Lohusaya söylenmemesi gerekenler...

Lohusalık süreci çok önemli bir süreçtir bir kadının hayatında. Elif Şafak “Siyah Süt” isimli kitabında çok güzel tanımlar bu süreci. Artık hamile olmayan ama henüz anne olduğunu idrak edemeyen kadının arada kalmışlığı, kafa karışıklığı… Lohusalık “artık” ile “henüz” arasında bir noktanın adı. Bir eşik aslında…

 

Gebelerim ile çalışırken ya da doğuma hazırlık eğitimleri verirken doğum sonrası dönemine ilave dikkat çekerim. Evet, doğum ile ilgili tercihlerimiz var. Hayal ettiğimiz bir doğum şekli var ama doğumunuzdan daha da önemli olan bir süreçtir doğum sonrası.

 

Doğum yapmış annenin mahremiyeti doğum yaparken önemli olduğu kadar, doğum sonrasında da çok önemlidir. Yeni doğum yapmışsınız, hastane odanızda 5-8 kişi sizin bebeğinizin ilk emzirmenize şahit olmak isterler. Ben gerçekten bazı insanları anlamıyorum ki bunların çoğu kadın ve birçoğu da lohusa oldular bir zamanlarında… Bundan iki yıl önce kendi lohusalığımdan feyiz alarak bir lohusalık bildirgesi  hazırlamıştım. Şimdi tekrar okuyunca, aynı dönemi bir daha yaşadım ve tüylerim ürperdi. O günleri tatlı, güzel, heyecanlı bir şekilde anmak varken neden bir daha lohusa olsam şunları bunları yapmam diye anıyoruz ki?

 

Nereden aklıma esti gene lohusalık derseniz, geçen haftalarda doğum yapan bir gebem var. Taze lohusa. Ama çok güzel başa çıkıyor lohusalıkla. İlk günlerde klasik, annesi ile yaşadı birkaç tatsız diyalog. Derken günler geçtikçe baktı ki herkes aynı söylemde bulunuyor. Ve dayanamadı. Hem evinin sokak giriş kapısına hem de evinin salonunun kapısına bir pankart hazırladı, astı.

 

“Bu evde sütün var mı? Sütün geliyor mu? Sorularını sormak YASAK.”

 

Çok isabetli bir davranış, gebemi medeni cesaretinden ötürü kutladım. Ve kendisinin de izni ile instagram hesabımda pankartın fotoğrafını yayınlayınca, taze ve eski lohusalardan gelen yorumlar hep aynı idi.

 

Bunun üzerine birkaç şey söylemek istedim.

 

Sevgili lohusa, yalnız değilsin. Her anne olan kadın bu yoldan geçiyor, tatlı ama engebeli. Evet, maalesef etrafımızdaki insanlar ki bunlar akraba veya arkadaş vasfındalar, yeni bir annenin duygusallığını düşünemeden böyle konuşabiliyorlar. Ama sen sesini çıkarmazsan konuşmaya devam edecekler. Sakın onları kıracağım diye düşünme, bencil ol, yoksa sen üzüleceksin. Dürüstçe bu tarz konuşmalardan ve davranışlardan rahatsız olduğunu dile getirmelisin kibarca, incitmeyerek.

 

Sevgili akraba ve arkadaşlar, yeni anne olmuş bu kadının nelere ihtiyacı var belki bilmiyor olabilirsiniz. Bu lohusalık sürecini rahat ve güvende atlatabilmesi için sizlere düşen bazı görevler var. Öncelikle bu yeni anneye destek olun. Yeni anne bebeğine bakarken siz de ona bakmalısınız. Bu annenin önceliği kendine bakmak ve özellikle de misafirleri ağırlamak değildir. Yeni anneye bir kap yemek yapıp, götürüp kapıdan bırakabilirsiniz. Bebeği görmek ve illa hayırlı olsun ziyaretleri yapmak istiyorsanız bırakın annenin ve bebeğin kırkı çıksın. Bir de bu yeni anneye ne olur ama gerçekten aşağıdaki cümleleri söylemeyin. Konunun önemini ve ehemmiyetini anlatmam imkansız, ancak yaşamak lazım. Konuşmayın, karışmayın. Bunları söylemeyin, sormayın:

Bak, sütün de gelmedi!
Sütün var mı?
Emiyor mu?
Doymuyor mu acaba?
Çok ağlıyor, kesin karnı doymuyor.
Kucağa alıştırma
Uyuduğunda hemen yatağına yatır.
Sütün yetmiyor mu acaba?
Bebeğin neden çok ağlıyor?
Ayaklarını üşütmüşsün, o yüzden çok gazlı bu bebek.  Patiği yok mu?
Bizim zamanımızda böyle yapılmazdı, internet mi vardı ayol?
Bebeğin elleri soğuk, yeleği yok mu?
Bebek aç, sütün yaramıyor!
Kaç kilo almıştın hamile iken?
Hala karnın duruyor!
Tatlı ye, süt yapar!

 

Şimdi bir vakit lohusa olduysan ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksın ve hissedeceksin. Ama henüz lohusa olmadıysan bu yazım kulağına küpe olsun.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
10
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  15 Kasım 2017 Çarşamba 10:49

  Bnim sutum bile kesildi kaynanamn yuzunden hakkimi helal etmiyorum dgurdm eve gldim 15 gun gormedm ccgumu alip odasina gdiyodu guya yardmmis yere batsn yardmi bida cocuk dgurmk istemyrun onun yuzunden

  Cevapla
 •  
  12 Kasım 2017 Pazar 23:09

  Canım kızım ; farkında olmadan seni üzdüysem affet beni..Seni çok seviyorum.

  Cevapla
 •  
  17 Mayıs 2017 Çarşamba 20:12

  En nefret ettigim sütün yetmiyo aç lafi

  Cevapla
 •  
  16 Ocak 2017 Pazartesi 07:42

  Alayina rest kimsenin ne dedigi umrumda bile degil bik bik bik konussunlar duymuyom bile

  Cevapla
 •  
  10 Ocak 2017 Salı 10:26

  Bunu kimse anlamıyor ama sütun yetmiyor doymuyor her halde demeleri bile beni sinir ediyor ve sütun gele si varsa bile gelmiyor

  Cevapla
 •  
  14 Ekim 2016 Cuma 14:23

  Bu kadar güzel anlatılırdı heralde

  Cevapla
 •  
  02 Temmuz 2016 Cumartesi 22:19

  Çok güzel açıklamışsınız teşekkürler

  Cevapla
 •  
  02 Temmuz 2016 Cumartesi 22:17

  Çok güze

  Cevapla
 •  
  08 Haziran 2016 Çarşamba 14:42

  O kadar çok şey yazmışsınız gayet güzel ama sonda söylenmemesi gereken cümleleri toparlamışsınız. Fakat bence aşırıya kaçmışsınız bunlar kötü şeyler değil ayaklarını üşütme gaz yapmasın sözünün nesi yanlış ? Ve bunun gibi nicesi çok beğenmedim

  Cevapla
 •  
  16 Mayıs 2016 Pazartesi 23:01

  O kadar güzel toparlamışsınız ki harika:) hepsini duydum ben bu cümlelerin. Emin olun kimse gelsin istemiyorsun eve

  Cevapla

 • Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i konuşuyoruz
  Aşkım Kapışmak'la son kitabı "Kimim Ben?"i...

  Süresi : 50:09 İzlenme : 26

 • Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı yapıyoruz
  Merve Büyüksaraç'la sukulent tasarımı...

  Süresi : 17:20 İzlenme : 547

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 1909

 • Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?
  Regresyon terapisi nedir? Nasıl yapılır?

  Süresi : 25:51 İzlenme : 2139

 • Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!
  Tüp bebek uygulaması hakkında her şey!

  Süresi : 14:14 İzlenme : 952

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön