Bırak şu telefonu elinden!

Kargalar nasıl olup da izin verdi bilmem ama bu sabah cıvıl cıvıl kuş sesleriyle açtım gözlerimi. Aynı çocukluk günlerimde olduğu gibi coşku dolu hissettim kendimi. Kalkıp koştura koştura mutfağa gitmek ve annemin kurduğu güzel sofraya oturmak istedim. Tüm aileyi birarada göreceğim bir tabloyu karşımda bulacakmışım gibi geldi o an.

 

Bizim ailede sabah kahvaltıları pek keyifli olurdu ve sohbeti uzatmak için çay üstüne çay içerdik hepimiz. Eh, o zamanalarda cep telefonu da yoktu ya, konuştuğumuz lafı bilir, karşımızdakini dinler, duyar, anlardık. Meğer ne büyük lüksmüş bunlar…

 

Artık sohbetler zaman kaybı gibi görülüyor neredeyse. Karşısındakinin “işini bölüyor” gibi bir hisse kapılıyor insan bir soru soracak olduğunda. Yeni bir konu açmaya çekiniyor “rahatsız etmemek” için.   Herkesin elinde bir telefon, ya  facebook hesabına girmiş  ya birilerine SMS atıyor, ya oyun oynuyor, ya  bir şeyler araştırıyor, ya da tweet atıyor. Teknolojiye hakim olmak güzel şey ve yeni nesile o açıdan hayranım ama bunun ilişkilere olan etkisi endişe verici.

 

Aynı anda bir kaç şeyi yapma alışkanlığı salgın bir hastalık gibi yayılmış. Çayı soğutmadan, iki lokma bir şey yerken bir yandan neler neler hallediliyor o sofralarda. Temponun yoğunluğu içler acısı, kimsenin kafasını kaşıyacak vakti yok.  Ayarını bilemiyoruz  bazı şeylerin. Abartıyoruz.

 

Cep telefonu olmadan yaşayamayaz hale gelenin yüzyüze ilişkileri giderek zayıflıyor. Sofrada ailesiyle üstünkörü, yarım yamalak iletişim kuruyor.  En değer verdiği ya da vermesi gereken insanlardan giderek uzaklaşıyor. Herkesin aklı başka bir yerde. Birlikte gibi görünenler o an başkalarıyla beraber aslında. Böyle olunca da saygısızlık, özensizlik, kanıksamışlık hakim oluyor ilişkilere.

 

Ne tuhaftır ki, sadece evlerde değil kahvaltıya dışarı gidenlerde de aynı manzaraya rastlanıyor. Güya pazar keyfi yapmak için dışarı çıkılmış, ama sormayın, ne keyif, ne keyif!!.. Sanırsınız ki herkes CEO. Vakit nakit yani. İşler beklemiyor.  Sanırsınız ki o masada oturanlar rastgele biraraya gelmiş kişiler, o yüzden kimse birbiriyle konuşmuyor, yiyip kalkacaklar birazdan. Herkes inanılmaz meşgul.

 

Hayat geçiyor,  “bu an” kaçıyor ama kimsenin umrunda değil gibi. Umrunda olanlar var tabii ama parmakla sayılacak kadar az.  Ne mutlu  bu konularda duyarlı kalabilenlere.  Onlar hiç değişmesin lütfen, örnek olsunlar çevresindekilere... Hep biraz demode kalalım bence. Biraz daha az teknolojik yaşayalım bazen. Yoksa tükenecek sevgiler. Göz göre göre…

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Doğumda sancı neden olur?
  Doğumda sancı neden olur?

  Süresi : 01:49 İzlenme : 2491

 • 4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi
  4 cilt tipine uygun kil maskesi tarifi

  Süresi : 00:57 İzlenme : 1161

 • Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler
  Hayvanlarla ilgili bilmediğiniz gerçekler

  Süresi : 00:58 İzlenme : 373

 • Deprem çantasında neler olmalı?
  Deprem çantasında neler olmalı?

  Süresi : 01:14 İzlenme : 686

 • Kadınbudu kaplama tavuk!
  Kadınbudu kaplama tavuk!

  Süresi : 01:44 İzlenme : 1841

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön