Tedavisiz ama geçici bir süreç: Kolik Bebek!

Tamamen sağlıklı olan ve görünürde hiçbir sıkıntısı olmayan 10 bebekten birinde görülebilen kolik özellikle ilk defa anne baba olanları endişelendiren bir sağlık sorunu.

Tedavisiz ama geçici bir süreç: Kolik Bebek!

Yenidoğan bebeklerde 2-3 haftalıkken başlayan, genellikle 3. ayın sonunda biten, bazılarında ise 6 aya kadar sürebilen sebepsiz ağlamalara “kolik deniliyor”. Tamamen sağlıklı olan ve görünürde hiçbir sıkıntısı olmayan 10 bebekten birinde görülebilen kolik özellikle ilk defa anne baba olanları endişelendiren bir sağlık sorunu.

 

VIA HOSPITAL Group Estevia Boğaziçi Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Betül Cengiz ile kolik konusunu konuştuk:

 

Her ağlama kolik midir?

Her ağlama kolik değildir. En sık sindirim sistemi hastalıkları, üriner enfeksiyonlar, kulak iltihapları, inek sütü alerjileri kolik gibi belirtiler verebilir. Bu nedenle kesin tanı için bebeği doktora götürmek gerekir. Tam bir muayeneden, gerekirse tetkiklerden sonra doktor kolik tanısı koyar. Aileye bebeğin sağlıklı olduğunu söyleyip gerekli önerilerde bulunur. Eğer ateş ve kusma varsa acilen bir uzmana başvurulmalıdır. Bu belirtiler koliğe bağlı olmayabilir.

 

Tetikleyici sebepleri hakkında bir bilgi var mı?

Koliğin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Sindirim sisteminin tam olgunlaşmaması, bebeğin dış dünyaya adapte olamaması, anne sütünden geçen bazı alerjenlere reaksiyon, annenin fazla kaygılı oluşu gibi sebepler tetikleyici olarak ileri sürülmektedir. Kompleks bir tablodur. Anne babaları son derece endişelendiren rahatsızlığın gelişmesinde bebeğin, ana babanın ya da çevrenin etkisi olabilir. Annelerin yanlış beslenmeleri koliği tetikleyebilir. Örneğin fazla katkı maddeli ve gaz yapacak gıdalarla beslenmesi, sigara ve alkol kullanması, annenin kaygılı oluşu bebeğin koliğini tetikleyebileceği düşünülmektedir. Yine bebeğin doymuş olduğu halde her ağladığında açtır diye emzirilmesi, gazının çıkarılmaması da tetikleyebilir. Çevre ısısında ki değişikler de diğer bir neden olarak söylenebilir. Çoğunlukla ağlama, bacaklarını karnına çekme, kızarma krizleri akşamüstü meydana gelir. Bununda sebebi bilinmemektedir. Süresi bir saat ile bir kaç saat arasında değişir.

 

Tedavisi var mıdır? Kolik ağlamalarını en aza indirmenin yolları var mıdır?

Koliğin maalesef kesin tedavisi yoktur. Kolik bebeklere uzun dönemde hiç bir zarar vermez ama anne ve babalar için aşılması zor bir durumdur. Etkilerini azaltmak için doktorun önereceği bir takım ilaçlar ve bitkisel çaylar verilebilir.

 

Ayrıca bebeğiniz anne sütü almıyorsa koliği azaltan formüllerle beslenebilir. Anne sütü alıyorsa buna gerek yoktur.

 

Ağlamalar eğer tahammül edilemez hale gelirse doktor anne ve bebeğe yatıştırıcı bir ilaç önerebilir. Ağlama, bacaklarını karnına çekme ve kızarma krizleri genellikle akşamüstleri meydana gelir. Bununda sebebi tam olarak bilinmemektedir. Süresi bir saat ile bir kaç saat arasında değişir. Öncelikle şu kabul edilmelidir ki, her on bebekten birinde görülen bu tablo bir süreçtir ve kesin bir tedavisi yoktur. Kucağa almak, ortam değiştirmek, ninni söylemek, gevşek kundaklama, elektrikli aletlerin çıkardığı sesler (çamaşır makinesi, elektrik süpürgesi gibi), karına sıcak havlu koymak, masaj yapmak, bebeği arabayla gezdirmek, anne karnındayken işittiği seslere benzer müzikler dinletmek gibi uygulamalar bebekleri rahatlatabilir. Her bebek farklı uygulamalardan yarar görür. Bazen bir gün yapılan uygulama diğer krizde etkisiz kalabilir. Ebeveynler bu durumdan kesinlikle korkmamalı sabırla nöbetlerin geçmesini beklemelidir.

 

Kolik bebeği olan annelere ne önerirsiniz?

Öncelikle anne babanın endişelerini gidermek oldukça önemlidir. Çünkü kaygılı annenin bebeğinde koliğe daha sık rastlanır. Anneler rahatlama yöntemlerini öğrenmelidir. Kriz saatlerinde bebeklere yaptırılan banyolar çok rahatlatıcıdır. Masaj uygulamaları da etkilidir. Anne çok endişeleniyorsa o saatlerde bebekle daha deneyimli başka birinin ilgilenmesini, annenin dışarı çıkmasını öneririm. Bebeğin uyuduğu saatlerde anne kendini dinlendirmelidir. Anneye ve bebeğe bitkisel çay takviyesi yapılabilir. Doktor gerekli görürse ilaç verilebilir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön