Bayramda doğurmayı düşünenlerin dikkatine...

Aman dikkat edinde bebeğinizin tahmini doğum tarihi bayram tatiline denk gelmesin! Zira doktorunuz bayram tatiline çıkacaksa, muhtemelen şehirden ayrılmadan doğumunuzu suni yollarla başlatmayı yada direk sezaryen olmayı kabul etmeniz için size ufak sinyaller gönderecektir. Aslında bu ufak sinyallerden ziyade bir teklif, yönlendirme, arkadan itiştirme, gizli gizli zorlamadır.

 

Bundan sonra önünüzde beliren seçenekler;

1- Kuzu kuzu ameliyat masasına yatmak.

2- Suni sancı veya benzeri ilaçlarla normal doğumu başlatmaya çalışmak. (Sadece %50 şansınız var.)

3- İçinizde o kuvveti ve yanınızda eş desteğini bulursanız bu tarz ciddi kararlar almadan önce başka bir doktorun fikrini almaktır.

 

Genellikle kadınların çoğu bu son dönemeçte hem bedenen, hemde ruhsal yönden tükenmiş ve oldukça hassas  hissettiklerinden ve bebeklerini derhal kucaklarına almak için kuvvetli bir istek duyduklarından doktorlarının yönlendirmelerini direk olarak kabul ederler. Bu sorgusuz, sualsiz kabul ediş doğuma hazırlık sınıflarına katılmamış, yanında profesyonel bir destekçisi (ebe veya doula) olmayan ailelerde daha fazla görülür çünkü onlar doğumu doktorun müdahaleleri altında gerçekleşen tıbbi bir süreç sanırlar. Oysa doğumda doktorun görevi ters giden herhangi bir durum olursa müdahale etmektir. Doğum doktor olsada, olmasada zaten olacaktır, kadının doğasında doğurma yeteneği zaten vardır. Doğumu doktor değil kadın yapacaktır...

 

Yaklaşık iki yıl kadar önce bir kadın doğumcudan duyduklarım karşısında şoka girmiştim. Bana "kadın normal doğum yapmak istiyorsa hastaneye sabah erkenden yatışını yaparız, hemen suni sancıya bağlarız. Akşam hastanedeki mesaimiz bitene kadar normal doğum için şansı var, açılma oldu oldu, olmazsa sezaryenle bebeğin doğumunu gerçekleştiririz. Böylece hem anne normal doğumu denemiş, ağzına bir parmak bal çalınmış olur, hemde ben hastaneden ayrılmadan bütün işimi bitirmiş olurum" dedi...


Belki kendilerince haklı sebepleri (çalışma saatleri, mesailer, gebe yoğunluğu, yorgunluk vs.)vardır ama hiçbir annenin doğurma hakkı böyle yalanlarla, sonu aşağı yukarı önceden belli beyhude çabalarla elinden alınmamalı!

 

Aman siz siz olun, bebeğinize tembih edin mesai saatleri dışında, tatil günlerinde, gecenin bir köründe doğmaya falan kalkmasın!

Mazı köyden mutlu bayramlar :)

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 380

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1659

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 1915

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 862

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1080

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön