Çekici kadınlar, neden çekicidir?

Kara cahil olduğumuz bu tür konularda fikir yürütmeye bayılıyorum.


Sevgili okur, birazdan bilimsel bir araştırmanın sonuçları ile karşında olacağım. Ondan önce yazının burasında seni birkaç soluk almaya ve bu soruyu düşünmeden yanıtlamaya davet ediyorum. Aklına ilk gelenleri özgürce sıralayıver, bakalım neler dökülecek... Çekici bir kadın hangi özellikleri nedeniyle çekicidir?

 

Tamam araştırmadan biraz ipucu vereyim... Bedenindeki bazı bölgelerin büyüklüğü kadını çekici yapar.

 

Tahminleri alalım.....

 

Hadi seçeneklerle yardımcı olalım...

1. Memeleri

2. Kalçaları

3. Göz bebekleri

 

Hadi uzatmayacağım cevap veriyorum; göz bebekleri...

 

“Yakın geçmişte yapılan bir deneyde katılımcı erkeklerden, kendilerine gösterilen farklı kadın yüzü fotoğraflarını çekicilik bakımından değerlendirmeleri istenmişti. Erkeklerin farkında olmadığı gerçek ise, fotoğrafların yarısında göz bebeklerinin  büyümüş, diğer yarısında büyümemiş olduğuydu. Katılımcılar tutarşı bir biçimde göz bebeği büyümüş kadınları yeğlemişlerdi; ama şaşırtıcıdır ki, kendi kararlarıyla ilgili herhangi bir iç görüye sahip değillerdi. ‘Bu fotoğraftaki kadının göz bebeklerinin, diğer fotoğraftakinden 2 milimetre daha büyük olduğunu fark ettim’ diyen çıkmamıştı. Üzerine parmak basmadıkları bir nedenden dolayı, bazı kadınlar diğerlerinden daha çekici gelmişti.”

 

Bu alıntı, Incognito (beynin gizli gücü) kitabından. Kitapta bu durum şu sözlerle değerlendiriliyor; "Seçimi yapan erkeklerin beyinleri onların bilmediği bir şeyi biliyordu. Peki neydi bu? Beynin, ‘incognito’ yani ‘gizlice’ çevirdiği dümen neydi?"

 

Göz bebeklerinin büyümesi kadınlarda cinsel heyecan ve hazırlığın işaretiydi. Beyin milyonlarca yıllık programlaması, çiftleşmeye dolayısıyla üremeye hazır olan kadını seçmişti. 

 

Bilmiyorum belki çekicilik peşinde olan kadınlar, çekiciliği yanlış yerde arıyorlar... Biz kadınlar, yıllardır yanlış bölgelerimizi büyütme ya da küçültme peşinde olabiliriz.

 

Kendi kararlarımızın arkasındaki bu ‘incognito’ mekanizmalar hakkında bilgi sahibi olmaya bayılıyorum. Her defasında ortaya çıkan cehaletin boyutu beni nedense neşelendiriyor. Elimizi kolumuzu oynatan kim? Seçimleri yapan kim?

 

Bu işin fizyolojik ve evrimsel boyutu. Bilinç düzeyinde ne kadar kafa yorarsanız yorun bazen, vahşi olan, genlerini sürdürmeye çalışan mağara adamı iplerimizden tutup elimizi kolumuzu oynatıyor.

 

İşin kültürle ilgili tarafı (batılı kadının çekici hale gelmesi) , kişisel koşullanmamızla gelenler (bilindik olana doğru ilerleme) ve kim bilir daha hiç haberimiz olmayanlar... Hepsi bir kazana toplanıyor ve hop... Bir bakmışsınız bir kadın aniden karşı konulamaz olmuş.

 

Not: Araştırma kadın çekiciliği üzerine olduğu için, erkek çekiciliğini konu etmedim. Yoksa aynı mekanizma kuşkusuz kadın beyni içinde geçerli. 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 141

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 637

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 2128

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 2196

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 1016

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön