Bebek yıkamanın püf noktaları

Bebek banyosu hakkında her şey...

Bebek yıkamanın püf noktaları

Nelere ihtiyacınız var?

 

Bebeklerimiz yıkarken; küvet, file veya havlu, sünger, tülbent veya küçük havlu, şampuan, bebe yağı, kurutmak için gerekli iki tane havlu gereklidir.Yenidoğan bebeğiniz için 0–6 aya uygun olan bir küvet seçebilirisiniz Küçük ve hafif olmasından dolayı kullanışlıdır. Plastik olmalarından dolayı da temizlenmesi kolay ve sert bir malzeme olduğundan hakim olmak kolaydır.

 

Bebeğiniz 6 aydan sonra daha büyük bir küvete geçebilirsiniz. Bebeğiniz yıkarken küvetlere uygun fileler var. Ayrıca bebeğin içine yerleşebileceği aparatlarda mevcuttur. Bebeğinizi yıkarken sünger, küçük havlu veya tülbent ile bebeğinizi yıkaya bilirisiniz.Bebek küvetinizi ayakta veya yüksekte olmalıdır. Eğilip kalkmamalısınız. Bebeği yıkadığınız suyun sıcaklığı 36,5–37 derece olmalıdır. Suyun sıcaklığını termometre ile ölçebileceğiniz gibi, dirseğinizi suyun içine sokarak da sıcaklığına karar verebilirsiniz. Oda sıcaklığı ise 22- 24 derece olmalıdır. Bebeklerin ciltlerindeki yağ oranı yetişkinlere göre daha az olduğu için çabuk üşüyebiliriler.

 

Isı kaybı baş bölgesinde daha çabuk olduğu için bebeğimizin önce vücudunu yıkamak, en son başını yıkamakta fayda vardır. Sürenin 10 dk geçmemesine özen gösterilmelidir.Bebeğimizin ön kısmını yıkarken baş, omuz ve sırtını bir elimizle destekleyerek poposunu küvete oturtun. Sırtını yıkarken de çenesinin altından sıkmayacak şekilde parmaklarınızla kavrarken vücudunu aynı elinizin kol kısmıyla destekleyin ve yarı dik şekilde tutun. Başını yıkarken yüz üstü olmasına ve kulaklarına su kaçmamasına dikkat edin. Göbek kordonu düşene kadar bebeğinizi küvete yatırmadan üzerine su dökerek veya akan su altında bebeğinizi yıkayabilirisiniz.

Bebek banyosu nasıl yaptırılır?

 

Şampuan kullanmak zorunda değilsiniz

 

Bebekler için ilk günlerde illa ki de şampuan kullanmamıza gerek yoktur.

 

Kullanmak istersek; bebekler için olan şampuanlardan kullanmalıyız. Bu şampuanların ph tarafsız olu, içinde sabun yoktur. Deterjan etkili kıvamlaştırıcı olmamalıdır. Gözleri yakmaz. Yumuşak b,ir formül içerir. Boya, parfüm ve katkı maddesi içermezler. O nedenle de çok köpürmez ve kokulu değillerdir.

 

Bebeklerimizi cildi hassas olduğu için bu önemlidir. İlla ki anne ve babalar köpüren şampuan kullanmak isterlerse, köpük şeklinde şampuanlar da vardır.

 

Ne sıklıkta yıkamalı?Bebeklerinizi ilk 6 ay boyunca gün aşırı banyo yaptırmanız, 6 aydan sonra ise aile alışkanlıklarına bağlı olarak belli bir düzen oluşturarak yıkayabilirsiniz. Banyo için en uygun zaman beslenme öncesi veya beslenmeden 1 saat sonra olmalıdır. Besledikten hemen sonra yıkarsanız, mideleri çok hassas olduğu için kusabilirler.Gece beslenmesinden 1 saat önce bebeğimiz yıkayabilir, masajını yapıp, besledikten sonra da güzelce uykuya geçmesini sağlayabiliriz. Bu rutin bebeğin uykuya geçmesini ve rahat uyumasını da sağlayacaktır.

 

 

Anne-bebek zamanı!Bebeğin annesi tarafından yaptırılan banyonun anne ile bebek arasındaki sevgi bağlarını kuvvetlendirmesi açısından önemlidir.

 

Güvenliğe dikkat!

Bebeğiniz yıkarken mutlaka önceden malzemelerinizi hazırlamalıyız. Bebeğimizi asla tek basına suyun içinde, yanında bırakmayınız. Su seviyesi 10 cm kadar olmalıdır. Fileler bebeğimizi yıkarken işimiz kolaylaştırsa da asla onun üstüne yatırıp, bebeğimizi tutmayı bırakmayınız. Bebeğimizi banyo yaptırırken yanımızda mutlaka bize yardımcı olan birine, babasına ihtiyaç vardır. Birimiz tutarken, diğer kişi su dökebilir. Yerler ıslanıp da ayakların kayma ihtimali için , yıkayan kişiye yardımcı olan kişi yeri silebilir, yıkayan kişi terlik giyebilir.

 

Özellikle bebeğimizin başını yıkarken, bebeğimizin yüz üstü olmasına dikkat etmeliyiz. Suyu yavaş yavaş dökmeli, ağzına ve kulağına su kaçmasını önlemeliyiz. Ağzından su yutarsa, bir şey olmaz. Genzine kaçarsa, dik tutmalıyız.

 

Bebeğiniz üşümesin

Bebeğimizi yıkadıktan sonra kurularken 2 tane havlu bulundurun. İlk havlu ile bebeğin vücudunu kurularken bebeğinizi giydirinceye kadar ikinci havlu ile sarılı tutun. Çünkü vücudundaki suyu emen ıslak havlu bebeğinizin üşümesini ve hızla ısı kaybetmesine neden olur. İlk havlunun içine koyacağınız tülbent ile bebeğinizi kol ve bacaklarındaki boğumlarını, göbek deliği gibi vücudundaki tüm kıvrımlarını daha rahat kurularsınız.

 

 

Banyo sonrası keyfi

Banyodan sonra bebeğinize bebek yağı ile masaj yaparak hem bebeğinizin gelişimine yardımcı olursunuz, hem de bebeğinizle aranızdaki bağı kuvvetlendirirsiniz. Bebek yağını bebeğinizin boynundan itibaren sürmeye başlayın. Önce gövdesi, sonra kolları ve bacaklarına masaj yaparak sürün. El ve ayak parmaklarına da sürmeyi ihmal etmeyin. Bebek yağını bebeğinizin banyodan çıktıktan sonra vücudunun ıslaklığını kurutup, nemli iken bebek yağını sürerek masaj yaparsanız, nemlendirici daha hızlı bebeğinizin cildine nüfus edecektir. Bebeğinize bebek yağı dışında bebekler için olan losyonları da kullanabilirisiniz. Fakat pudra kullanmanızı önermiyoruz. Hem toz şeklinde olduğundan bebeğinizin aspire etmesinden dolayı hem de vücut kıvrımlarında topaklanma olacağından dolayı önerilmemektedir.Hamile Eğitmeni
Esra Ertuğrul

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön