Braxton Hicks kasılmaları

Hamileliğinizin son bir ayındasınız, belki de son haftalarda. Sizi dışarda gören tanımadığınız teyzeler, “doğum ne zaman” sorularına başlamış, elbette ardından bir avazda kurtulmanız dilekleri gelecektir. Bir akşam eve yorgun bir şekilde geldiniz, tam da koltukta oturmuş, keyif yaparken “Aman! Eyvah doğum mu başlıyor!” dedirten bir kasılma hissettiniz. (Yazının bundan sonraki bölümünde kasılma yerine dalga kelimesi kullanılacaktır.)

 

Biraz hareket ettiniz, pozisyon değiştirdiniz ve evet dalga geçti. Ama bir an bir paniklediniz. Acaba doğum mu başlıyor?

 

Olabilir, ama olmayabilir de. Bu hissettiğiniz dalga sizi doğuma hazırlayan hani yalancı/şakacı dalga dediklerinden olabilir. Bundan çok seneler önce, çok derken minimum 150 yıl öncesinden bahsediyorum, bir İngiliz doktor John Braxton Hicks, gerçek doğum dalgaları başlamadan önce rahimde meydana gelen bazı hareketlerin, dalgaların olduğunu fark etmiş ve o güne kadar doktorların ve anne adaylarının yaşadığı karmaşa ve heyecana son vermiş. Bu dalgaların şakacı doğum dalgası olduğunu, anneyi doğuma hazırlamak amacı ile rahmin gerçekleştirdiği hareketler olduğu konusunda bilgilendirmiş. Bu sebeple sizi doğuma hazırlayan, alıştıran bu dalgalara doktorun adı verilmiş. Braxton Hicks (Brakstın Hiks şeklinde okunur), dalgaları genelde gebeliğin son trimesterda başlamakla birlikte zaman zaman ikinci trimseterda da gözlenebilir. Özellikleri aslında gerçek doğum dalgalarından çok belirgindir.

 

Gerçek doğum dalgası düzenlidir, braxton hicks düzensizdir. Karın alt bölgesinde veya kasıklarda hissedilir. Sıklığı, şiddeti ve süresi aynıdır, değişmez. Pozisyon değiştirdiğinizde hafiflediğini fark edersiniz. Bebeğiniz aşırı hareketli olduğunda, uzun süre ayakta kaldığınızda ve dolaştığınızda, cinsel ilişki sonrasında hatta susuz kaldığınızda hissedebilirsiniz. Hemen dinlenme pozisyonuna geçebilir, oturabilir veya yan yatabilirsiniz. Su içmeniz önerilebilir. Tetikleyen durumlardan birisi de mesane doluluğudur. Ilık bir duş da sizi rahatlatabilir. Hatta bir doğuma hazırlık eğitimine katıldıysanız, orada öğrendiğiniz ağrı ile baş etme yöntemini de uygulayabilirsiniz. Alıştırma dalgalarını nefes ile karşılayabilirsiniz.

 

Panik yapmaya gerek yoktur, rahminiz sizi doğuma hazırlıyor. Diyor ki, evet, doğum sırasında da buna benzer dalgalar hissedeceksin. Ama daha sık, daha hissedilebilir hatta daha ritmik ve düzenli. Doğum sırasında bebeğine ve bedenine güvenmelisin.  Korkmana gerek yok.

 

Bu arada yukarıda bahsedilen bu basit önlemler ile geçmiyor, daha da sıklığı, şiddeti hissediliyor ise hemen doktorunuzu arayıp, durum hakkında bilgi vermelisiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 7253

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 178

 • Ne zaman su içilmez?
  Ne zaman su içilmez?

  Süresi : İzlenme : 6069

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 2838

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 3123

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön