47 Ronin

Pazar tatillerinde sinemaya uğrayacaklar için kesin tavsiyemdir…

 

27 Aralık Cuma günü vizyona giren filmin yönetmeni Carl Rinsch. 47 Ronin’in senaryosunu Hossein Amini ve Chris Morgan beraber kaleme almışlar. Başrollerinde ise Keanu Reeves, Hiroyuki Sanada ve Kô Shibasaki var. Tüm oyuncuların abartısız ama kusursuz oyunculukları filmin hikâyesinin izlenebilirliğine ayrı bir değer katıyor. Filmin bütçesi 225 milyon dolar.

 

IMDb’den6,9 alan film için benim notum 8…

 

47 samurayın efendileri öldükten sonra,efendisiz samuray yani ronin olarak verdikleri varoluş ve intikam mücadelesi anlatılan senaryoda, tavsiye nedenim bazı değerleri “Japon kültürü”den mükemmel bir şekilde bir kez daha izleyicilere yansıtması.

 

Filmi detaylı anlatmak ve sürprizi kaçırmak istemem ama hangi değer ve duyguları bulacağınızı da belirtmeden geçemem.

 

Nasıl biz Türklerin destanları varsa benzer ve örnek alınası bir destanı “47 Ronin”de de bulacaksınız… Filmde insanın onuru için yaşadığı, ölümün bile onurlu olması gerektiği sık sık vurgulanmış. Öyle ki Japonya'nın lideri Shogun’un samuraylara ölüm cezalarını, asılmaları yerine kendi hayatlarına son vermeleri (seppuku) şeklinde gerçekleştirmelerine izin vermesi, samuraylar tarafından günümüzde hiçbirimizin yaşayamayacağı sevinç duyguları ile betimlenmiş.

 

Filmde üzerinde durulan bir başka “değer” ise bu dünyanın ölüme bir hazırlık olduğu, sevmekten ve sevilmekten daha önemli bir değer olmadığı…

 

Kai (Keanu Reeves), annesi tarafından bebekken terk edildiği ormanda, mistik güçleri olan bir grup tarafından bulunarak yetiştiriliyor. 13 yaşında bu grubun elinden kaçıp,ormanda Lord Asano tarafından bulunana kadar ölümün gerçekliği ve çeşitli büyüler öğretilerek yetiştiriliyor.

 

Başroldeki Kai’yi himayesine alan Ako bölgesinin derebeyi Lord Asano yıllar sonra başka bir derebeyi tarafından büyü yapılarak bir entrikaya kurban ediliyor ve neticesindeShogun tarafından intihar etmek zorunda bırakılıyor.

 

Lütfen çocuklarınızı bu filme götürün. Etkileyici bir serüvenin içerisinde gezinirken çok önemli değerler kazanacaklarına emin olabilirsiniz…

 

2014 yılının hepimize huzur ve sevgidolu günler getirmesi dileğim ile İyi seneler diliyorum…

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 166

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 515

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 485

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 535

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 891

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön