Doğuma yakın kafada sorular

Gebeliğin 38. haftası itibariyle annelerin kafalarında sorular çoğalıyor galiba. Bebeğim ne zaman doğacak, daha sık kilo almaya başladı, 4 kilo bebeği ben nasıl doğuracağım, ya kordon dolanırsa, ya hastaneye zamanında yetişemezsek, hala dönmedi ya doğuma kadar dönmezse, hiç nefes çalışmadım ya yapamazsam, ya dayanamazsam, ya ıkınamazsam...

 

Sorular, sorular... Bazıları cevapsız, hele doğuma hazırlık için birşeyler yapmadıysanız korkular ve sorular içinizi yiyip bitirir.

 

Doğum başlamadan bunların çoğunun cevabı verilemez ki... Tahminler yapılabilir, olasılıklar söylenebilir ama doğum başlamadan çoğu durum kesinlik kazanamaz. Zaten kesinlik olan durumlarda doktorlar anne ve babaya durumun bilgisini vereceklerdir.

 

Uzmanların söyledikleri, rahat doğurmak istiyorsan teslim ol!

 

Zamana teslim ol, bebeğin doğacağı güne kadar nasıl senin bir çaban olmadan büyüdü, gelişti yine öyle doğacak. Doğurmak için düşünmene gerek yok, tam tersi düşünceleri geride bırak ve olana teslim ol!


İzin ver! Çoğu anne bu sorularla doldurdukları zihinlerini, korkuyla besleyerek farkında olmadan doğumlarının başlamasını engelliyorlar. Gerginlik ve stres, doğum hormonlarının düzenli çalışmasını engeller. 38. haftadan sonra daha sık toprağa bas, deniz kenarında yürü, bebeğinle konuş seni dinliyor, nefes çalışmaları yap, akşam ılık bir duş yap, hafif bir müzik koy, birkaç mum yak, yarım kalmış kitabını bitir, dua et, yoga yap, pilates yap, gir mutfağa en sevdiğin kurabiyelerden yap, seni huzursuz eden insanlardan uzak dur, mutlu ve huzurlu olmayı seç!

 

Rakamlara, saatlere, sayılara takılma! Emin ol tüm bunlarla doktorun ya da eben yakından ilgileniyor. Doğumda saat olmaz, bazı bebekler 2 saatte doğar, bazılarının doğumu günler sürer. Sonuçta herkesin istediği sağlıklı bir doğum ve sağlıklı bir bebekse günlerin ve saatlerin önemi yoktur.

 

Bipleyen NST'lerden, odadaki saatten, kaç cm açılmışlardan, daha ne kadar varlardan uzak durmaya, doğuma kadar ve doğumunda yanında pozitif destek veren insanlardan seni sarmalayacak güven dolu bir çember oluşturmaya çalış... Ücretsiz destek veren doulalar yani doğum destekçileri var, onlardan yardım alabilirsin!

 

Doğum yapmak için heyecanlan, merak et, kadınlara verilen bu en büyük güce hayran ol!

 

Ben her doğumda bir kere daha hayran oluyorum.

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 86

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 454

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 427

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 511

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 846

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön