Çocuğunuzun arkadaşlıklarıyla ilgili öneriler

Okul çağı çocuğu, kurduğu arkadaşlıklar sayesinde aile biriminin ötesinde ufkunu genişletir, dış dünyaya ilişkin deyim kazanmaya başlar, benlik imajı oluşturur ve bir sosyal destek sistemi geliştirir.

Çocuğunuzun arkadaşlıklarıyla ilgili öneriler

Okul çağı çocuğu, kurduğu arkadaşlıklar sayesinde aile biriminin ötesinde ufkunu genişletir, dış dünyaya ilişkin deyim kazanmaya başlar, benlik imajı oluşturur ve bir sosyal destek sistemi geliştirir.Çocuğunuzun okulda arkadaşlarının olması; oyun oynarken ona eşlik edebilecek, sınıfta başına gelenler hakkında onunla konu olduğunda, başı sıkıştığında ona yardımcı olacak başka çocuklar olduğu anlamına gelir.
Hastanemizde çocuk psikoloğu olarak görev yapmakta olan psk. Aycan BULUT anne babalara çocuklarının arkadaşlıkları hakkında iyi birer gözlemci olmaları gerektiğini söyleyerek şu açıklamalarda bulundu:Arkadaşlıklarını uzunca bir süre sürdürmek konusunda tek çocuklar, kalabalık aileleri olan çocuklara oranla daha başarılıdır. Kızlar erkek çocuklara göre daha sokulgan görünmektedir. Ve okulda arkadaş edinme onlara daha kolay gelmektedir. Yetenekli ve hareketli çocuklar nadiren uyuşuk ve tepkisiz çocukları arkadaş olarak seçerler; 10 – 11 yaşlarına ulaştığında; arkadaşlıkları daha dengeli, kararlı ve kalıcı olur.Çocuğumun o çocukla arkadaşlık etmesini istemiyorum.

 

Çocuğunuzu davranışları üzerinde zararlı etkisi olacağını düşündüğünüzden ve çocuğun ailesini pek sevmediğinizden hoşlanmadığınız bir çocukla arkadaşlık etmeye başladığını öğrenebilirsiniz.Bu konuda çabuk tepki göstererek gereksiz yere gerginlik yaratmayın. Ne yapacağınıza karar karar verirken acele etmeyin. Çocuğunuzun sınıftaki başka bir çocukla oyun oynamasını yasaklamayın; çünkü böyle bir yaklaşım ulaşmak istediğinizin tam tersi bir sonuç doğurabilir. Çocuğunuza karşı dürüst olun. Bu arkadaşlık konusundaki kaygılarınızı anlatarak, başka bir çocukla oyun oynamasını yeğlemenizin nedenini ona açıklayın. Arkadaşlarıyla ilgili yanlış ve zararlı olduğuna inandığınız her şeyi ona açıklayın, yoksa çocuğunuzu değerlendirmenizde tümüyle yanlış davrandığınızı, haksızlık ettiğinizi düşünecektir.Çocuğunuzun bir arkadaşlıktan vazgeçirmeye çalışırken daha yararlı olabilecek bir yaklaşım ise, başka bir arkadaşlık kurmaya özendirmektir. Çocuğunuzun zamanını ve dikkatini olası başka bir arkadaşlığa vermesini sağlayın. Yaşı ne kadar küçükse bunu yapmak o kadar kolay olacaktır. Örneğin; çocuğunuza sınıftan (sizin sevdiğiniz ) bir arkadaşını hafta sonu birlikte parka gitmeye çağırmasını önerin; bu gezinti önerisini ilgi çekecek bir biçimde sunun. Sonuç olarak yine de kiminle arkadaşlık edeceğine çocuğunuz kendi karar verecektir; ama belli arkadaşlıkların gelişmesini sağlamaya yönelik kararlı çabalarınız bir süre sonra istediğiniz sonuçları doğurabilir.

 

Central Hospital
Uzm. Psikolog Aycan BULUT

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bebek nasıl uyutulur?
  Bebek nasıl uyutulur?

  Süresi : 07:29 İzlenme : 10734

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Rahim ağrısına yoga pozları
  Rahim ağrısına yoga pozları

  Süresi : 07:00 İzlenme : 3995

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?
  Çocuğunuz teknoloji bağımlısı mı?

  Süresi : İzlenme : 1526

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön