Bulgur köftesi

Osmanlı ailesinden gelen anne, Elazığ kökenli baba, İtalyan eş... Çok renkli bir aileyiz :) Bu farklı kültürlerin etkisi mutlaka ev mutfağında da kendisini gösteriyor. Genellikle İtalyan yemekleri hakim günlük hayatımızda ama zaman zaman Doğu’dan gelen bir esinti de olmuyor değil, rahmetli canım babaannemin yemeklerini yaparak.

 

Babaannem çok çok özel bir insandı, misafiri hiç eksik olmazdı ve hatırlıyorum bayramlarda o koskoca evi tıklım tıkış insan dolardı. Tanıdığım en mert, eli açık, dürüst, adil insandı, Hanım Ağa idi... Böyle bir babaannem olduğu için şanslıydım! Çok iyi yemek yapardı, elde harika börek açar, haşlama içli köftesi dillere destandı. Bugünkü tarif ise babaannemin anısına... İçli köfte yaptığında birde aynı hamurundan “ayranlı köfte” ve onun soğanlı versiyonu olan “soğaraç” yapardı. Yapılması son derece kolay bir o kadar da lezzetli bu 2 yemek yöresel Türk Mutfağı için çok güzel örnekler. Bence “ayranlı” olanı yaz ayları için daha bir uygun veya alışkanlık gereği bana öyle geliyor da olabilir. Çünkü denizden döndüğümüzde babaannemi evin terasında sofrayı kurmuş bizi beklerken bu serin, hafif sarmısaklı ayranın içinde yüzen köfteciklerle beklerken bulurduk. Mutlaka her şeyin orijinali daha güzel, annemle beraber hazırladığımız bu tarifler tabii ki de aslı gibi olamamıştır ama elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. Bakalım beğenecek misiniz!?

 

İyi bir hafta başlangıcı diliyorum herkese...


Sevgiler

 

Bulgur köftesi tarifi...


Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 435

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1740

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 2002

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 897

 • Çocuklar ne izlemeli?
  Çocuklar ne izlemeli?

  Süresi : 41:12 İzlenme : 1098

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön