Yeni doğan ile ilgili en sık sorulan sorular...

Doğumdan sonra anneler, bebeklerine nasıl bakmaları gerektiğiyle ilgili olarak yakınlarından ve arkadaşlarından gelen bilgilerle ne yapacaklarını şaşırıyor.

Yeni doğan ile ilgili en sık sorulan sorular...

Kuşak çatışması hemen her konuda yaşanabilir. Ama konu bebek bakmak olunca işler karmaşıklaşabilir. Annelerin kayınvalideleriyle hatta anneleriyle sırf bebek bakımı yüzünden tatsızlık yaşadığı sık karşılaştığımız bir durum. Ama günümüzde artık sadece annelerle değil, çevremizdeki yeni annelerle bebek bakımı konusunda fikir ayrılığı yaşadığımız çok oluyor. Çünkü konuyla ilgili o kadar çok mecra var ki zaman zaman bu durum karışabiliyor. Bilgiler, iç içe girebiliyor. Biliyorsunuz biz, dergi olarak her konuyu mutlaka bir ya da birkeç uzman doktora sorarak araştırıp size sunuyoruz. Yenidoğan bakımı da bunlardan biri.

 

Heyecanla beklenen doğum gerçekleştikten sonra anneler, bebeklerine nasıl bakmaları gerektiğiyle ilgili olarak yakınlarından ve arkadaşlarından gelen bilgilerle ne yapacaklarını şaşırıyor. Bu karmaşa bebek bakımında yanlışlara yol açabiliyor. 

 

Korumasız güneşe çıkarılması zararlı mı?

 

Güneş ışınlarının nispeten daha eğik geldiği sabah erken ve öğleden sonra şemsiye altında koruyucu şapkayla bebekler kısa süreli güneşe çıkarılabilir. Fakat en az 18-20 koruyucu faktörlü krem kullanın. Yenidoğanların ve küçük bebeklerin fazla sıcakta susuz kalmamalarına özen göstermek gerekir. Bebeğinizin susuz kalmamasına dikkat edin.

 

Yenidoğanın göğüslerinin sıkılması zararlı mı?

 

Evet, zararlı. Bazı bebekler doğduğunda göğüsleri belirgin olabiliyor. Bu durumu hamilelikte anneden bebeğe geçen hormonlar yaratıyor. Hiçbir şey yapmaya gerek yok, kendiliğinden geçecektir. Ancak bazı ailelerin ovuşturduğunu ya da sıktığını görüyoruz. Lütfen bunu yapmyın. Çünkü bebeğinizin memesini ovmanız birtakım enfeksiyonlara yol açabilir. 

 

Penis ucu dar olan çocuk ne zaman sünnet olmalı?

 

Bu duruma, fimosis dediğimiz üretra ağzının dar olması neden olur. İdrar yolu enfeksiyonlarına risk oluşturan bu rahatsızlıkta eğer çocuğunuz enfekte oluyorsa vakit geçirmeden sünnet yapılması gerekir. Sünnet düğünü yapılması gibi nedenlerle sünneti ertelemeyin. 

 

Bebeğim şaşı mı?

 

Bebeklerde gözlerde kayma oluşması fizyolojiktir. Ancak 3 ayını doldurmuş bir bebeğin şaşılığı devam ettiği ya da aynı yöne baktığı fark edildiği durumlarda hemen göz muayenesi yapılmalı. 

 

Çocuklu evde sigara içilmesi zararlı mı?

 

Evet, tabii. Çocuğun yattığı odada ve yanında içilmese bile yaşadığı evde içilmesi, onun pasif içici olması için yeterli. Solunum yolları enfeksiyonları açısından çocuğunuzu risk altında bırakır. 

 

Bebekken kavga etmemizden etkilenir mi?

 

Evet, etkilenirler. Bebekler annelerin içinde bulunduğu psikolojik ortamdan doğrudan etkilenirler. Kendini huzurlu mutlu, güvende hisseden annelerin bebekleri de daha huzurlu ve sorunsuz oluyor. Yenidoğan döneminden itibaren onunla normal konuşma diliyle konuşun, dokunun, okşayın ve yumuşak müzik dinletin. Böylece, ileride kendine güvenen sağlıklı bir erişkinin temelleri atılmış olur. Bu nedenle onların yanında anlamaz diye yüksek sesle konuşmayın, kavga etmeyin. Bu, ruh sağlıklarını olumsuz etkiler.

 

Kulaklarını nasıl temizlemeliyim?

 

Bebeğinizin sadece görünen kulak kepçesinin içini temizlenyin. Kulak deliğinden içeriye pamuk, çöp veya başka bir madde yerleştirilerek temizlemeye çalışmayın. 

 

Ne kadar sıklıkta doktor muayenesine gitmeliyiz?

 

Bu, çocuğunuzun yaşına göre değişir. Hastaneden çıktıktan sonra 7 veya 15 günde ilk doktor kontrolüne, daha sonra ilk 1 yıl boyunca aylık, 1-2 yaş arasında üç aylık, 2-3 yaş arasında altı aylık, 3 yaşından sonra da yıllık kontrollerle çocuğunuzun büyüme, gelişme ve beslenmesi, aşıları da takip edilerek ortaya çıkan sorunlar çözümlenmeye çalışılır. Aileler bazen yanlışlıkla aşıdan aşıya çocuklarını doktora götürüyorlar. 

 

Kat kat mı giydirmeliyiz?

 

Hayır. Bebeklerin giysileri mevsimine göre pamuklu veya yünlü kumaştan, ısı alışverişini sağlayabilen, terletmeyen, teri emebilen özellikle olmalı. Aileler bazen yanlışlıkla çocukları üşümesin diye kat kat giydirebiliyor. Oysa oda sıcaklığının 22-24 derece olduğu durumlarda normal giyinik bir bebek üşümez.

 

Yenidoğanlarınsa ısı regülasyonları tam gelişmediği için oda sıcaklığının 24-26 derecede olmalı. Biliyoruz o minik canlı karşınızdayken bu dereceler size pek inandırıcı gelmiyor. Ama inanın doğru olan bu. Eskilerin bir deyimi vardır. Bebek bizden sadece ince bir giysi kalınlığı kadar olmalı. Anlayacağınız odanın sıcaklığını kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

 

Ayrıca hemen hatırlalım gereğinden fazla giydirilen süt çocuklarının solunum yolları rahatsızlıklarına yakalanma riskleri artar. Yazın ince bir body üzerine yine ince pamuklu penyeden yarım kollu, bacaklı tulum, penye çorap ve başına da gölgelikli bir şapka yeter. Kat kat giydirmemeye özen gösterin. 

 

Onu nasıl yatıralım?

 

Sırt üstü yatırın. Eski bilinen yüzükoyun yatırmaktı. Ama daha önce bilinenlrin tersine bugün bebekleri sırt üstüne yatıralım diyoruz. Sırt üstü yatırıp başını hafif sağa çevirmeniz yeterli. Böylece uykusunda kusarsa aşağı dökülebilsin. Daha önce yüzükoyun yatan bebeklere göre ani bebek ölümü sendromunun daha az rastlanır. Bu nedenle daha güvenli ve sağlıklı, sırt üstünü tercih ediyoruz. Bebekler beslendikten sonra bir miktar kusabilir. O yüzden gazını çıkarmadan yatırmayın. Uyuma saatinde de yatağına yatırıp kendi başına uyumasını bekleyin. 

 

Ayaklarının içe basması normal mi?

 

Çocuğunuz 3 yaşına gelene kadar normam. En sık dizden veya ayaktan kaynaklanır. İlk 3 yaşta çocuklar içe basarak yürürler. Yürürken tutulma, koşarken düşme veya ağrı yakınması olursa bir ortopedistin muayene etmesi sağlanarak gerekli tedbirler alınmalı. Bu şikayetler yoksa 3 yaşına kadar bekleyebilirsiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  22 Mayıs 2017 Pazartesi 19:02

  Kronik akciger olan bebeğine evdeki canli cicek lerin zarari olur mu

  Cevapla
 •  
  04 Nisan 2017 Salı 10:01

  Kizim cuma gunu iki aylik olacak iki tarafli kalca cikigi var sag alfa-34 , beta-65 sol ise alfa-47, beta-61 ne yapilabilir cok kotumu lutfen cevap yazin

  Cevapla
 •  
  22 Şubat 2017 Çarşamba 15:32

  bnm sorum şu 40 günlük kız bebeğim var. ve 3 yada 4 günde bir kaka yapıyor,doğduğunda ilk 1 hafta herşey normaldi günde 3 kere falan yapıyordu ama sonradan değişti.beslenmesi günde 3 biberon 45 cc kadar mama 5 saatte bir.anne sütüde alıyor emziriyorum.bu zamanla değişirmi?ve hem anne sütü hem mamayla beslendiğinden dolayımı kaka yapması gecikiyor.yada doymuyormu bnm sütüm yetersiz geldiği için mama veriyorum..

  Cevapla
 •  
  29 Ekim 2015 Perşembe 09:40

  Merhaba benim bebeğim 34 haftalık doğdu ciğer gelişim iğnesi vurulduğu halde ise yaramamıştır şuan kuvezde beş gundur hava aletleri çıkardılar kendi kendine nefes alıyor ama beslenme hortumunu çıkartmıyorlardı neden acaba yüz ustu bile yatıriyolar

  Cevapla
 •  
  10 Eylül 2015 Perşembe 18:53

  bebegım 20 gunluk ve aksam dugunumuz var onu da alıp çıkmamda sakınca var mı bısey olur mu yada anneme bırakıp sutumu sagıp gıtmemde sorun olur mu acıl cevap verırsenız sevınırım

  Cevapla
 •  
  10 Eylül 2015 Perşembe 18:52

  bebegım 20 gunluk ve aksam dugunumuz var onu da alıp çıkmamda sakınca var mı bısey olur mu yada anneme bırakıp sutumu sagıp gıtmemde sorun olur mu acıl cevap verırsenız sevınırım

  Cevapla
 •  
  11 Temmuz 2015 Cumartesi 00:58

  Bebeğimin Altını alırken mümkün olduğunca başbaşa kalmaya Özen gösteriyorum, bunun özel bir an olduğunu bilmesini ve cinsel organının özel olduğunun farkında Olmasını sağlayacağını düşünüyorum. Doğru bir uygulama mı?

  Cevapla
 •  
  08 Nisan 2015 Çarşamba 19:19

  canlı çiçek zarar verirmi odasnda

  Cevapla
 •  
  16 Mart 2015 Pazartesi 17:01

  bişey sorabilir miyim kardeşimin göbek bğı düşmediği için hastaneye gittik fakat su azlığı nedeniyle göz altına aldılar nasıl gecer ne yapmalıyız biraz bilgi alabilir miyim

  Cevapla

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön