Bilimin amatör ruhu: Astronomi!

İnsanoğlu var olduğundan beri hep merak etmiştir gökyüzünü, hep gizemdir, gizemlidir bu derin karanlık! Fizik, kimya ve matematiği, evet üçünü birden içinde barındıran astronomi biliminin karmaşık olduğu algısının yanında bir de su götürmez gerçek var: Amatör olarak ilgilenebileceğiniz tek bilim dalı!

 

İster alın şezlongunuzu, battaniyenizi evinizin çatısına çıkın, ister tüm teçhizatınız, teleskopunuz, bilgisayarınız elinizin altında olsun, yaptığınız aynı kapıya çıkıyor; gözlem! Ve biliyor musunuz ki gökyüzündeki en önemli keşiflerin çoğu 'meraklılar' yani amatör gözlemciler tarafından gerçekleştirildi, gerçekleştiriliyor...

 

Gökyüzünü öğrenmek sanıldığı kadar zor değil. Özellikle internet, doğru bilgiye ulaşabileceğiniz yüzlerce kaynakla donanmış durumda. İhtiyacınız olabilecek tüm donanımla ilgili bilgi ve videoya da ulaşabiliyorsunuz.

 

İlginizi bir adım ileri taşımak isterseniz gözlem kamplarına katılabilirsiniz. Bu etkinliklerin tümünde gündüz workshoplar, seminerler, gece ise gözlem etkinliği gerçekleşiyor. Teleskoplardan faydalanabiliyor, planeteryum, film gösterimleri, sohbetlerle gökyüzü hakkında bilmediklerinizi öğreniyorsunuz.

 

Çocuklarınızla da katılabileceğiniz etkinliklerden ülkemizdeki en köklü şenlik, TÜBİTAK Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği'dir. Tam 18 yıldır, Ağustos ayının 2.yarısında belirlenen hafta sonuna denk gelecek şekilde düzenlenen etkinlik gerçekten de şenlik havasında geçiyor. Çadırlarda ve tercihen sınırlı sayıdaki otel odası konaklaması için erkenden kaydınızı yaptırmanız gerektiği konusunda uyaralım. Bu şenlik -bir kereye mahsus istisna Uludağ şenliği hariç- her yıl Antalya Saklıkent'te düzenlenmektedir.

 

Uludağ da ulaşım kolaylığı ve 1900 metredeki (zirve değil) düz alanları ile gözlemcilerin yeni gözdesi olma yolunda. Bursa'nın 2 ayrı gökyüzü şenliği var. Birincisi yine Tübitak'ın düzenlediği, Haziran ayında gerçekleşen Bursa Gökyüzü Gözlem Şenliği. Bu şenlik ücretsiz ve her yaş grubuna hitap eden etkinlikler var.

 

Diğer etkinlik Bursa Bilim Merkezi'nin. Daha önceleri kendi bahçelerinde düzenledikleri 'Bilimsel Geceleme' şenliklerini bu yıl Uludağ'a taşıdılar. İlk senesinde 400 çadır ile iyi bir başlangıç yakalayan umut vadeden bir şenlik oldu.

 

Batman bu yıl dernek kurarak Mezopotamya Bilim Derneği ile etkinliklere hızlı giriş yaptı, ilgi çok yoğun oldu. Kocaeli'nden İzmir'e Bodrum'dan, İzmir'den amatör gözlemcileri mutlu edebilecek sayısız şenlik düzenleniyor. Bölgenizdeki Bilim Merkezlerini belediyelerin sayfalarından aratabilir, şenlik detaylarını öğrenebilirsiniz.

 

Teleskopla gökyüzüne ilk kez baktıktan sonra o kişinin bünyesinde adeta tutkuya dönüşen astronomi, umarız size de bulaşır!

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan yanıtlıyor
  YKS'ye dair merak edilenleri Pervin Kaplan...

  Süresi : 16:26 İzlenme : 203

 • Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını konuşuyoruz
  Barış Muslu ile aşkı bulmanın yollarını...

  Süresi : 30:16 İzlenme : 567

 • Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz
  Psikoterapist Şule Öncü canlı yayın konuğumuz

  Süresi : 27:40 İzlenme : 514

 • Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı Ortakmaç konuğumuz
  Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Aslı...

  Süresi : 18:06 İzlenme : 546

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 916

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön