Kocam bana lakap takıyor!

"Ailesi arkamdan dalga geçiyor gibi geliyor"


Sevgili Yeşim Hanım,

Kocam bana çeşitli lakaplar takıyor. Bu yalnızken beni rahatsız etmiyor ama kendi ailesinin yanında bu sıfatlarla seslendiğinde çok canım sıkılıyor. Oysa o bundan çok keyif alıyor. Bunu kendisine nasıl söyleyeceğimi bilmiyorum. Onu kırmak istemiyorum ama sanki arkamdan ailesi dalga geçiyor gibi geliyor bana. "Nasıl lakaplarmış bunlar?" derseniz "Ponçik", "Topaç" gibi kelimeler. Sizce ne yapmalıyım?

Bursa'dan Çiçek

 

 

Yeşim Tijen'in cevabı:


Sevginin diline baktım dokunuşlarda,

Bazen bakışlarda, sımsıcak sarılışlarda,

Sevginin diline baktım dudaklarda,

Bazen ihtiraslı bazen kurumuş,

Sevginin diline baktım sözcüklerde,

İlla anlatan bir yol var sevgiyi,

Yeter ki sevgiyle dolu ol.

 

Evet sizinki de böyle işte. Aslında bir nevi sevgisini, ilgisini taktığı lakaplarla size yöneltmeye çalışmış eşiniz. Kalabalıkları umursamadan seslenmiş size, kırılabileceğinizi düşünemeden. Küçük bir çocuk gibi; hani birbirlerinin ilgisini çekmek için itip kakarlar ya çocuklar, aynen öyle.

 

Bizler, bize yöneltilen "aşkım", "bebeğim", "gülüm" gibi güzel sözcüklerle ne kadar mutlu oluruz değil mi? Kelebekler uçar içimizde, kuşlar havalanır yüreğimizden. Oysa "Şişkom" denirse şişmanlığımızın; "Koca gözlüm" denirse kocaman gözlü olduğumuzun hatırlatılmasıyla rahatsız da olabiliriz. Aslında "Şişkom" diyerek de sever insanlar birbirlerini, bu da bir seviş şeklidir söylemi farklı olsa da. Seslenişinde sevgiyi hissettirebiliyorsa bizi mutlu etmeli, kilolu da olsak. Çünkü o sözcükle bizim kulağımıza bir sevgi fısıldanmıştır.

 

Eğer biz kendimizi sevip beğeniyorsak, kendimize güveniyorsak bize takılan lakapların hiç mi hiç önemi yoktur. Kadında görsellik bir yere kadar önemli diye düşünüyorum, her şey fiziki özellikler değil. Kişi kendini yetiştirmemişse, insanlarla iyi ilişkiler içinde değilse, hayata pozitif bakmıyorsa bu olumsuzlukları taşıyan kadın güzel olsa nereye kadar? Sözcükler başlayınca ağızdan dökülmeye, güzellikler tek tek kaybolur insanın gözünde. Sevginin ve güvenin olduğu yerde bütün sorunlar kolayca aşılabilir.Önce kendi içimizde aşarız her şeyi, zaten ondan sonrası kendiliğinden gelir.  

 

Bence eşinizle güzel bir zamanlama yaparak bu konuyu konuşun, rahatsızlıklarınızı dile getirin. Baktınız devam ediyor, buna da bir çözümümüz var. Size hoşlanmadığınız bir şekilde hitap ettiğinde: "Söyle aşkım, söyle canım" diyerek sevginizi ona daha güzel sözcüklerle yollayın. Yani umursamayın. Bizler kendimize güvenen kadınlarız, yeter ki aklımıza koyalım aşamayacağımız hiçbir sorun yok.

 

Sevgiler...

 

***

 

Yeşim Tijen'e yazın: yesimilehayatbilgisi@gmail.com

Twitter: @yesimtijen

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  31 Ekim 2014 Cuma 11:53

  sen de ona lakap tak ailesinin yanında öyle hitap et, eğer rahatsızlık duyarsa aynı rahatsızlığı senin de hissettiğini söyle...

  Cevapla

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 361

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1620

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 1882

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 858

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1077

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön