Ekmeksiz

"Hayat nasıl gidiyor?" diye bir soru sordu çok çok eski bir arkadaşım reggae müzik eşliğinde. Sanıyorum müziğin etkisi bünyemi sarmıştı. Gürültü içinde olabildiğince sakin kalmaya çalışarak naiflikle cevapladım:


"Delik bir market poşetinden akan kısırlık buğday gibi..."  Ortamın verdiği etkiyle ne demek istediğimi anlamadı. Oysa kendisini bağlara bahçelere adamış bir insandır "bu" demeden buğdayı anlar.

Lakin anlamadı işte.

 

-"Nasıl yani? Nasıl bir buğday?"


- "Kısırlık buğday. Poşetten akıyor. Sıkkın, yılgın gidiyorsun, bir anda beklenmedik bir şey oluyor ve senin türünden daha uzun yaşama ihtimali olan poşet sivri bir cisme takılıp yırtılıyor. Ve içinde bilmem kimin memleketten getirdiği kısırlık buğday var.

"Kahretsin!" dediğin anda ılık lıklık, yaldır yaldır akmaya başlıyor buğday. Poşetteki delik çok küçük değil ama Ayşe Teyze'nin caarrtt diye yırttığı çarşaf gibi de olmamış. Minimal üstü bir yırtılma söz konusu. İnce buğday taneleri akıyor. Bazı iri taneler poşetin akışkanlığını bozuyor ama arkadan gelen hücum dolusu buğday var."


Müziği mi dinliyordu benim söylediklerimi mi düşünüyordu bilemedim. Yere baktı ve dans ritmini bozmadan kulağıma yaklaştı;


"Bu poşette patlıcan olsaydı hayat öyle akar mıydı Pınar?" diye sordu. Elleri kalça hizzasında aheste aheste salınıyordu. Yarı gülümser ifadesiye yüzüme bakan adam çocukluğumu beraber geçirdiğim adamdı. O sırada diyemedim ona gerçeği... Hikayeyi baştan sona yanlışlıklar üstüne kurduğumu...


Kısırlık buğday olmaz. Mantık hatası dolu hayat tasvirime kısırlık bulguru yapıştırıyorum. O değil de bulgur gibi akan hayat; ekmeksiz giderin var! 


Gökyüzüne küsen, bahara sırtını dönen, güneşi hiçe sayan insan.. Sen kimsin ki mini sıkıntılarınla evrene küsüyorsun?

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 269

 • Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları
  Diyet yapmadan formda kalmanın ipuçları

  Süresi : 25:37 İzlenme : 3114

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 7205

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 4312

 • Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl yapılır?
  Hindistan cevizi yağıyla diş macunu nasıl...

  Süresi : 00:59 İzlenme : 6109

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön