Astrolojide hamilelik ve doğum

5. ev boş vakitlerimizi doldurduğumuz hobiler, yaratıcı olduğumuz konular ve bizi mutlu eden şeylerin sembolüdür. Üretkenliği gösteren 5. ev, sanatsal ve sportif faaliyetler, üreme ve çocuklarla da ilgili bulunur.

 

Elbette kadının üretkenlik potansiyeli doğurduğu çocuk sayısıyla ölçülmez. Zira bazı kadınlar çocuk doğurmak yerine tüm yaratıcı enerjilerini ve zamanlarını belli bir konuya yönelterek ortaya koydukları çalışmaları çocukları gibi benimseyebilirler. Doğurmayı arzu etmeyenler kadar, istediği halde çocuk sahibi olamayanlar da vardır ve bu durum kişiyi duygusal anlamda son derece hassas hale getirebilir.

 

Astrolojide kadının doğurganlığı konusunda 5. ev, bu evin yönetici gezegeni ve bu evde konuşlanmış gezegenleri inceleyerek yorum yaparız. Örneğin 5. evde Balık burcu bulunuyorsa ve Balık’ın klasik yöneticisi Jüpiter yüceldiği Yengeç burcunda yer alıyorsa kişinin hamile kalmakla ilgili bir sıkıntı yaşamayacağı, kolay doğum yapabileceği ve çocuklarından yana şanslı olacağı öngörülebilir. Eğer 5. evde Yengeç burcu varsa ve burada Satürn bulunuyorsa, kişi çocuk sahibi olmakta hevesli davranmayabilir.

 

Satürn’ün 5. evdeki varlığı geç çocuk sahibi olmak, az çocuk sayısı ve hamilelikle ilgili sıkıntılar olarak da yorumlanabilir. 5. evdeki Mars çocuklarla rekabete, Satürn çocuğu ağır bir yükümlülük olarak görmeye, Plüton kürtaja ya da bir operasyona, Uranüs planlanmamış hamileliğe, Ay ve Merkür birden fazla çocuk sahibi olmaya, Venüs ve Jüpiter çocuklar konusunda talihli olmaya işaret edebilir.

 

Boğa, Yengeç, Terazi, Akrep, Yay, Kova ve özellikle de Balık 5. evde verimli kabul edilirler. Yine de 5. evde bulunan burç kadar, yönetici gezegenin ve burada bulunan gezegenlerin açıları incelenerek, haritanın bireye özgü bütünselliği göz ardı edilmeden yorum yapılmalıdır.

 

5. evi ve yönetici gezegenini olumlu ya da olumsuz biçimde etkileyen transitler ve progressler ise doğum zamanı konusunda bilgi verebilirler. 5. evde ilerleyen Jüpiter mutluluk getiren bir doğumu müjdelerken, 5. evde ya da yükselende ilerleyen Satürn’le birlikte doğum gerçekleşirse, çocuk sahibi olmanın sorumlulukları ağır basabilir.

 

Kadının haritasında transit Jüpiter’in Ay’a ve Güneş’e açıları, Jüpiter’in 8. ev transiti her zaman olmasa da, doğum ihtimalini güçlendiren etkilerdir. Jüpiter ve Satürn kadar Plüton transitleri de doğumla yakından ilişkilidir. Zira doğum, kişinin hayatında köklü bir dönüşüm anlamına gelir.

 

Eğer Ay, ikincil ilerletilmiş haritada (progress) yukarıda saydığım verimli burçlardan birine ilerlemişse, 5. evle bağlantılıysa, Mars’la olumlu açısı varsa hamilelikten bahsedilebilir. Progress haritadaki Venüs ve Uranüs, Venüs ve Ay, Güneş ve Venüs arasındaki olumlu açılar da kişinin arzularının gerçekleşmesini sağlayabilir.

 

Transit Mars ve Jüpiter 5. evde bir araya geldikleri zaman, çiftlerin çocuk yapmayı denemeleri için avantajlı bir zaman olabilir. Yılın ana temasını açıklayan Güneş dönüşü haritasında yükselen verimli burçlardan birindeyse doğum ihtimalini destekler. Transit Uranüs Ay’a kare, karşıt, kavuşum ya da üçgen açı yaptığı zaman da doğum gerçekleşebilir.

 

Bir çocuk dünyaya getirmek muazzam bir fedakarlık da gerektirir. Kadın çocuğunun koruyucusu olarak, koşulsuz sevgi ve cömertlik haline girdiğinde kendi benlik bilincinde ve hayatındaki öncelik sıralamasında bir çözülme yaşar. Çocuğun ihtiyacını kendi ihtiyaçlarının yerine koymak tam olarak Neptün etkisidir. Dolayısıyla transit Neptün özellikle köşe evlerden (1, 4, 7, 10) kişinin Güneş’ine açı yapıyorsa anne olma olasılığını destekler.

 

Cesaret ve umutla…

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  13 Haziran 2017 Salı 03:25

  5. Evim boga burcu ve hic gezegen yok sadece siron var

  Cevapla
 •  
  18 Şubat 2017 Cumartesi 23:32

  Bu komutla ilgili bilgi almak istiyorum.

  Cevapla
 •  
  19 Ocak 2017 Perşembe 07:01

  5. evimde satürn ve mars akrep... anne olmak beni çok zorladı, kızımı çok seviyorum ama ikinci çocuğu düşünmüyorum.

  Cevapla

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 1438

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 7262

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 182

 • Ne zaman su içilmez?
  Ne zaman su içilmez?

  Süresi : İzlenme : 6075

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 2848

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön