Bahar ekinoksu haritası ve Türkiye

Ülkelerin gelişimini, devlet siyasetlerini, toplumları ve toplumlar arasındaki ilişkileri, doğal felaketleri açıklamaya çalışan ve astrolojinin bilinen en eski yöntemlerinden biri olan dünyevi (mundane) astrolojiyi kullanarak önemli gelişmeleri öngörmek mümkün olabilir. Dünya astrolojisinde bir ülkenin bağımsızlığını ilan ettiği zaman ve yer ülkenin doğum anı olarak alınırken, ülke liderlerinin doğum bilgileri, tutulmalar, gezegenlerin birbirlerine ve sabit yıldızlara yaptıkları önemli kavuşum açıları ve ekinokslara denk gelen geçiş (ingress) haritalar kaynak olarak kullanılır.

 

Güneş’in mevsimleri oluşturan döngüsü içerisinde ilkbahar, doğanın en olağanüstü devrimidir. Bilhassa 20 – 21 Mart bahar ekinoksunu simgeleyen ve Güneş’in Koç burcunun ilk derecesine ilerlediği anın haritası astrolojide yeni bir yılın başlangıcı olarak kabul edilir. Enlem ve boylama göre değişkenlik gösterebilen ingress haritalar genelde ülkelerin başkenti temel alınarak çıkarılır. Koç ingress haritası ve Koç burcundaki Yeniay’ın gelecek 1 sene yaşanabilecek bütün gelişmelerin ana konularını açıkladığı söylenebilir.

 

 

 

Ankara’ya ve tüm burç ev sistemine göre çıkarılan haritada Jüpiter, Uranüs, Plüton ve yükselen burç arasında stresli bir büyük T-kare açının oluştuğunu görebilirsiniz. Haritada aynı zamanda Ay ve Satürn’ün aynı derecede birleşmişler. Bu kavuşum açısı referandum günü de oluşacağı için önemli. Yükselen ise öncü burçlardan olan Yengeç’te yer alıyor ve bu durumda Türkiye için gelecek 3 ay boyunca yaşanacak gelişmelerin bütün yılı etkileyeceği söylenebilir.

 

Mundane astrolojide Güneş ülke liderini, Ay ise halkı, yani çoğunluğun görüşünü temsil eder. Haritada Ay ve Satürn’ün Yay burcundaki birleşimi insanların genel hoşnutsuzluğunu, çoğunluğun gelenekselci değerlerini, “köklü sistemlere” geri dönüş arzusunu gösteriyor. Devleti temsil eden Satürn’ün Ay’la birleşimi, insanlar arasında kutuplaşmanın, devlet kaynaklarıyla ilgili sorunların, işsizliğin, tarım ve gıda sektörlerinde ve buralara bağlı çalışanlarla ilgili krizlerin, genel olarak halkın tatminsizliğinin işareti olarak değerlendirilebilir. Kavuşumdaki gezegenler 6. evde yer aldığı için ordu ve silahlı güçlerin baskısı, alınabilecek aşırı önlemlerinin de vurgusu dikkat çekici. Plüton 7. evde diğer devletlerle silah, savunma ve ticari anlaşmaların feshedilmesi anlamına gelebilir. Referandum döneminin oldukça sert geçebileceği, sonuç ne çıkarsa çıksın toplumsal huzur anlamında çoğunluğu memnun etmeyeceği gayet açık. Referandum günü Merkür retro olduğundan referandumda alınan neticenin nihai bir kararı göstermesini beklemek de zor. Zira retro Merkür, aksaklıklar, tekrarlar ve ertelemelerle ilgili olabilir.

 

Transit Mars ise parlamentoyu simgeleyen 11. evde. Dolayısıyla Türkiye, üyesi olduğu oluşumlarla ve dost bilinen ülkelerle anlaşmazlıklar yaşayabileceği gibi, parlamento içerisinde kavgalar ve ayrılıklar artabilir. 10. evde Koç burcundaki retro Venüs, ülkenin ortaklıkları içerisindeki saygınlığının zarar görmesi anlamına gelebilir.

 

Jüpiter, Plüton ve Uranüs arasındaki karşıt ve kare açılar küresel anlamda da endişe vericidir. Zira adalet ve hukuk arayışı öfkeli fanatikler tarafından engellenebilir. Mülteci ve sınır yasaları yeniden gündeme gelebileceği gibi, saldırılar artabilir.

 

Biraz daha uzağa bakarsak Türkiye’yi Jüpiter Akrep transitiyle birlikte yani özellikle Ağustos’tan itibaren yıl sonuna kadar olan evrede yeni bir seçim bekliyor olabilir. Zira Türkiye’nin Güneş’iyle birleşecek Jüpiter, lider ya da iktidar değişiminin de sembolüdür.

 

Cesaret ve umutla…

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 3

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 537

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1876

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 2133

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 947

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön