Kabızlık, çocukların gelişimini etkiler!

Günümüzde yüksek oranlarda çocuklarda görülen kabızlığın nedenlerinden biri de psikolojik faktörler.

Kabızlık, çocukların gelişimini etkiler!

Kabızlık, çocukluk döneminde sık rastlanan bir sorundur. Kabızlık şikâyeti günümüzde pediatri polikliniklerine yapılan tüm başvuruların %3’ünde, pediatrik gastroenteroloji başvurularının ise %25’inde görülmekte. İngiltere’de yapılan bir çalışma sonucunda, okul çağındaki çocukların %34’ünün kabızlık sorunu olduğu ortaya çıktı. Emsey Hospital’dan Prof. Dr. Melih Tugay’da bizlere bu konudaki görüşlerini bildirdi.

 

Çocuklarda kabızlık nasıl oluşur?

Çocuklarda kabızlık, oldukça sık rastladığımız durumlardan bir tanesidir. Yenidoğan bebeklerden başlayıp, ileri yaşlara kadar karşımıza çıkabilir. Kabızlık terimi, aileler tarafından bazen büyük abdestin bir günden fazla yapılmaması durumu için, bazen kakasının çok sert olması nedeniyle, bazen de bu ikisinin karışımı olarak kullanılmaktadır. Yani hem üst üste günlerce kaka yapamayan, arkasından da çok sert kaka yapan ya da sadece zorlanarak kaka yaptığı için de kabızlık terimi kullanılır.

 

Yenidoğanlarda kabızlık sorunu nasıl anlaşılır?

Yeni doğmuş bir bebek, ilk 24-48 saat içinde kakasını yapmamışsa bu durum çocuk cerrahisini ilgilendiren bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu gibi bir durumda, mutlaka çocuk cerrahının hastayı değerlendirmesi ve ona göre teşhis ile tedavisini yönlendirmesi gerekir. Onun dışında her gün kakasını normal yapan, her gün tuvalete çıkan bir çocuk, ateşli hastalık ya da benzeri bir durum sonrasında üst üste kakasını yapmamaya başlayabilir ve bu kronik bir hal alabilir. Bu durumda da mutlaka bir çocuk cerrahına başvurulmalıdır.

 

Kabızlık her zaman hastalıklarla bağlantılı mıdır?

Öncelikle kabızlığın bir hastalığa mı bağlı, yoksa dışkılama alışkanlığının bir şekilde bozulmasına mı bağlı olduğunun anlaşılması gerekir. Eğer altında yatan başka bir hastalık varsa, bu ortaya konduktan sonra kabızlık tedavisi yapılmalıdır. Sadece dışkılama alışkanlığının bozulması nedeniyle kabızlık söz konusuysa, bununla ilgili birtakım önlemler alınmalı ve bazı tedaviler uygulanmalıdır. Günümüzde en çok bu türden, yani dışkılama alışkanlığının bozulması nedeniyle ortaya çıkan kabızlıklar öne çıkmaktadır.

 

Dışkılama alışkanlığının bozulması nedeniyle ortaya çıkan kabızlık…

Bu kabızlıklar genellikle herhangi bir hastalıktan sonra ya da evde oluşan önemli bir değişiklik, yeni bir kardeş olması, taşınma, çocuğun okula başlaması gibi durumlar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kısacası, psikolojik faktörlerin önemi yadsınamaz. Böyle bir durumda hemen, fazla geciktirmeden bir doktora başvurup bu alışkanlığı hemen eski haline, düzenli kaka yapma durumuna getirmekte fayda vardır. Aksi takdirde, kabızlığın şiddeti giderek artar.

 

Normalde her gün, en az bir defa kakasını yapan bir çocuk bunu iki günde bir, üç günde bir hatta günlerce, haftalarca yapmadığı şekle dönüştürebilir. Böyle bir durumda günlerce kaka yapılmayınca, çocuğun iştahı da bozulur. Akabinde bu sorun çocuğun büyümesini, gelişmesini, kilo almasını da etkiler. Günlerce kaka yapmayan çocuklarda kaka giderek sertleşmekte, çocuk kaka yaparken büyük bir ağrı ve acı hissetmektedir. Bu sert kakanın yapılması esnasında, makatta birtakım çatlaklar oluşmaktadır. Çocuk ağrı duyduğu için, kendisini kakasını tutmaya zorlamakta ve bu bir kısır döngü şeklinde kakasını yapmadığı günlerin sayısını artırıp, kaka yapmayı bir işkence haline getirmektedir. 6 ay, 1 sene, 2 sene bu şekilde yaşayan çocuklarda, giderek kalın bağırsağın son kısmı da genişlemekte, burada kaka birikmekte ve zaman içinde bu kaka, artık çocuğu kakasını tutamaz hale getirmektedir. Yani çocuk, bir dolu kovanın sanki dolup taşması şeklinde kakasını yapmaya başlamaktadır.  Bazı çocuklar okuldaki tuvaletlerin çok pis olması nedeniyle oraya girmemek için, kakasını yapmayı geciktirmekte ve bu giderek ciddi bir kabızlık boyutuna ulaşmaktadır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön