Çocuklarda düzenli diş fırçalama sıklığı

Diş macunu kullanımı abartılmamalıdır çünkü işe gerçekten yarayan macun değil fırçalamanın kendisidir.

Çocuklarda düzenli diş fırçalama seansları!

Çocuklar dişlerini günde iki kez fırçalamalı, bir kez kahvaltıdan sonra bir kez de yatmadan önce. Yumuşak kıllı fırça yanı sıra florürlü diş macunu tercih edilmeli. Diş macunu kullanımı abartılmamalıdır çünkü işe gerçekten yarayan macun değil fırçalamanın kendisidir.

 

Bazı çocuklar bu konuda umursamazdır, bazıları nefret eder, bazıları ise kendileri fırçalamak ister. Durum her ne olursa olsun, çoğu çocuk işin bir kısmını kendisi yapmaktan mutlu olacaktır. Eğer çocuğunuz kendi dişlerini kendisi fırçalamak istiyorsa, izin verin ama daha sonra iyice temizlediğinden emin olmak için mutlaka kontrol edin ve gerekiyorsa müdahale edin. Sırayla yapmanız gerektiğini söyleyin. O sırasını saldıktan sonra bir oyun gibi sıranın size geçtiğini belirtin.

 

Adil olun. Eğer gerekli ise çocuğunuzun da sizin dişinizi fırçalamasına izin vermelisiniz. Bunun hoşunuza gittiğini ona gösterin ve iyi iş çıkardığını da belirtmeden geçmeyin. İşini bitirdiğinde ona gülümseyin ve temizlenmiş bembeyaz dişlerinizi gösterin.

 

Dişlerini fırçalamak çocuğunuz için çok önemli. Bebek dişlerini düşürecek olsalar bile, çürükler acı vericidir ve daha sonra yetişkin dişleri ile ilgili problemlere sebep olabilir. Erken yaşta yaşanan bu sorunlar, çocuğun gelecekteki ağız sağlığı ile ilgili hatalı alışkanlıklar edinmesine de sebep olabilir. Eğer çocuğunuzun dişlerinde oyuklar fark ederseniz ya da kendisi ağzında bulunan bir ağrı/sızıdan bahsederse, zaman kaybetmeden dişçiye gitmelisiniz.

 

Çürükleri önlemek için yapabileceğiniz en önemli şey, yemeklerden sonra ve yatmadan önce çocuğunuzun dişlerini dikkatlice fırçalamaktır. Gerçekten dişleri acıtan, süt veya meyve suyu da dahil olmak üzere bırakılan, unutulan yiyecek kalıntılarıdır. Doktorlar kimi insanların ağızlarının baketrilerle efektif olarak savaşmadığı ve bu insanların çürüklere ve problemlere daha açık olduğu konusunda hemfikir. Yine de dişleri fırçalamak çok önemli!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön