Enerjinizi iyileştiren gıdalar

Geçen haftaki yazımda enerjinizi düzeltmeye ve frekansınızı yükseltmeye yardımcı olmada müziğin nasıl bir etkisi olduğunu anlatmıştım. Şimdi de hangi gıdaların bu konuda size fayda sağlayacağı konusunda biraz bilgi vermek istiyorum.

 

Pırıl pırıl, güneşli yaz günlerini geride bırakmanın hüznüyle sonbaharın kasvetli veyağmurlu havası birleşince şehir hayatının stresi ve günlük sorunlarımız bizleri daha stresli hale getirdi. Zaten frekansı düşük ve enerjisel olarak kendini mutsuz hisseden kişiler şu sıra daha bir zorlanır oldu. Bu dönemde, her zamankinden daha bilinçli davranırve bize iyi gelen şeylereağırlık verirsek, işimiz biraz olsun kolaylaşabilir tabii. İşte bu noktada, nasıl beslendiğimiz büyük önem taşıyor. Ruh halimizi ve dolayısyla günlerimizi güzelleştirmek elimizde…

 

Yapılan araştırmalarda, depresyon yaşayan kişilerin %38'inde B1 vitamini (tiamin)  ve magnezyumun eksik olduğu tespi tedilmiş. Tiamin eksik olduğunda depresyon belirtileri, iştahsızlık ve sinirlilik sıklıkla görülüyor. Magnezyum ise ruh hali üzerinde oldukça etkili olan bir mineral ve depresyon belirtilerini aşmada çok etkili.

 

Magnezyum açısından yüksek gıdalar, ıspanak, kabak çekirdeği, yeşilfasulye, kaju, soyafa sulyesi, badem, susam, esmer pirinç, keten tohumu ve çavdar unu. B1 vitaminini bolca içereren bazı gıdalar ise bezelye, barbunya, kabak, kuşkonmaz, fıstık, alabalık, buğday ekmeği ve ayçiçeği.

 

Ayrıca yeterli derecede su tüketmek de çok önemli çünkü endişeli olduğumuz dönemlerde vücudumuzda normalden fazla sıvı kaybı oluşuyor. Büyük bir şok yaşadığımızda ya da bizi sarsan ve üzen bir haber aldığımızda aşırı miktarda su içmek istememiz, vücudumuz her zaman olduğundan daha fazla su tükettiği için oluyor. İşte bu yüzden, zorlu ve sıkıntılı dönemlerimizde beslenmemizde meyve sularına, çorbaya ve kompostoya daha çok yer vermemiz gerekiyor.

 

Ayrıca böyle zamanlarda, özellikle yeşil yapraklılar başta gelmek üzere, sebzeleri bolca ve eti mümkün olduğu kadar az tüketmemiz daha doğru. Sebzeler vücuttaki serotonin seviyesini koruduğu için bize mutluluk ve huzur veriyor.

 

Sevgiyle kalın...

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 3937

 • Evde kot eskitme nasıl yapılır?
  Evde kot eskitme nasıl yapılır?

  Süresi : 00:56 İzlenme : 3416

 • Pilav nasıl yapılır?
  Pilav nasıl yapılır?

  Süresi : 00:59 İzlenme : 1409

 • Doğum korkusu nasıl yenilir?
  Doğum korkusu nasıl yenilir?

  Süresi : 02:20 İzlenme : 4283

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 3456

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön