Küçük yardımcılar iş başında…

Aile içi iş dağılımında küçüğünüzün de payına düşeni almasının zamanı geldi mi dersiniz?

 

“O daha çok küçük, ne yapabilir ki? Hem ona nasıl kıyarım! “

 

Ona fırsat verdiğinizde neler becerebildiğine çok şaşıracaksınız. Boyuna uygun işlerin sorumluluğunu almak kendisini diğer aile bireyleri kadar becerikli hissetmesini ve ona güvendiğinizi bilmesini sağlar. Verilen görevi hevesle yerine getirmek için elinden geleni yaparken sorumluluk bilinici de gelişir. İşi başardığında yaşadığı gurur ve mutluluk gelişen benlik algısına paha biçilmez bir katkı sağlar.

 

Elbette ona vereceğiniz işleri özenle seçmeniz gerekir. Altından kalkamayacağı işler isteyerek hevesini kırmak, gözünü korkutmak, denemelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olmak istemezsiniz. Küçüğünüz 1.5-2 yaşlarındaysa siz ortalığı toparlarken o da elinde küçük bir bezle ufak ufak toz alabilir. Elde yıkadığınız bir kaç parça kırılmaz bulaşığı kurulamanıza yardım edebilir. Siz sofrayı hazırlarken kaşıkları veya peçeteleri sofraya götürebilir. Yıkanan çorapları eşleştirebilir ya da kirli giysilerini kirli sepetine atabilir. Sizinle birlikte çiçekleri sulayabilir, evcil hayvanlarınızın yemlerini verebilir. Ve tabii ki sizin de yardımınızla oyuncaklarını toplayabilir.

 

Küçüğünüzün 3 yaşından itibaren yapabileceklerinin listesi hızla uzamaya başlar. Artık sofra hazırlamak ve hatta yemekten sonra toplamak konusunda ona daha çok güvenebilirsiniz. Kirli çamaşırları yalnız kirli sepetine atmakla kalmaz, yıkama öncesinde renklerine göre de ayırabilir. Aile bireylerinin yıkanıp ütülenmiş çamaşırlarını ayırarak odalarına kadar götürebilir, Sizin de yardımınızla yatağını toplayabilir,  Siz yemek yaparken malzemeleri ölçmenize, karıştırmanıza, sonrasında mutfağı toplamanıza yardımcı olabilir.

 

Ona verilecek uygun işi belirledikten sonra bunu nasıl yapacağını önce ona adım adım gösterin, onun anlayacağı bir dille anlatın ve ilk denemesinde sözlü olarak onu yönlendirin.  Sonrasında ise müdahaleci olmayın ama sizden yardım istediğinde ona destek olun. Sabırlı olun. Yanlış veya eksik yaptığında küçümseyici bir tavır takınmayın. “Olmuyor”, “yanlış yapıyorsun”, “kaç kere gösterdim doğrusunu”, “hala anlamadın mı” gibi ifadeleri asla kullanmayın.

Daima onu cesaretlendirecek, olumlu çabasını ön plana çıkaracak ifadeleri tercih edin ve ondan mükemmel işler çıkarmasını beklemeyin. Daha yeni öğrenmeye başladığı tüm bu işleri mükemmelleştirmek için önünde uzun yıllar olduğunu unutmayın.

 

Ona verdiğiniz bütün bu görevler aslında birlikte el attığınız,  keyifle üzerinde çalıştığınız ve sonunda da birlikte bitirmenin mutluluğunu paylaştığınız birer oyundur.  Bu oyunları günlük yaşamınızın düzenli parçası haline getirerek onunla geçirdiğiniz kaliteli zamanı arttırabilir, eğlenceli ve aynı zamanda verimli paylaşımlarınıza her gün bir yenisini ekleyebilirsiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 181

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 531

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 495

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 540

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 898

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön