Doğumda destek neden gereklidir?

Doğumda destek önemli diyoruz, gerekli diyoruz. Lakin bunun son moda bir heves olduğunu düşünenler şimdi yazacaklarımı iyi okuyun.

 

Doğumda destek yeni moda değil, çok çeşitli medeniyetlerde, yüzyıllardır kadınlar doğururken yanlarında onlara destek olan kadınlar zaten vardı. Kadını bir çember içine alıp, onu ve bebeğini kutsamak, doğurduğu sırada onun elini tutmak, ona masaj yapmak, onu sakinleştirmek, ona su içirmek çok eski zamanlara dayanır. Anne adayının bu destekçileri yeri geldiğinde annenin eşi, bir aile yakını ya da arkadaşı olabilmektedir.

 

Özetle, doğumda kadına destek aslında halk arasında gayet iyi bilinen ve kabul görmüş bir inanışa göre, birikimleriyle doğum sırasında anneye yol gösterip korkularıyla baş etmesine yardımcı olan destekçi bir kişinin varlığı hep mevcut.

 

Ben bir doulayım. Doulanın farkı ise bu işi yani doğumda desteğin eğitimini alarak daha tanımlı ve profesyonel uygulamalara dayandırarak yapmasıdır. 

 

Doulanın doğumda etkisi üzerine bilimsel olarak kanıtlanmış araştırmalar mevcut. Yani şu anda söyleyeceklerim bir reklam niteliğinde değildir. Kanıta dayalı çalışmalardır.

 

Şimdi vereceğim veriler;

DONA International (Kuzey Amerika Doula Birliği) kurucularından Marshall Klaus, John Kennell & Phyllis Klaus ve 2012 yılında The Cochrane Library tarafından yayınlanan Hodnett ED, Gates S, Hofmeyr GJ, Sakala C araştırmalarından alınmıştır. 16 ülkede, 15.000 kadın üzerinde yapılan farklı bazlarda 23’ten fazla test çalışmasını içermektedir.

 

 • Hamilelikte sürekli destek vajinal doğum şansını arttırır. Sürekli destek alan gebe doğal olarak, kendiliğinden doğum yapmaya daha elverişli oluyor.

Sonuç: Sezeryan oranında %50 düşüş

 

 • Güven ve sükunet ortamı sağlandığında, doulalar sayesinde gebeler daha çok mutlu olup, daha kısa doğum dalgası yaşıyorlar.

Bu da doğumun süresini etkiliyor ve doğumlar daha kısa sürüyor.

Sonuç: %25 daha kısa doğum dalgaları

            Vakum ve epizyotomi kullanımında düşüş, forseps kullanımında %40 azalma

 

 • Doğum öncesi ve süresinde rahatlayan gebelerin ağrı kesiciye ihtiyaçları azalıyor.

Sonuç: Epidural taleplerinde %60,

Pitocin (suni sancı) kullanımında %40, ağrı kesici kullanımında %30 düşüş

 

 • Doğumda rahatlayan gebeler, bebekleriyle çok daha rahat iletişim kuruyorlar. Bebekler daha sağlıklı ve kolayca emiyorlar. Üstelik aynı araştırma sonucuna göre doğumda doula tercih eden annelerin 2 ay sonrasında bebekleriyle kullanmayanlara oranla çok daha iyi iletişim kurdukları tespit edilmiş.

Sonuç: 5 dakika içinde Apgar değerlerine ulaşan bebekler

 

Şimdi bu veriler sonrasında şu konuda anlaşalım, doulalar sezaryen doğuma, epidurale karşıdır demek değildir. Doula sizi doğuma hazırlar. Vajinal doğum yapmayı çok istiyorsunuz, hamileliğiniz boyunca bunun için hazırlandınız. Eğitime gittiniz, kitaplar okudunuz, egzersiz yaptınız, beslenmenize dikkat ettiniz. Doğum tercihleriniz var, hayalinizde yarattığınız bir doğum var. Ama hayat bazen sürprizler ile doludur ve belki de sezaryen olmak zorunda kalacaksınız. İşte doulanız gene yanınızda hem de sizi yargılamadan. Tüm hassaslığı ve sakinliğine ile sizin yanınızda, size destek oluyor. Doula her zaman annenin seçimlerine saygılıdır; kendi tercihlerinin veya deneyimlerinin doğumu etkilemesine izin vermez. Tüm önyargılarını ve korkularını kapının arkasında bırakıp sizin yanınıza gelmiştir.

 

Ben bir doula olarak, doğumda destek önemlidir, gereklidir diyorum elbette. Ama sadece benim demem yeterli mi? Doğumlarında destek olan, bir doula ile çalışan annelere kulak verin. Onların doğum hikayelerini okuyun.  Ne demek istediğimi anlayacaksınız.

 

“Eğer bir kadın doğumunda tanrıça gibi görünmüyorsa, etrafındakilerden yeterince destek görmüyor demektir.” der Ina May Gaskin. Bilmem anlatabildim mi?

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 1500

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 7265

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 184

 • Ne zaman su içilmez?
  Ne zaman su içilmez?

  Süresi : İzlenme : 6078

 • Fıstık ezmesi nasıl yapılır?
  Fıstık ezmesi nasıl yapılır?

  Süresi : 00:49 İzlenme : 2855

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

Copyright © 2014 - Tüm hakları saklıdır. Ciner Medya Tv Hizmetleri A.Ş. Üretim ve Tasarım CBG
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön