Aşk iki kişiliktir ya sofralar?


Değerli şairimiz Ataol Behramoğlu’nun o çok güzel şiirinin ilk dizeleriyle başlamak istiyorum:

Değişir rüzgarın yönü

Solar ansızın yapraklar;

Şaşırır yolunu denizde gemi

Boşuna bir liman arar;

Gülüşü bir yabancının

Çalmıştır senden sevdiğini;

İçinde biriken zehir

Sadece kendini öldürecektir;

Ölümdür yaşanan tek başına

Aşk iki kişiliktir.

 

Şimdi kulağımda Ataol Behramoğlu’nun sesinden ‘Aşk İki Kişiliktir’ varken ben dimağımdaki sofralarıma bakıyorum… Evde yalnızsam sofra kurmam, kendim için bildiğim anlamda yemek de pişirmem… HT Hayat’ın psişik müdürü sevgili Dilek Kırcaoğlu’na bu mutfak ikilemimi sorsam nasıl yorumlardı acaba?

 

Tabii ki evimde tek başıma yemek yerim ama yalnız yediğim yemeklerde hiç oyun olmaz, baharat da olmaz, heyecanı az, daha düz, daha yalın, daha sade tabaklar hazırlarım kendime… Bu bir itiraf sanırım ama öyle büyük hareketlerle, hafif bir gösteri edasıyla mutfakta sağa sola da koşturmam… Üstelik tek çeşit yerim, oysa ki soframı bilenler bilir, çeşit severim ben sunumlarımda.. Ama yalnızken farklı işte, kendim için iyi olanı seçerim, doymak için yerim ve mutlaka gözüm bir kitapta, dergide, gazetede ya da televizyonda olur…

 

Bizim evde bu anlattıklarım çok ender olur. Sıkça kalabalıklar için sofralar açılır. Kalabalık sofralar tatlı bir telaşla kurulur. Bazen de iki kişiliktir sofralar. İşte bunlar salt bir aşkla hazırlanır. Bazen karı koca yenir yemekler. Bazen uzaklardan evlat beklenir. Kimi zaman ikinci tabak bir arkadaşadır. Dede torun, iki kuzen, dayı yeğen, abi kardeş… İki kişi bir sofrada… Hepsinin tadı başka olur. Her aşkın tadının başka olduğu gibi… Kaybetmekten sakındığımız her şeye aşkla bağlıyızdır… Ama sevgilimize, sevdiğimize olan aşk bambaşkadır.

 

Seneler içinde pek çok kız arkadaşımdan defalarca pişirecekleri yemekle ve sunacakları mönüyle ilgili telefon almışımdır. Her zaman en büyük heyecanları o ilk yemektir. Sevgiliye yapılan ilk yemek. Haklarını yemeyeyim eşlerine özel bir mönü yaparken de hevesleri hemen hissedilir ama ilk iki kişilik yemek başkadır. Üstelik birlikteliklere dair önemli ipucuları çıkar o aşkla hazırlanan sofradan. Görgüye, değer bilmeye, nezakete dair çift taraflı bir aynadır iki kişilik sofra…

 

Bu aralar özel birine yemek yapma hazırlığındaysanız benim tavsiyem özenildiği hissedilen ama bir o kadar da içten sofralar kurmanız. Belki de sizin en sevdiklerinizi bu sefer onun için yapmanız.

 

Şiire dönersek bence ağız tadıyla yenen her yemek de en az iki kişiliktir... Gönlünüz mutlu sofralar kurmak istedikçe, mutfağınız sizi hiçbir zaman yalnız bırakmayacak limanınızdır.

 

>> Tiramisu tarifi için lütfen tıklayın...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 368

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1640

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 1896

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 860

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1077

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön