilk iş öğrencilerin rahatlamalarını, sakinleşmelerini ve kendilerini güvencede hissetmelerini sağlamaktır.

Olanaklar sonsuzdur. Gerisi öğretmenlerde var olan yaratıcılık gücüne kalıyor. Bence eğitimde sanat değil eğitimin kendisi sanat olmalı.


Yıldız Dağdelen

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön