ev kazaları

Ev kazaları her ailenin nasıl baş edeceğini bilemediği bir durumdur.

Ev güvenliği çocuğunuzun güvenliği demek

En sık rastlanan 5 ev kazası nedir?


Yüksek bir yerden düşmeler, Sivri ve keskin kenar ve köşelere çarparak yaralamalar, İlaç ve kimyasal temizlik malzemeleri içerek zehirlenmeler, Sıcak su veya sıvı yiyecekler sebebiyle yanık ve haşlanmalar, Prizler ve elektrikli ev aletlerinin sebep olduğu elektrik çarpmaları.

 


Ev kazaları için evde alabileceğimiz temel önlemler nelerdir?

 

 • Kazaların çoğunun mutfakta olduğu dikkate alınırsa fırın, ocak gibi yanma ve haşlanmalara sebep olacak ev aletlerinin özel çocuk güvenlik ürünleri ile koruma altına alınmalı deterjan,  kesici aletlerin ve cam türü eşyaların bulunduğu çekmecelere güvenlik kilidi takılmalıdır.

 

 • Pencere ve balkonlar için özel çocuk güvenlik kilitleri konulmalı, Sehpa, masa ve benzeri eşyaların keskin kenar ve köşeleri için özel köşe ve kenar koruyucular takılmalıdır.

 

 • Banyo ve tuvaletlerde kaymayı önleyecek kaydırmaz zemin uygulamaları yapılmalı, mutlaka klozet kapaklarına kilit uygulanmalıdır.

 

 • Başta çocuk odası olmak üzere ev içinde gardolap, kitaplık gibi yüksek objeler özel bağlama kayışları ile duvara monte edilmeli. Sehpa üzerindeki TV sehpa veya duvara monte edilmeli, elektrik prizleri kapatılmalıdır.

 

 • İlaç, vitaminler çocuğun ulaşamayacağı bir yerde muhafaza edilmeli veya özel çocuk kilidi ile koruma altına alınmalıdır.

 

 • Birden fazla katlı evlerde katlar arasındaki merdivenlere mutlaka çocuk güvenlik kapısı konulmalı ve tırabzan aralıkları özel file veya pleksi ile kapatılmalıdır.

 

 • Özel havuzu olan evlerde havuz çevresi uygun çocuk güvenlik bariyerleri ile kapatılmalıdır.


Ev kazaları için bize rakamlarla bilgi verebilir misiniz? Şu anki durum nedir?


1990 yılında Sağlık Bakanlığınca yapılan araştırmada son 5 yıl içinde 120.000 ev kazası olmuş ve 2000 çocuk hayatını kaybetmiştir.  Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan araştırmalarda yılda 25 milyon çocuk ev kazaları sebebiyle yaralanmaktadır 12.000 çocuk hayatını kaybetmekte,50.000 çocuk ise sakat kalmaktadır. Özellik ile ülkemizde bilinçlenme arttıkça kazalarda bir azalma olabileceğini en azından anlamlı bir artış olmayacağını ümit ediyoruz.


Çocuk güvenlik dendiğinde ailelere ne söylemek istersiniz?


Evde çocuk Kazalarının  %56 sı yanında bir yetişkin varken meydana geldiği istatistiki rakamlar ile ifade edilmektedir. Bu gerçek bize çocuk kazalarının önlenebilmesi için bir yetişkin gözetimi yanında ev içindeki yaşam alanlarının da güvenli hale getirilmesinin zorunlu olduğunu göstermektedir.


Türk ailelerin güvenlik konusunda yaptıkları en ciddi yanlış nedir? Neleri değiştirip düzeltmemiz gerekir?


Genelde Türk aileleri aşırı bir korumacılık içindedir. Aşırı korumacılık çocuk da gelişim bozukluğu yaratabileceğinden Pedagog ve Çocuk Psikolojisi Uzmanlarınca önerilmemektedir. Ayrıca kazaları da yeterince önleyemediği yukarıda verdiğimiz istatistiki değerler ile de kanıtlanmaktadır. Aşırı korumacılığın ev kazalarını önleyemediği gerçeğinden hareket ederek başta ABD olmak üzere gelişmiş ülkelerde uygulanan “Çocuk Güvenlik Sistemini” uygulayarak ev içi güvenliği sağlamaktır.


Parkzon’a ait kaç çeşit ürün var?


Çocuk Güvenliği ile ilgili 80 civarında standart güvenlik ürünü olup, mekanın özelliğine göre de çeşitli çözümler üretmek amacıyla 20 civarında değişik türde ürün kullanılmaktadır.

 

Ancak üründen önce, 1–1.5 saatlik bir inceleme yaparak yaşam alanlarının özelliklerine göre ihtiyaçlar belirlenir ve ayrıca ailelere bu süre içinde çocuk güvenliği konusunda eğitimde verilerek ailelerin bu konuda bilinçlenmesi sağlanır.


Parkzon olarak bu ürün ve hizmet dışında Türkiye’de ki ailelere çocuk güvenliği konularında bilinçlendirmek için yaptığınız çalışmalar var mı?


Her ay Çocuk CPR ( ilk yardım) ve Evde Çocuk Güvenliği konularında aileleri bilinçlendirme amacıyla seminerler düzenlemektedir. Ayrıca aileler www.parkzon.com.tr  sitesini ziyaret genel bir bilgi edinebilir, telefon, e-mail yolu ile intereaktif destek alabilirler.


Örnek Hikayeler:


Olay İki katlı bir ev de meydana geliyor. Anne ile evdeki görevli abla birlikte 2. Kat da ki mutfağa giriyorlar 2 yaşındaki çocuk da yanlarında akşam misafir geleceğinden yemek yapacaklar o sıra telefon çalıyor anne telefona gidiyor görevli abla ile çocuk mutfakta yalnız kalıyorlar. Ablanın ifadesine göre; “Mutfağa bitişik olan kiler bölümünden ihtiyaç olan unu almak için 3 – 5 saniye çocuğun yanından ayrıldım. Hemen döndüm çocuk yok hemen mutfaktan fırladım çocuk mutfağın önündeki galeri boşluğundaki korkuluk demirlerinin arasından alt kata sarkıyor tutmaya fırsat kalmadan çocuk gözümün önünde kayıp bir alt kata düştü. O an öldüğümü sandım bağırmaya başladım”
Çocuk hastaneye kaldırılmış birkaç gün hastanede kalmış ciddi bir yaralanma var. Çok şükür hayati bir tehlike yok ancak bu travma gelecekte bir sorun yaratır mı o henüz bilinmiyor. Doktorun dediğine göre Bu ileriki yıllarda ortaya çıkabilirmiş. Beni güvenlik önlemleri almak için evlerine davet ettiklerinde bu olaya şahit oldum yaramazı gördüm kafası sarılı gözlerin altı morarmış bir halde yattığı yerde oynamaya çalışıyordu.


Önce inceleme yaparak ihtiyaçları belirledik daha sonra evi kazalara karşı güvenli hale getirdik.


Aileler neler yapmalı? Önerileriniz…

 


•    Tüm elektrik prizlerini güvenli hale getirin,


•    Kimyasal temizlik ürünlerini, ilaç ve kozmetiklerin bulunduğu çekmece ve dolapları çocuk güvenlik kilitleri takın,


•    Koltuk ve sandalyeleri pencerelerden uzak tutun,


•    Cam sehpa ve masalarınızı çocuğa zarar vermeyecek şekilde düzenleyin,


•    Mutfak da çekmeceler ve buzdolabına güvenlik kilidi takın ocak ve fırın koruması kullanın,


•    Küçük ev aletlerini çocuğun uzanamayacağı şekilde tezgahın gerisinde tutun kablolarının sarkmamasına dikkat edin,


•    Banyoda veya küvette çocuğunuzu yalnız bırakmayın,


•    Klozet kapağı için kilit kullanın, saç kurutma, elektrikli traş makinesi gibi elektrikli aletleri prizde bırakmayın kullandıktan sonra mutlaka çocuğun uzanamayacağı kapalı bir yere koyun,


•    Küvet ve duş teknesin de kaymaması için kaydırmaz ve hijyen malzeme kullanın,


•    Pencere ve balkon kapıları için özel çocuk güvenlik kilidi kullanın,


•    Kapıların menteşeli kısmı dahil parmak sıkışmaması için özel korumalı güvenlik ürünleri kullanın


•    Kitaplık, TV sehpası gibi eşyaları üzerine çıkıp devrilmesini önlemek için duvara sabitleyin,


•    Yutabilecek küçüklükteki objeleri ortadan kaldırın,


•    Ayakkabılık dolabında boya ve cila kutularını çocuğun ulaşamayacağı yüksekliğe kaldırın,


•    Geniş cam ve ayna yüzeyleri cam filmi ile kaplayın,


•    Birden fazla katlı evlerde merdiven baş ve sonlarına mutlaka çocuk güvenlik kapısı takın, tırabzan aralıkları ve galeri boşluklarını kapatın,


•    Saksı toprağını alıp yemesini önlemek için saksı toprağı koruyucusu kullanın ve çiçek ve bitkilerin zararlı olup olmadığını öğrenin,


•    Çocuğun ulaşacağı şekilde masa ve sehpa üzerinde sigara, kibrit gibi nesneler koymayın


•    Özel havuzunuz varsa mutlaka havuz güvenlik bariyeri taktırın,


•    Kazalara karşı ilk yardım eğitimi alın,Arzu Birinci ve Pekcan Birinci

Parkzon Çocuk Güvenlik Sistemleri

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön