Benim çocuk kitaplarım

Her akşam uyku öncesi kitap okuma ritüelimiz var. Henüz küçük kızımda başlamadık ama yakın zamanda ikisine birlikte okuyup beraber uyutmayı umuyorum.

 

Çocuğunla yapmayı en sevdiğin şey ne deseler kitap okumak derim. Bazı akşamlar okumak çok zor gelse de, bir an önce uyumalarını ve kendime vakit ayırmayı istesem de, görevmiş gibi yapmadığım, yorgunluktan bayılmadığım zamanlarda çok seviyorum. Sadece kızımla o anı paylaşmayı değil, okuduğumuz kitapları da çok seviyorum. Ben çocukken bana kitap okunmuş muydu hatırlamıyorum. Umarım kızlarım bu anları hatırlar. Bu anlar onlara kitap sevgisini aşılar.

 

Kitaplığımızda benim “anne” olarak en sevdiklerim var. Kesinlikle kızımla aynı değil tercihlerimiz. Her akşam o bana, ben ona soruyoruz ne okuyalım diye. Çünkü ben okuduktan sonra kızım da bana okuyor yani okurmuş gibi yapıyor. Onun tercihlerinden bahsetmeyeceğim. Bu yazıda benim en çok sevdiğim çocuk kitaplarını yazmak istedim.

 

Bir numarada bir arkadaşımızın hediyesi olan “Bay Morris Lessmore’un uçan kitapları”var. Ben fantastik öykülere, filmlere bayılırım. Bu kitap da sizin hayal etmenizi, anlamaya çalışmanızı sağlayan bir kurguda. Üstelik animasyon ödülü almış 15 dakikalık bir filmi de var. Mutlaka izleyin. Sadece çocuğunuz değil sizin de tekrar tekrar okumak isteyeceğiniz türden.

 

 

“Annemin Çantası”  YKY’dan Sara Şahinkanat’ın eseri. Ben oldum olası anne sevgisini anlatan kitaplara bağlanan bir tipim. Bu kitap da hem hikayesinin güzelliği hem de resimleri ile benim hep okumayı istediklerimden. Ama kızım benim kadar aşık değil bu kitaba, arada benim gönlüm olsun diye okuyoruz..

 

 

 

“Elmer” serileri. Hepsine bayılıyorum. Çizimlerinin güzelliği dışında yazım dili, pozitif kurguları, hayvanlar aleminin zenginliğini aktarması, naifliği çok hoşuma gidiyor.

 

 

 

 

“Gergedanlar krep yemez” sadece çocuklara değil büyüklere de alttan alttan verdiği mesajla beni etkileyen yazar (bu kitabın kardeşi de “Köpekler bale yapmaz” ama ben bunun kadar sevmiyorum köpeği). Çok şeker bir gergedan ve çok büyük bir hayal gücü. Büyük olmayı unutup çocuk olmayı hatırlamanızı sağlayan..

 

 

 

“Küçük ressam ile kral salyangoz” aslında biraz büyük dünyasını anlatan bir kitap bence.

Gerçek arkadaşlık ve dostluk nasıl olmalı anlatıyor. Bu kitabı sevme sebebim kızımın salyangozla ra olan merakı, her yerde salyangoz gördüğümüz an hayat bizim için duruyor, ya alıp çime koyuyoruz, ya izliyoruz uzun uzun. O yüzden bu kitabı çok seviyor ve ben de onun salyangoz sevgisi yüzünden çok seviyorum.

 

 

 

Ve sonuncu favorim: “Beş dakikalık uykudan önce masalları” Adından anlayacağınız üzere kısa masallar içeren bu kitap uzun uzun okumak size zor geldiğinde, yorgun olup hemen uykuya dalsın istediğinizde tam aradığınız şey! Hem çizimleri hem hikayeleri çok güzel. Ama dediğim gibi en önemli özelliği “kısa” oluşu. Elinizin altında olmasını şiddetle öneririm.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 84

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 452

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 423

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 509

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 841

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön