Mutluluğu pişirmek...

Aralık ayının başından beri zencefil ve tarçın kokuyor mutfağım.

 

Yılbaşı kurabiyeleri soframızdan hiç eksik olmuyor. İtiraf ediyorum evimin neredeyse her köşesi yılbaşı süsleriyle dolu.

 

Çocuklarım mutlu, misafirlerim mutlu; daha ne isterim…

 

Sağlığımız yerindeyse mutluluğun yaratılabilen bir şey olduğunu düşünüyorum.

 

Hepimizin elinde farklı farklı imkânlar ve beceriler var. Kullanırsak, mutluluğu etrafımıza yaymak çok kolay. Mesela ben mutluluğu pişiriyorum! Gerçekten öyle hissediyorum. Annem de öyle gördüm, umarım kızım da pişirebilir mutluluğu.

 

Başkaları çok iyi dinleyebilir ya da konuşabilir ve sırf bu özellikleriyle insanlara keyif verebilir. Kimisi için yardım etmek gerçek mutluluktur. Bazısı yol gösterir. Hepsi ama hepsi kabulüm. İyi niyetle yapılan her şey mutluluk üretmek için kullanılabilir.

 

Dünyada insanlarını gülümseten her özel günü bunun için önemsiyorum. Dini ve milli bayramların hepsi kutlanmalı ve mutlaka çocuklar bu kutlamaların odak noktası olmalı. Böyle özel günlerde duygular ön plana çıkıyor ve insanlar, çoğu zaman unuttukları kendilerine özgü mutluluk becerilerini daha cömertçe paylaşıyorlar.

 

Ve inanın mutluluk paylaştıkça artıyor…

 

Hele hele çocukları sevindirdikçe bu işin keyfine doyum olmuyor.

 

Amerikalıların gingerbread dedikleri zencefilli kurabiye her çocuğu ve aslında hepimizin içindeki çocuğu heyecanlandıran, sevindiren bir tarif.

 

Bu hafta sizinle çok sevdiğim bu tarifi paylaşacağım. Tarifin orijinali Martha Stewart’a ait. Ben onun tüm dünyadaki mutluluk pişiricilerine yaptığı katkıyı yadsıyamam. Herşeyi güzelleştirmeyi beceren bu üretken kadının bence en etkileyici yanı anneannemi de, kızımı da, çalışanından, evde oturana kadar,  hatta köydeki kadını da aynı anda etkileyebilmesi. Her anı paketlenmiş bir hediye gibi sunabilmesi.

 

 

Ben bu tarifle kurabiye evler yapıyorum, onları paketleyip hediye ediyorum; özellikle Noel’ini ailesinden uzak geçiren yabancı dostlarım için. Amacım uzaktaki evlerinden bir koku olsun,  İstanbul anılarına mutlu Noel’ler de karışsın.

 

Siz istediğiniz şekillerde yapın bu kurabiyeleri, benim gibi ev yapmayı denerseniz ne ala. Mutfakta çok şen saatler geçireceğinize eminim.

 

Bu vesile ile, senenin sonuna yaklaşırken, önümüzdeki tüm özel günleri, size ait veya değil, herkesin mutluluğuna mutluluk katarak, anları sevgiyle paketleyerek, keyifle yaşamanızı dilerim.

 

Gingerbread tarifi için lütfen tıklayınız...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Stresle baş etmek için 4 yoga pozu...
  Stresle baş etmek için 4 yoga pozu...

  Süresi : 05:20 İzlenme : 3320

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 1824

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 2505

 • Evde maske yapımı
  Evde maske yapımı

  Süresi : 00:58 İzlenme : 1478

 • Anne karnında hafta hafta bebek gelişimi
  Anne karnında hafta hafta bebek gelişimi

  Süresi : 04:32 İzlenme : 30612

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön