Baharatlı Kıtır Tavuk

Ortaokul yıllarımdayken en büyük eğlencem hafta sonu T.G.I Fridays’e gitmekti arkadaşlarımla... Orda hep Chicken Cajun isimli baharatlı kıtır tavuk yemeğini ısmarlardım! Koskoca bir tabak içinde coleslow lahana salatasından tutun, patates kızartmasına bir sür sos ile bu tavuk gelirdi! Yanında da bir koca bardak milkshake... Yemekten nefes alamaz hale gelip, ardından da sinemaya gidilirdi. Artık İstanbul’da sanırım bu restoran kapatıldı, ben artık o yıllarda değilim, üzerinden çok uzun zaman geçti. Ama hala geçmişi hatırlamak ve biraz muzur bir şeyler yemek istediğimde, son dönemlerin “gözde” tabiri ile “COMFORT FOOD”. Yani kendimi teselli edecek yemek aradığımda ilk sıralarda bu BAHARATLI KITIR TAVUK geliyor listemde!

 

Kendimce uyarladığım, kızartma gerektirmeyen, Türk Mutfağı’nın alışılmış baharatlarını kullanarak, bizim damak zevkimize uyabilecek bir tür abur-cubur. Ama çok da zararlı olmayan bir “lezzetli” tavuk tarifi... Arkadaşlarla aperatif yanında atıştırmalık, bir salata eşliğinde yemek ya da soslarla zenginleştirip sandwich olarak yenebilecek çok amaçlı, pratik bir yiyecek.

 

Bütün dünyada 80’ler giyim, saç, teknoloji, reklam, müzik...vs. her açıdan iz bırakan yıllar olmuştur, daha farklı şeylerin denendiği “yenilikçi” dönem! İşte bence mutfak için de aynısı geçerli, daha önce SAÇMA denebilecek bir sürü malzeme bir araya getirilip, farklılık yaratılmak istenmiştir. Bugün ise DE-mode olmasına rağmen, zaman zaman hala kendisini hatırlatan bu yıllara ait bir yemek örneği olabilir,tavuk+cornflakes”... O zaman sunu söyleyebiliriz, 80’li yıllara yakışan, benim 90’larda yediğim 2000’li yıllarda kendi versiyonumu yarattığım bir tarif... Bütün bunları dedikten sonra bu yemeği hazırlarken nasıl bir LOOK ‘a sahip olmamız geldi aklıma, kendi kendime gülmeden edemiyorum... Parlak renkli bir fuzo tayt, tepede dolma yapılmış permalı saçlar ve omuzlarda koca vatkalar!!! Eğer hazırsanız, şimdi tarifi vermek isterim...

 

İyi bir hafta sonu diler ve sevgilerimi iletirim!

 

Baharatlı kutur tavuk tarifi...


Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 40

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 557

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1931

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 2141

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 954

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön