Yeni yepyeni bir yıl

Yeni yıl hepimiz için bembeyaz boş bir sayfa, yeni bir başlangıç,ufacık da olsa bir umut… 2015’le birlikte iyisiyle, kötüsüyle, acısıyla, tatlısıyla bir sürü yaşananı geride bırakıyoruz. Dersler alarak, yeni kararlar vererek, başımızı dik tutarak umutla dünyaya bakarak yolumuza devam ediyoruz.

 

Size birkaç tavsiyem olacak, belki yeni yılınıza güzel bir katkısı olur umuduyla yazıyorum bunları. Umarım biraz katkım olur huzurunuza:

 

İnsanları olduğu gibi kabul edersek daha az canımız yanıyor: Bazı insanlar sizi üzüyor ve hayal kırıklığına uğratıyorsa kendinizi kahretmeyin. Onları iyice tanıyın, belleyin ve huylarını bilerek davranın ki her seferinde şaşırmayın, moralinizi bozmayın ve yargılamayın. Karşınızdakini kendiniz gibi bildiğiniz zaman yanılıyorsunuz. Belki size benzeyen, sizi çok iyi anlayan dostlarınız da vardır tabii. Öyleyse ne mutlu size ama ne yazık ki çevrenizin çoğu öyle olmuyor. Doğru, yanlış,iyi,kötü kavramları göreceli ve insanlar çeşit çeşit. Siz siz olun, boşuna yıpratmayın kendinizi. İnsanları oldukları gibi görün, seçimlerinizi ona göre yapın ve belki bazı toksik ilişkilerden sıyrılın ama insanları değiştirmeye çalışmayın. Zamanınıza ve enerjinize yazık.

 

Mutlu olmak azim istiyor: Hiç abartmıyorum inanın çünkü mutluluk hem kararlılık hem de disiplinli bir iyimserlik gerektiriyor. Azimle iyi tarafına bakacaksınız her şeyin. Elinizdekilerle mutlu olarak, elinizdeki şartları en iyi şekilde değerlendirerek güzellik katacaksınız ilişkilerinize, işinize, mekanınıza. Sürekli olmayana, eksiklere odaklanmadan, hayıflanmadan yaşayacaksınız günlerinizi. Kolay kolay yenilmeyeceksiniz şevkiniz kırıldığında. “Vardır bir hayır” diyeceksiniz ve gecikmelere bile üzülmeyeceksiniz. Öyle ya, sizin “geç”diye adlandırdığınız zaman belki de bir sebepten dolayı en doğru zamandır ve siz bunu henüz bilmiyorsunuzdur.

 

İçerlemeyeceğiniz kadar verin: Sevgi dolu ve verici olacağım derken ilişkilerde dengeyi bozmayın. Bozarsanız da bunun bilincinde olarak, belki de hiç karşılık bulmayacağınızı idrak ederek davranın. İçerlemeyeceğiniz kadar verirseniz, sadece içinizden geldiği için, size de iyi geldiği için ve doğru bulduğunuz için vermiş olursunuz. O zaman çetele tutmazsınız yüreğinizde. Ve insanlar sizi mahcup ederse kolay kolay yıkılmazsınız. “Yap bir iyilik, at bir kenara” deyin ve sonra unutun, beklenti içine girmeyin. Hayat sizi bir şekilde ödüllendirir, bunun nasıl gerçekleşeceğinin hesabını siz tutmayın.

 

Cesaretli olun: Mutsuzlukların içinde yoğrulmayın. Her zaman bir seçim hakkınız oluyor aslında ve bazen bunu fark etmiyorsunuz bile. Ufak ufak seçimlerin toplamı bir hayatı oluşturuyor sonuçta. Her gününüze ve anınıza sahip çıkın, sizi mutlu eden huzur veren şeyleri kendinizden esirgemeyin. Gerekiyorsa hayatınızda bazı değişiklikler yapmaktan kaçınmayın. Korkakça ve tedirgin bakmayın hayata, “yağmurdan kaçarken doluya tutulurum” endişesiyle kendinizi engelleyip de mutsuzluklarınızı daha fazla benimsemeyin.  Gerekiyorsa yeniden başlayın, bazı şeyleri kaybetmeyi göze alın. O zaman kazanıyorsunuz inanın.

 

Umarım hayal ettiğinizden de güzel olur 2016.

 

Sevgiyle kalın…

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 236

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 591

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 546

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 558

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 932

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön