Dişi ve eril enerjinin dengelendiği çakra

Çakra sisteminde vücudumuzun alt bölümündeki 3 çakramız ile üst bölümündeki 3 çakramızı birleştiren göğüs çakrası, spiritüel merkezimiz  olarak bilinir. Bu çakra koşulsuz sevginin merkezidir ve yaratıcılığı,şifa yeteneğini, pozitif bir ruh halini,hisleri kontrol edebilme gücünü ortaya çıkarır. Tüm bunların yanı sıra vücudumuzda dişi ve eril enerjilerin (Yin-Yang) dengelendiği çakradır. Bu dengenin sağlanması huzurlu bir yaşam sürebilmemiz için gerekli, dolayısıyla da biraz emek harcayıp  göğüs çakrasını blokajlardan arındırmaya çalışmak büyük önem taşıyor.

 

Dişi enerjimiz, empati kurabilmeyi, yaratıcılığı, esnekliği, kendini adamayı ve anaçlığı besleyen yanımız. Eril yanımız ise güven, irade, dışa dönüklük ve fiziksel güçten sorumlu. Bu dengeler tam olduğunda verilen kararlar, atılan adımlar yüksek benliğimize, ruhumuza hitap edecek doğrultuda oluyor. Ayrıca karmaşa ve dengesizliğin giderilmesinin doğal bir sonucu olarak, zihin aşırı düşünceden ve huzursuzluktan kurtulup dinginliğe kavuşuyor. Bu dinginilikle gelen huzurlu sessizlik ise ruhumuzun, kalbimizin sesini duyabilmemizi ve ona göre davranmamızı mümkün kılıyor.

 

Göğüs çakrası dengesiz olan kişi umutsuz, üzgün ve kederli bir ruh haline giriyor, başkasının sevgisine bağımlı hale geliyor, kırılganlaşıyor ve kırıldığında kendi kabuğuna çekiliyor. Ayrıca, sıklıkla kararsızlığa kapılıyor, insanlara genel olarak mesafeli davranmayı tercih ediyor,yetersizlik duygusu ve pişmanlık içinde yaşıyor ve şehvet duygusu yoğun oluyor. Güvensizlik, ihanet, aldatılma ve kandırılma korkuları da baskınlık kazanıyor.

 

Blokaj olması durumunda ise bu belirtiler çok daha büyük bir boyutta yaşanıyor. Aşkı istememek, yaşamaktan korkmak, sevgiyi koşullu olarak alıp verme eğiliminde olmak, iyiliklere inanmamak, soğuk ve kayıtsız bir tutum içinde olmak ve başkalarına ihtiyaç duymadığına inanmak gibi.

 

Göğüs çakrasını açmakta türlü enerji arınma çalışmalarından yararlanılabilir. Reiki ve nefes terapi son derece etkili oluyor. Bunların dışında evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir omurga esnetme egzersizi de çok olumlu sonuçlar sağlayabiliyor.  Uygulama şöyle:

 

Bu egzersizde pilates topu, tabure veya bloklardan yararlanacaksınız. Bunların içinde en rahat uygulananı top. Yapacağınızın hareket aslında çok basit; topun üstüne sırt üstü uzanarak kollarınızı açmanız ve gögüs kafesinizi esnetmenizden ibaret.  Topu tam göğüs kafesinizin altına gelecek şekilde yerleştirin ve kollarınızı kafanızın yanından geriye doğru yere uzatın.  En az bir dakika bu şekilde kalın ve bu esnada göğüs çakranız üzerine yoğunlaşın.  Nefes alıp verişlerinizde diyaframla birlikte göğüs boşluğunuz da hareket edecektir, buna dikkatinizi vererek nefeslerinizi göğüs kafesine alın ve verin.  Mümkünse bu egzersizi 4-5 dakika uygulayın.

 

Omurgayı esneten bu hareket sayesinde göğüs çakrasında oluşan gerilimler çözülür, akciğerin kapasitesi artar ve kişi kendini sakin ve huzurlu hisseder. Bu çakranın dengelenmesi düşüncelerimizi daha esnek hale getirir ve günlük hayatta karşılaştığımız zorlukların sevgi ile üstesinden gelebilmemizi kolaylaştırır.

 

Ferahlık ve huzur dolu bir hafta diliyorum!

 

Sevgiyle kalın,

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 237

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 595

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 548

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 559

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 932

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön